Johnny Weissmüller byl v roce 1936 prvním Tarzanem, který na filmovém plátně promluvil

Johnny Weissmüller byl v roce 1936 prvním Tarzanem, který na filmovém plátně promluvil | foto: Profimedia.cz

Tarzanův křik není obchodní značka, řekl Brusel

  • 11
Bruselští úředníci po deseti letech "rozlouskli" těžko uvěřitelný právní spor. Šlo v něm o Tarzanův křik. Správce majetku amerického spisovatele Edgara Rice Burroughse, stvořitele prosluléh postavy, si ho totiž chtěl nechat zaregistrovat jako obchodní značku.

O kauze informoval britský list The Times.

Správce majetku, londýnská společnost R G C Jenkins & Co, by rád specifický zvuk využíval jako vyzváněcí melodie, v reklamě nebo v počítačových hrách, což by pro něj znamenalo velké příjmy.

Úřad Evropské unie pro udělování obchodních značek ale snahy zatrhl. Prý je možno chránit zvuky, které lze zachytit notami. To ale Tarzanův pokřik nesplňuje.

V žádosti se uvádí, že řev opičího muže má pět různých fází: první je táhlá, ve druhé se zvuk podobá jódlování, následuje opět táhlý zvuk, ale s vyšší frekvencí, znovu jódlování a nakonec táhlý zvuk s počáteční frekvencí.

Grafika nestačí
Firma neváhala a k žádosti přiložila spektogram řevu, který pochází z prvního mluveného filmu o Tarzanovi s Johnnym Weissmüllerem v hlavní roli.

Úřad pro harmonizaci vnitřního trhu ale namítá, že grafické znázornění zvuky jasně nevysvětluje: "Není možné z obrázku poznat, zda je popsaný zvuk lidským hlasem nebo něčím jiným, například zvukem houslí, zvonků nebo dokonce štěkání psů. Podle spektogramu nebude nikdo schopen Tarzanův pokřik reprodukovat a pro zábavu si nikdo spektogramy nečte."

"Strávil jsem deset let tím, abychom získali pro Tarzanův pokřik obchodní značku, ale je problém dát tyto zvuky na papír," reagoval Stephen James, který společnost zastupuje.

Neotálel a podal další žádost, v níž je už zvukový záznam, jak to umožňují nová pravidla EU. Nyní musí počkat, nebudou-li proti registraci nějaké námitky.

,

Video