Polámané stromy

Polámané stromy - Zničené lesy ve Vysokých Tatrách. Podle ministra životního prostředí byla páteční vichřice největší přírodní katastrofou na Slovensku za posledních sto let. (22. listopadu 2004) | foto: Pravda - Svjatoslav Dohovič

Tatry sčítají škody po ničivé vichřici

  • 36
Pracovníci Tatranského národního parku zjišťují, co napáchala páteční vichřice. Některá místa velehor jsou bez elektřiny. Mnohé cesty ve Vysokých Tatrách jsou jen obtížně sjízdné. Škody po přírodní katastrofě sčítají i zoologové. Rozbíhá se organizace pomoci.

HLASUJTE V ANKETĚ:
Přispěli byste na obnovu Tater zničených vichřicí?

"Včera jsem jel autem ze Starého Smokovce na Štrbské Pleso. Vypadalo to jako den po katastrofě, je to hrozné," popsal iDNES Juraj Švajda, vedoucí odboru strážní služby Tatranského národního parku (TANAP).

Připomněl, že některé části Podbánského zůstávají bez elektřiny. "Na některých místech je cesta jen taková, že se dá projet jen na šířku auta. Stále se pracuje na zprůchodňování cest," doplnil.

Pracovníci státních lesů TANAP zase zjišťují, jaký dopad měla větrná smršť na zvířata. "V těchto chvílích není možné odhadnout škody napáchané živlem na zvířatech," řekl podle webu slovenského deníku SME zoolog TANAP Jozef Kováč. Odhadl, že škody budou určitě velké, jejich rozsah si však nikdo netroufá odhadnout.

Další informace a fotogalerii ze slovenské katastrofy století najdete na serveru Pravda.sk

Podle Kováče měla šanci přežít jen ta zvěř, která intuitivně zavětřila katastrofu a ukryla se v mladinách. "Na trase od Lomnice po Vyšné Hágy, kde je dominantní jelení zvěř, je strašně moc napadané dřevní hmoty a neviděli jsme tam ani stopu po zvířatech," poznamenal Kováč. Podle něj uvažují i o záchranné akci ze vzduchu.

Pomoc pro velehory
Slovenský premiér Mikuláš Dzurinda slíbil maximální vládní pomoc oblastem zničeným páteční vichřicí. Zároveň vyzval všechny Slováky, aby Vysokým Tatrám pomohli. - více zde

Město Vysoké Tatry zřídilo zvláštní účet. Pomoc nabídla v neděli večer i Česká republika. "Po telefonickém rozhovoru ministra zahraničních věcí Svobody se slovenským ministrem Kukanem následovala oficiální nabídka pomoci," sdělil iDNES mluvčí resortu zahraničí Vít Kolář.

Doplnil, že ministr Kukan seznámil své kolegy s českou nabídkou a očekává se, že vypracují podle priorit svých ministerstev případnou konkrétní žádost o pomoc.

"Česká republika je připravena jak na okamžitou pomoc ve formě technické a personální, tak je otevřena možnosti pomoci po odstranění bezprostředních účinků katastrofy v dlouhodobém horizontu," poznamenal Kolář.

S konkrétní pomocí už přišly Pardubice. V nejbližších hodinách vyrazí na Slovensko dřevorubci s pilami, aby pomohli při likvidaci následků katastrofy, řekl ČTK mluvčí pardubické radnice Michal Zitko. "Vysoké Tatry jsou naším partnerským městem. Ráno se pardubický primátor spojil se svým slovenským kolegou a dohodli se na formě pomoci," doplnil.

Městská policie ještě v pondělí vypraví na Slovensko tři strážníky ze skupiny pro řešení krizových záležitostí, pomoc organizují i Služby města Pardubic.

Pomoc zvažuje i pražský magistrát. "O konkrétní výši finančního příspěvku či případné další pomoci rozhodne rada hlavního města v úterý," sdělila ČTK Eva Kubátová z tiskového oddělení magistrátu.

ČTĚTE TAKÉ:
Další články o řádění vichřice v Tatrách


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video