Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Tatínkové na týden k miminkům. Kromě mateřské bude i placená otcovská

  • 285
Tatínkové si již nebudou muset brát dovolenou či neplacené volno, aby mohli s miminkem po narození zůstat doma. Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová z ČSSD má hotový návrh, podle nějž by nově vznikla „otcovská“. Na tu by muži mohli jít na 7 dní v prvních šesti týdnech po narození dítěte.

„Účelem nově zavedené dávky bude především posílení vazby mezi dítětem a jeho oběma rodiči v raných týdnech života dítěte,“ píše se v návrhu, který hodlá Marksová přinést ministrům na jednání vlády na začátku února. Pokud bude v parlamentu schválen, na „otcovskou“ by se mohlo začít chodit někdy v průběhu příštího roku.

Kde otcovskou mají a jak by se vypočítávala

Taková dávka existuje ve 20 z 28 zemí EU (např. ve Francii, Španělsku, Itálii, Velké Británii, Polsku či Maďarsku).

Obdobně jako mateřská by se i týdenní otcovská vypočítávala jako 70 procent z takzvaného denního vyměřovacího základu.

„Já jsem přesvědčená, že to otcům pomůže. Nemusí alespoň odčerpávat dovolenou a přece jen berou část platu, která je stejná, jako berou maminky na takzvané mateřské v rámci peněžité pomoci v mateřství. A kromě toho poporodní otcovskou má 20 z 28 členských států Evropské unie. Využití je dobrovolné, je to nabídka pro rodiny,“ uvedla pro iDNES.cz Marksová.

Už před lety o zavedení otcovské uvažoval ještě jako ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas z ODS, než se stal premiérem, ale pak z toho sešlo kvůli škrtům v rozpočtu kvůli ekonomické krizi.

Otcovská není něčím, co by si čeští polici vycucali z prstu. Taková dávka existuje například ve Velké Británii, Španělsku, Francii, Maďarsku či v Polsku. Naopak třeba v Německu či Rakousku, ale ani na Slovensku zatím podobnou dávku nemají.

Otcovská by nahrazovala ušlou mzdu při příjmu 15 až 25 tisíc

Výše otcovské má být stejně jako u mateřské 70 procent denního vyměřovacího základu. „Za předpokladu čerpání sedmi kalendářních dnů otcovské by nová dávka zhruba nahrazovala ušlou čistou mzdu v pásmu hrubého příjmu od cca 15 tisíc korun do 25 tisíc korun. Při příjmu vyšším než je průměrná mzda by podíl otcovské k čistému příjmu postupně klesal,“ napsalo ministerstvo práce a sociálních věcí do svého návrhu.

A kolik to celé bude stát, když na to vláda a pak i parlament v navrhované podobě kývnou? Záleží na tom, kolik tatínků takovou možnost využije.

V Česku se ročně narodí okolo sta tisíc dětí. Ministerstvo práce a sociálních věcí odhaduje mezi 630 a 800 miliony korun ročně, když o týdenní otcovskou projeví zájem sedmdesát až devadesát procent mužů. Výpadek do výběru pojistného na zdravotní pojištění odhadli spolupracovníci ministryně Marksové na dalších 72 až 93 milionů korun za rok.

Výzkum „Táta na plný úvazek 2014“ ale ukázal, že zavedení otcovské má drtivou podporu 93 procent občanů. A spokojenost s chystaným návrhem vyjádřily i různé nevládní organizace. „Pokud se o děti v prvních týdnech života starají výhradně matky, vytváří to již od počátků rozdíly v přístupu obou rodičů, které se později obtížně vyrovnávají. Vyváženější rozdělení rolí uvnitř rodin je klíčové pro podporu rovnosti mužů a žen,“ uvedlo v rámci konzultací s vládou sdružení Fórum 50 %, které se angažuje v problematice genderové rovnosti.

Sdružení doporučilo, že by otcovská mohla být i delší než jeden kalendářní týden, což je podle něj krátká doba na to, aby se otcové plně zapojili do péče o novorozeně.

Unie center pro rodinu a komunitu považuje zavedení otcovské za důležité s ohledem na utváření vztahů v rodině. Matka se přesvědčí, že na všechno není sama a otec se naopak ujistí, že zvládne péči o malé dítě, protože s ní bude mít vícedenní zkušenost.

Jaké přesně parametry otcovské budou, to pravděpodobně ještě ovlivní poslanci a senátoři v parlamentu. Šéf koaličních lidovců, vicepremiér Pavel Bělobrádek, nechtěl návrh hodnotit. „Návrh neznám, musíme se na to podívat,“ uvedl vicepremiér Bělobrádek.

Uvítali byste, aby tatínkové po narození potomka mohli využít týden „otcovské“ dovolené?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 čtvrtek 14. ledna 2016. Anketa je uzavřena.

Ano
Ano 8554
Ne
Ne 525

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video