Tanky dál obsazují palestinská města

  • 276
Další desítky izraelských tanků vjely za svítání do Džanínu na západním břehu Jordánu. Tucet tanků se ve městě objevil už v úterý. Při střetech izraelské armády s palestinskými ozbrojenci zemřel jeden člověk. Další zhruba dvacítka tanků vnikla v noci do palestinské vesnice Salfít ležící jižně od Nábulusu na západním břehu Jordánu. Izrael od pátku obsadil už několik měst a obcí na palestinských územích. Ještě předtím izraelské tanky obklíčily sídlo předsedy palestinské samosprávy Jásira Arafata v Ramalláhu.

Izraelští vojáci se v Džanínu podle svědků střetli s ozbrojenci z místního uprchlického tábora. Obětí bojů se stala sedmadvacetiletá zdravotní sestra z uprchlického tábora, oznámily palestinské lékařské zdroje.

Agentura AP hlásí, že v Džanínu je 30 tanků, agentura AFP stanovila jejich počet na 50. 

Izraelská armáda považuje obsazení Džanínu za součást šestidenní ofenzívy zaměřené na zničení sítě palestinských radikálů, kteří stojí za protiizraelskými útoky, uvedla agentura AP. Džanín považují Izraelci za baštu militantní skupiny Brigády mučedníků od Al-Aksá, napojené na hnutí Fatah palestinského předáka Jásira Arafata.

V Salfítu se izraelské oddíly nesetkaly s odporem, uvedly palestinské bezpečnostní zdroje. Podle nich se dalších 400 izraelských tanků nachází rovněž v okolí palestinského města Nábulus, které zatím nebylo obsazeno.

Palestinci opustili generální štáb
Po úterním těžkém bombardování izraelskými tanky se velení palestinských preventivních bezpečnostních sil ve vesnici Bajtúníja u Ramalláhu dohodlo na odchodu z generálního štábu s tím, že budovy budou ponechány izraelským vojákům k prohledání.

Palestinský ministr informací Jásir Abid Rabbú upřesnil, že zaměstnanci a důstojníci opustí areál, jakmile obdrží záruky USA a Evropy, že nebude ublíženo lidem, kteří zůstanou uvnitř.

Armáda podle izraelských vojenských zdrojů zadržela asi 180 Palestinců, kteří patřili k osazenstvu policejního areálu. Zadržení jsou vyšetřováni, zda nepatří k některé z ozbrojených palestinských skupin.

Podle agentury AFP z areálu odjelo pět autobusů s neupřesněným počtem lidí směrem k vojenské základně v židovské osadě Ofra jižně od Ramalláhu.

Mluvčí armády prohlásil, že v areálu zůstalo asi 250 lidí včetně několika desítek podezřelých osob, hledaných kvůli účasti na atentátech, a požádal o jejich vydání.

Velitel palestinské policie Džibríl Radžúb, který opustil areál ještě před jeho obklíčením a nyní se nachází na neznámém místě západního břehu Jordánu, však tato obvinění popřel. Poznamenal, že v generálním štábu policie bylo zhruba čtyři sta lidí - policisté, lékaři a další pracovníci ve služebním poměru.

Izraelští vojáci hodlali v Radžúbově velitelství zatknout 50 militantních Palestinců podezřelých z účasti na sebevražedných atentátech a dalších útocích na Izraelce. Radžúb popřel, že by se v budově někdo takový ukrýval.

KNĚZ JE NAŽIVU, SÁM SE OZVAL

* Italský kněz, o jehož smrti v Betlémě přinášely zprávy světové agentury, nálet izraelských vrtulníků přežil. Po útoku se sám ozval.
* Pětašedesátiletý Jacques Amateis působí v betlémském klášteře svaté Marie na náměstí Jesliček, kde bylo podle palestinských lékařů zraněno šest jeptišek.
* Betlém, který leží poblíž Jeruzaléma, je pod palestinskou samosprávou. Podle svědků kladli Palestinci zoufalý odpor izraelským vojákům, aby jim zabránili proniknout na náměstí Jesliček v centru poté, co izraelské tanky a obrněná vozidla v noci vjely do biblického města.
* Italský premiér Silvio Berlusconi požádal izraelské úřady o vysvětlení útoku v Betlémě, uvádějí diplomatické zdroje. Izraelské vrtulníky zahájily palbu na náměstí Jesliček poté, co palestinský ozbrojenec poškodil granátem jeden tank, řekli svědkové. Náměstí leží poblíž baziliky Zrození Páně, kde se podle křesťanské tradice narodil Ježíš Kristus.
* Vatikán zahájil na popud papeže diplomatickou iniciativu. Mají se do ní zapojit diplomaté Svatého stolce na Blízkém východě, ve Washingtonu a v Bruselu.

Vzhledem k nejisté bezpečnostní situaci USA povolily rodinám svých diplomatů na konzulátu v Jeruzalémě, aby opustily Izrael na náklady USA.

K rozhodnutí dospěla americká vláda v pondělí kvůli novým protiizraelským atentátům a rostoucímu násilí na palestinských územích.

Palestinci: Vojáci zabili pět lidí
Palestinské bezpečnostní zdroje tvrdí, že izraelští vojáci v úterý zabili pět Palestinců - čtyři v Betlémě a jednoho v Hebronu.

Na tržišti v Betlémě vojáci zastřelili tři palestinské aktivisty z ozbrojených Brigád mučedníků od Al-Aksá, blízkých hnutí palestinského předáka Jásira Arafata Fatah. Čtvrtou obětí se stal mladík, který se náhodně nacházel na místě střetnutí.

V Hebronu vojáci zabili muže, který řídil automobil. Podrobnosti oznámeny nebyly.

Ramalláh: Izrael prý použil živé štíty
Podle agentury AFP použili izraelští vojáci na šedesát Palestinců jako živé štíty, aby pronikli k policejnímu velitelství v Ramalláhu. Izrael tuto informaci kategoricky dementoval.

Palestinští představitelé sdělili, že vojáci přinutili v Ramalláhu kráčet skupinu Palestinců před tanky, které se tak dostaly až před sídlo palestinské policie, jíž velí plukovník Džibríl Radžúb.

Na severní Izrael dopadlo několik raket. Ty vystřelila z Libanonu šíitská organizace Hizballáh. Hizballáh vypálil rakety na území Izraele poprvé od května 2000, kdy se židovský stát stáhl z jižního Libanonu. Útok si nevyžádal raněné, ale Izrael má obavy, že se Hizballáh pokouší otevřít druhou frontu na severu země. 

DÁLE ČTĚTE

Izrael se chce zbavit Arafata

V Ramalláhu na sedm stovek zatčených
V Ramalláhu Izraelci od pátku zatkli 700 lidí, které předvedli k výslechu. Izrael zahájil v pátek rozsáhlou ofenzívu s cílem izolovat palestinského předáka Jásira Arafata a zlikvidovat teroristy.

Činí tak navzdory tomu, že Rada bezpečnosti OSN Izrael i Palestince v sobotu schválenou rezolucí vyzvala k příměří a židovský stát k odsunu z palestinských měst.

Palestinský ministr Saíb Irikát obvinil USA a OSN, z nečinnosti nad utrpením Palestinců. Současnou situaci považuje za "státní teror Izraele".

RB OSN v noci jednala o rezoluci znovu, protože Izrael a USA vysvětlují požadavky textu v pořadí, v jakém jsou formulovány. Rozumí mu tak, že odsun má následovat po příměří. Členové rady a Palestinci trvají na tom, že rezoluce o časové posloupnosti nehovoří a že musí být splněna okamžitě.

PALESTINCI POPRAVUJÍ KOLABORANTY

* Palestinci si mezi sebou vyřizují účty v podobě poprav údajných kolaborantů s Izraelem. V pondělí bylo zlynčováno 11 a v noci na dnešek tři další Palestinci. Popravy se odehrály v Tulkarmu a Betlému.
* Na úterý byla také do Káhiry svolána schůzka stálých zástupců zemí Ligy arabských států, aby rozhodli, zda bude uspořádán mimořádný summit, o což žádají Libye a Jemen, nebo ministerská schůzka.

CO SE DĚLO V PONDĚLÍ A O VÍKENDU
Atentát v západním Jeruzalémě
V těsné blízkosti jeruzalémského Starého města vybuchl automobil. Druhý kanál izraelské televize oznámil, že přitom zahynul sebevražedný atentátník, který byl v autě a odpálil nálož ve chvíli, když ho chtěl zkontrolovat policista. Ten byl těžce raněn a zraněni byli i další dva lidé. K atentátu se později přihlásily Brigády mučedníků od Al-Aksá.

Incident se stal u čtvrti ortodoxních Židů Mea Šearim, na nepříliš rušné křižovatce, kterou projíždějí automobily, ale kde je jen malý provoz pěších.

Podle prohlášení rozeslaného agenturám brigádami, byl atentátník dvaadvacetiletý Palestinec z uprchlického tábora Duhajšá u Betléma. Chtěl prý automobil dopravit do rušnější části Jeruzaléma.

Co se dělo v pondělí přes den
Izraelské tanky se stáhly z palestinského autonomního města Betlém na jeho severní okraj. V nedaleké palestinské vesnici Bajt Džalá Izraelci vyhlásili zákaz vycházení a obsadili budovy, z nichž je výhled na Betlém.

V Bajt Džalá se proti tankům vydal protestní průvod. Jeden z vojáků střílel proti účastníkům do země a lehce přitom zranil sedm cizinců a jednoho palestinského kameramana. V centru Ramalláhu, který je plně obsazen, prý údajně dochází voda.

Bush Arafatovi: Zastavte atentáty na Izraelce
Americký prezident George Bush vyzval palestinského vůdce Jásira Arafata, aby zastavil sebevražedné atentáty na Izraelce. "Sebevražedné útoky ve jménu víry jsou násilí, za něhož nelze uzavřít příměří," řekl a vyzval Arafata, aby proti teroristům bojoval ve shodě se svou předchozí mírovou činností. Izraelskému premiérovi Arielovi Šaronovi vzkázal, aby nezavíral cestu k míru.

Izraelskou strategii vůči Palestincům v izraelské televizi kritizoval i ministr zahraničí Šimon Peres. Přimlouval se za zmírnění postupu vůči Arafatovi a řekl, že židovský stát nemá proti sebevražedným atentátům žádnou účinnou strategii ani taktiku.

Čtyřdenní izolace Arafata v Ramalláhu podle Perese zaměřila mediální pozornost výhradně na palestinského vůdce místo na boj proti terorismu. Ministr upozornil, že tím Izrael ohrožuje prozatím dobré vztahy s Jordánskem a Egyptem, jež jako jediné dvě arabské země podepsaly s Izraelem mírové smlouvy.

Protiizrelské protesty i v zahraničí
V Káhiře se stejně jako v dalších arabských městech konala demonstrace proti Izraeli. Padesát tisíc účastníků pochodovalo k izraelskému velvyslanectví a někteří se snažili protrhnout policejní kordony. Policisté proti nim zasáhli slzným plynem a vodními děly. Zatčeno bylo 30 a zraněno 25 lidí, z nichž devět byli policisté. Izrael povolal do zbraně 20 tisíc záložníků a během pondělka rozhodl o povolání jedenácti tisíců dalších.

Izraelská vojska od neděle v Kalkíliji
Osm izraelských vojáků bylo v neděli v noci zraněno po vstupu armády do palestinského autonomního města Kalkílija na západním břehu Jordánu. Izraelská armáda oznámila, že jeden ze zraněných je v kritickém stavu.

Vojáky zranil výbuch bomby během prohlídky jednoho z kalkílijských domů, kde pátrali po ukrytých zbraních a radikálních Palestincích. V pondělí ráno objevila jiná hlídka těla dvou Palestinců, kteří byli zastřeleni pro údajnou kolaboraci s Izraelem. Podle očitých svědků vjelo do města 60 až 100 izraelských tanků a obrněných vozidel ze všech směrů.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video