Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Tanvald slaví už 60 let televize u nás, ČT rezervovaně mlčí

  2:49
Severočeský Tanvald si připomíná už 60 let televizního vysílání v českých zemích. Díky zdejšímu vývojářskému týmu mohli totiž v roce 1948 diváci zhlédnout první veřejné televizní přenosy. Česká televize se ale k výročí nehlásí. Podle ní se její historie začala psát až o pět let později.
Práce na prvním televizním řetězci včetně pokusného vysílání byly začleněny do dvouletého plánu 1947-48 jako úkol číslo 208.

Práce na prvním televizním řetězci včetně pokusného vysílání byly začleněny do dvouletého plánu 1947-48 jako úkol číslo 208.

Tanvald a Smržovka. Dvě města na severu Čech, která se mohou pochlubit nezpochybnitelným prvenstvím. Málokdo tuší, že právě zde se zrodil český televizní přenos, který dnes neodmyslitelně patří k našemu životu.

"Od prvního předvedení moderního televizního obrazu veřejnosti uplynulo 23. března šedesát let," řekl iDNES.cz Michal Bartoš ze Smržovky, který se dlouhodobě zabývá historií zdejšího televizní vývoje. Před šesti desetiletími proběhlo ve Vojenském technickém ústavu (VTÚ) v nedalekém Tanvaldu první zkušební televizní vysílání určené pro novináře, vysvětlil.

A další výročí se blíží. V květnu 1948 byla televize úspěšně předvedena během pražské výstavy o rozhlasové technice, v červenci už dokonce přenášela přenosy ze sokolského sletu.

Pražské Kavčí hory však jizerskohorskou historii dlouhodobě přehlížejí. Česká televize považuje za datum svého vzniku až 1. květen 1953, kdy začalo pravidelné zkušební vysílání. A tak zatímco Tanvaldští slaví šedesát let, v Praze si připomínají pouze 55. narozeniny.

Přetahovaná o přístroje
Vývoj televizního vysílání spadá přitom ještě do válečných let. Do textilní továrny v Dolní Smržovce v Sudetech se totiž roku 1943 přestěhovala německá firma Fernseh A. G. Ta ve třicátých letech stála na špičce rozvoje televizní techniky v Evropě.

Během války se sice přeorientovala na úkoly vojenského charakteru, v druhé polovině roku 1944 se však část pracovníků začala neoficiálně zabývat poválečným zaváděním televizního vysílání.

.

Spolu s rozvojem televize se už od počátku přemýšlelo, jaké vhodné slovo pro mezinárodně používaný výraz použít. Mezi návhy se objevily nejroztodivnější názvy - například dálnovid, dálnojev, dálnozor, rozzor, obrazový rozhlas, rozvid, rozjev či televizní rozhlas.

Po válce, v dubnu 1945, uprchlo patnáct nejlepších odborníků podniku do Dolního Bavorska. Vlakem se pokusili odvézt i materiál s přístroji, většina vagonů však po osvobození zůstala na českém území a vrátila se do tanvaldského ústavu.  

O smržovský podnik, který se mezitím přejmenoval na Televid, projevilo zájem i ministerstvo obrany a dočasně ho řídilo. Později se továrna stala vojenskou kořistí Sovětů, Československý stát se marně snažil zabránit tomu, aby Rusové odvezli zařízení podniku do SSSR.

Neuspěl. Do konce roku 1945 bylo téměř veškeré zařízení naloženo na vagony a odvezeno spolu s částí odborných pracovníků do Sovětského svazu. Co se nepodařilo naložit, bylo vyházeno okny ven a zničeno. - podrobnosti najdete zde

Vývojem televize se od roku 1946 zabývali i v Tesle Pardubice. "Tam však zcela určitě nebyli tak daleko jako v Tanvaldu. Bylo to dáno tím, že v Tanvaldu byli lidé, kteří přišli do styku s vyspělou německou technikou, ale hlavně tady byly i některé součástky vhodné pro stavbu řetězce," myslí si Bartoš.

První televizní diváci
I přes poválečné komplikace výzkumný tým ve svém bádání pokračoval. Úspěch se dostavil poměrně brzy. Přesvědčit se o něm mohli jako první právě novináři v Tanvaldu.

Další - už ambicióznější - plány na sebe nenechaly čekat. Hned v květnu 1948 mohla být televize předvedena i v Praze na Mezinárodní výstavě rozhlasu. Kamera stála vedle Veletržního paláce a přenášela obraz do nedalekého provizorního televizního pavilonu. V potemnělých místnostech sledovali diváci první vysílání. To probíhalo třikrát denně vždy po dobu jedné hodiny.

Dalším úspěchem tanvaldské skupiny televizních techniků bylo bezchybné zajištění televizních přenosů ze slavností XI. všesokolského sletu v červenci 1948.

Na Strahovském stadionu byly připraveny tři kamery, reportáže ze sletu pak diváci sledovali v předváděcích místnostech v budově Československého rozhlasu, na Filmové výstavě a ve Všeobecné nemocnici.

"I při velké oblačnosti a za deště, při malé intenzitě osvětlení se přece dosáhlo uspokojivých obrazů. Zájem veřejnosti v Praze byl značný, a tak se u přijímačů vystřídalo denně 20 až 30 tisíc lidí," vzpomínal později vedoucí celého projektu Vladislav Bubeník.

I přes slibný start byl však výzkum zastaven. "Na jaře 1949 práce na televizi v Tanvaldu zcela končí, VTÚ se stěhuje do Prahy a slučuje se s vývojovým oddělením Tesly do Výzkumného ústavu vakuové techniky," řekl iDNES.cz Bartoš.

Nezájem České televize
Tanvald si přesto dodnes úspěchu zdejších vývojářů váží. Jejich přínos před dvěma lety ocenil odhalením pamětní desky. Letos plánuje uspořádat výstavu v rámci zdejšího amatérského filmového festivalu. Výročí, která by Českou televizi mohla zajímat, se však na Kavčích horách setkala s nezájmem.

"Rada města Tanvald rozhodla zhotovit pamětní desku u příležitosti prvního veřejného vysílání televizního obrazu, které se uskutečnilo v Tanvaldě," napsal už v roce 2004 České televizi starosta města Petr Polák a Českou televizi požádal o podporu. - celé znění dopisu si můžete přečíst zde

Na dopis dodnes nedostal odpověď. Stejně jako na druhou urgenci, kterou Tanvaldští adresovali přímo generálnímu řediteli Jiřímu Janečkovi.

"Českou televizi jsme tehdy oslovili, zda by se v tom nechtěla angažovat. Ale zájem nebyl a od té doby jsme s nimi nehovořili," potvrdil iDNES.cz starosta.

Česká televize ústy mluvčího Ladislava Štichy tvrdí, že dopisy byly příliš obecné. "Není z nich patrné, jakou aktivitu či co by si představitelé Tanvaldu ze strany České televize přáli," řekl iDNES.cz Šticha.

"První dopis byl předán regionálnímu zpravodajství jako námět na reportáž. Na tyto námětové dopisy ovšem skutečně není možné odpovídat, protože jich do ČT chodí desítky denně," vysvětlil mluvčí.

Proč ČT mlčí, Tanvaldští netuší. "Neumím si to vysvětlit. Je to docela zajímavé výročí, proč televize nereaguje, nevím," tvrdí Polák.

"Působí to na mne tak, že Česká televize se k tomuto období nechce hlásit," řekl iDNES.cz Bartoš. "Vývoj televize v letech 1945-48 probíhal s pomocí německých součástek pod vedením vojáků. Televize po roce 1951 je víceméně civilním projektem lidí z Tesly na českých součástkách. Dějiny české televize píší ti druzí," vysvětlil možnou přezíravost ČT k tanvaldským počátkům.

Možná sehrál svoji roli tehdy už potřebný správný politický názor konkurenční vývojářské skupiny.

Podle Štichy je však Česká televize o aktivitách v Tanvaldu informována. "Rozhodně nechce tomuto městu upírat jeho stopu v historii vysílání. Přesto si troufnu tvrdit, že skutečné televizní vysílání začalo až před pětapadesáti lety," namítl Šticha.

Televize podle něj přemýšlí, jak prezentaci pro Tanvald významné události podpořit. "Určitě bychom chtěli tento mezník doplnit do historie ČST a ČT na našich webových stránkách," dodal. Ty totiž dosud o tanvaldských počátcích vysílání mlčí.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Řidič Porsche srazil na chodníku ženu s kočárkem

  • Nejčtenější

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Auto vyjelo z vozovky a srazilo tři lidi. Žena zemřela, dvě vnučky jsou zraněné

2. května 2024  16:40,  aktualizováno  3.5 12:38

Osobní auto srazilo dnes odpoledne v Čáslavicích na Třebíčsku ženu a dvě děti. Žena srážku...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Španělské ministerstvo se rozhodlo zrušit cenu býčích zápasů. Vyvolalo kritiku

4. května 2024  7:05

Španělské ministerstvo kultury se rozhodlo zrušit národní cenu býčích zápasů. Informoval o tom...

Do konce roku by se mohlo konat další jednání české a ukrajinské vlády, řekl Fiala

4. května 2024  6:48

Do konce letošního roku by se podle premiéra Petra Fialy mohlo konat další společné jednání české a...

Ruský zbrojní průmysl vzkvétá. Díky čínské pomoci výroba dramaticky roste

4. května 2024

Premium Přes citelné západní sankce ruský zbrojní průmysl vzkvétá. Tamní produkce zbraní se dramaticky...

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

Dara Rolins je po další plastice. Kritiku fanoušků nechápe, cítí se svěží

Zpěvačka Dara Rolins (51) se na čas stáhla z veřejného života. V tom období prodělala „estetický zákrok“ a na sociální...

Natáčení Přátel bylo otřesné, vzpomíná herečka Olivia Williamsová

Britská herečka Olivia Williamsová (53) si ve čtvrté sérii sitcomu Přátelé zahrála epizodní roli jedné z družiček na...

Byli vedle ní samí ztroskotanci, vzpomíná Basiková na muže Bartošové

Byly každá z jiného těsta, ale hlavně se pohybovaly na opačných pólech hudebního spektra. Iveta Bartošová byla...

Autofotka: Sen z plakátů v kotrmelcích. Mladíček v tunelu rozbil Ferrari F40

Symbol italské nenažranosti se již skoro čtyři dekády pokouší zabít své řidiče. Jízda s Ferrari F40 bez posilovače...

Ukaž kozy, řvali na ni. Potřebovala jsem se obouchat, vzpomíná komička Macháčková

Rozstřel Pravidelně vystupuje v pořadu Comedy Club se svými stand-upy, za knihu Svatební historky aneb jak jsem se nevdala se...