Taxikář, který okradl zákazníky o tisíc korun, jezdí načerno

Praha - Taxikář, který si za cestu z hlavního nádraží do Dejvic k hotelu Diplomat naúčtoval dvanáct set korun, a kterého natočili reportéři agentury TVD, jezdí načerno -nemá oprávnění k provozování taxislužby. Zjistili to magistrátní úředníci, kteří už znají jeho totožnost. Bližší informace ale odmítli sdělit a tají i jméno řidiče. Kvůli stížnosti TVD na předraženou jízdu měl taxikář přijít na magistrát ve čtvrtek 7. září. Řidič se ale údajně telefonicky omluvil.

Jako omluvu uvedl, že je na nemocenské a dorazit tedy nemůže. Schůzku přeložil až na pondělí.

V telefonickém rozhovoru prý řidič taxi přiznal, že ví, proč ho úřad předvolal. Nyní mu hrozí několik finančních postihů. Taxikář si totiž za jízdu z hlavního nádraží do Dejvic účtoval dvanáct set korun. Tato cesta ale nestojí více než dvě stovky. Magistrát mu teď může vyměřit pokutu pouze ve výši předražení, což je právě tisíc korun.

Další finanční postih muži hrozí za to, že nemá oprávnění k provozování taxislužby. "Za neoprávněné provozování živnosti mu můžeme vyměřit pokutu až do výše dvou set tisíc korun," řekla Yvona Matějková vedoucí živnostenského odboru Prahy 1.

Černých taxikářů objevil živnostenský odbor první městské části loni osmadvacet a vyměřil jim pokuty přes jeden milion korun.

Přestože i kontroloři magistrátního odboru daní, poplatků a cen potvrdili, že nejvíc stížností je na řidiče taxislužby z hlavního nádraží nebo z Václavského náměstí, město s tím nedokáže nic udělat. Pražští taxikáři se přitom svou neseriózností už proslavili snad na celém světě. Nejčastěji totiž okrádají právě cizince.

Reportéři TVD - dva mladíci a dívka, kteří hráli Rakušany, si v podjezdu pod magistrálou na hlavním nádraží náhodně vybrali jednoho z tamních taxikářů. Hned první pokus byl „úspěšný“!

Řidič vozu s licencí na jméno David Stejskal, který měl na dveřích automobilu nalepený ceník s běžnými cenami, si už předem řekl o přemrštěnou částku.

„Odvezete nás k hotelu Diplomat?“ zeptal se německy jeden z falešných turistů. „Tausend kronen,“ řekl bez rozpaků taxikář částku tisíc korun.

Ve voze začala potom cena naskakovat závratnou rychlostí. Cesta do Dejvic, která je dlouhá přibližně šest a půl kilometru, přišla na dvanáct set korun. To je zhruba sto osmdesát korun za jeden ujetý kilometr.

Podle nové vyhlášky ale nesmí zákazníka stát jeden kilometr více než dvaadvacet korun a nástupní sazba nesmí přesáhnout třicet korun. Správná cena tedy neměla přesáhnout dvě stovky.

Každý taxikář musí vydat zákazníkovi účet vytištěný z taxametru. Řidič to ale i přes naléhání falešných turistů neudělal.

„ Potřebuji stvrzenku z taxametru. To kvůli mému účetnictví,“ vysvětloval německy i anglicky mladík řidiči a ukazoval na taxametr. „Nerozumím. Nerozumím. My jsme nádražní taxi,“ vymlouval se taxikář a ručně přitom vyplňoval jinou stvrzenku. Reportérům TVD tedy nezbylo nic jiného než ji přijmout a jízdu zaplatit.

Stvrzenka je ovšem špatně vyplněná. Například místo data 11.8. 2000 je uvedené číslo 129 186. Dále chybí i údaje o počtu ujetých kilometrů a sazbě, za kterou „turisté“ jeli. Nikde není ani identifikační číslo obchodníka nebo daňové identifikační číslo.

Na účtu je sice razítko společnosti s ručením omezeným - Bohemia taxi. Ta v obchodním rejstříku neexistuje. Adresa firmy - náměstí Hrdinů, Praha 9 - je navíc nesmyslná, protože toto náměstí je v Praze 4 v Nuslích. A na uvedené telefonní číslo 728 728 se nelze dovolat.

Kvůli falešné stvrzence může být řidič podle právníka Radka Pokorného obviněn ze zkrácení daně. To je trestný čin, za nějž by soud mohl viníkovi vyměřit rok až dvanáct let vězení.

Taxikáři, kterého reportéři nafilmovali skrytou kamerou, hrozí v první řadě pokuta od magistrátu. Ta může být pouze ve výši předražení jízdy, v tomto případě tedy asi tisíc korun.

Poškozený zákazník ale své peníze zpět nedostane. Úřad obvykle taxikáři jen doporučí, aby je vrátil a rozhodnutí nechá na něm. Okradenému nezbývá nic jiného, než se o předraženou částku se soudit.

 

Víte kam si jít stěžovat na taxikáře, který vám naúčtoval více než měl?

Je nutné obrátit se na magistrátní odbor daní, poplatků a cen, který stížnosti na předražení jízdy vyřizuje. S úředníkem stěžovatel sepíše protokol. Úředník pak pozve řidiče k projednání stížnosti.

"I kdyby taxikář nepřišel, bude s ním zahájeno správní řízení, protože v této konkrétní stížnosti je uvedeno dost důkazů. Může mu být bez jeho přítomnosti udělena i pokuta, uvedla vedoucí tiskového oddělení magistrátu Alena Molíková.

Kdyby ale člověk přinesl v tomto konkrétním případě jen stvrzenku, úřad by příliš nepomohl. Podle uvedených údajů v ní by totiž řidiče nenašel. Mimo razítka neexistující firmy chyběla na účtu totiž i státní poznávací značka. (SPZ i jméno řidiče ale reportéři TVD znali a ve stížnosti uvedli.)

Magistrát letos zkontroloval 330 vozů taxi. Stížností vyřizoval padesát jedna a udělil přes dvacet pokut za necelých šestnáct tisíc korun.

Falešná firma uvedená na stvrzence úředníky magistrátu vůbec nepřekvapila. Tvrdí, že je to běžný postup. Vzpomněli si dokonce na jeden případ, kdy taxikář uvedl místo svého jména, jméno bývalého primátora Jana Koukala.

 

Tuto stvrzenku vystavil řidič taxi, kterého si reportéři agentury TVD vzali na hlavním nádraží a nechali se odvézt k hotelu Diplomat do Dejvic. (11. srpna 2000)

Záběr ze skryté kamery (tím je ovlivněna i jeho kvalita) na odjíždějící vůz taxi (SPZ: AHH 74 - 34), kterým se reportéři agentury TVD nechali odvézt z Hlavního nádraží k hotelu Diplomat. Za cestu zaplatili dvanáct set korun, což je o tisícovku více než je maximum podle vyhlášky. (11. srpna 2000)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video