Soud s Tarekem Becharou, který dva měsíce před vypršením trestu žádal podmíněné

Soud s Tarekem Becharou, který dva měsíce před vypršením trestu žádal podmíněné propuštění na svobodu, doprovázela přísná bezpečnostní opatření. | foto: Karel Pešek, MF DNES

Svědek proti Krejčířovi chtěl opustit vězení v tichosti, ale narazil

  • 6
Klíčový svědek v kauze uprchlého Radovana Krejčíře Tarek Bechara se u teplického soudu pokusil zkrátit svůj pobyt ve vězení. Podle všeho proto, že termín jeho propuštění je známý a Bechara má vážné důvody obávat se o život. S žádostí o zkrácení trestu ale neuspěl. Soudce se z projednávání sám vyloučil a na nové jednání je málo času.

Libanonec Bechara si odseděl už téměř celý šestiletý trest, který dostal za mnohamilionové podvody. Na svobodu by měl vyjít 16. července. Přestože mu tak do odpykání trestu zbývají pouhé dva měsíce, podal si žádost o podmínečné propuštění. "Zemřela mi máma a já nevím, zda stihnu otce naživu," zdůvodnil to.

Tarek Bechara

Libanonec dorazil do bývalého Československa v roce 1983 jako student.

V letech 1994 až 1997 si od bank půjčoval peníze a nesplácel je. Podle obžaloby to bylo až 700 milionů, soud nakonec prokázal 236 milionů.

Bechara je podezřelý, že patří do skupiny lidí, kteří v roce 2002 unesli otce Radovana Krejčíře. Údajně od něj požadovali splacení dluhů jeho syna, Lambert Krejčíř však při únosu zemřel.

Mimořádná bezpečnostní opatření, která ve středu doprovázela jednání soudu, však přesvědčivě dokládala, že má Bechara i jiný důvod zmizet z vězení dřív a v tichosti.

"Všeobecně se ví, že Krejčíř vypsal za likvidaci Tareka Assafa Bechary odměnu," komentoval soudce Miroslav Čapek přítomnost ozbrojenců v kuklách a neprůstřelných vestách se samopaly a brokovnicí.

Becharu získala v roce 2002 ke spolupráci policie a on jí dodával důvěrné informace z Krejčířova okolí. Jeho svědectví bylo například rozhodující při procesu s kosovským Albáncem Jetullahem Mjekiqim, kterého si Krejčíř najal na únos podnikatele Jakuba Konečného. Bechara policii dodával i informace, které následně vedly například k odhalení stamilionových Krejčířových machinací v obchodech s naftou.

Soudce kdysi obhajoval Becharova komplice

Takových informátorů měla policie v Krejčířově okolí víc. Tři už jsou mrtví a jeden zmizel. Bechara unikl i díky tomu, že byl od roku 2006 ve vazbě a v roce 2009 ho soud v Českých Budějovicích odsoudil za to, že si v letech 1994 až 1997 půjčoval od bank desítky milionů korun a nesplácel je.

Při nynějším pokusu vyváznout z vězení ještě před vypršením trestu však měl Bechara smůlu. Soudce Čapek totiž v devadesátých letech minulého století ještě jako advokát hájil jeho komplice Zdeňka Sedláka. S ním byl Bechara ve skupině lidí, kteří unesli a vydírali podnikatele.

"Podle zákona nemohu tuto věc projednávat. Ať bych udělal jakékoli rozhodnutí, mohlo by to vyvolat pochybnosti o jeho objektivitě. Pokud bych rozhodl v jeho prospěch, mohlo by to vyvolat spekulace, že na mě působil jeho komplic. V opačném případě, že šlo o mstu, protože mezi nimi byly napjaté vztahy," zdůvodnil Čapek, proč se z projednávání sám vyloučil.

Becharovu žádost tak nyní dostane jiný soudce. Ten už ji ale do doby, kdy má Libanonec projít branou teplické věznice na svobodu, zřejmě projednat nestihne.


Video