Malý ostrov u Washingtonu se potápí. Starousedlíci žádají o pomoc Trumpa

  • 98
Obyvatelé malého ostrova Tangier nedaleko hlavního města Spojených států každý den bojují s následky stoupající hladiny moře. Do dvaceti let se jejich domov potopí. Potomci anglických přistěhovalců však až na výjimky nevěří, že se stali obětí následků globálního oteplování. Poslední naději vidí v Donaldu Trumpovi. Chtějí po něm, aby kolem ostrova postavil zeď, která by zmírnila erozi břehů.

Asi 150 kilometrů od Washingtonu ve vodách Chesapeakské zátoky se nachází ostrov, na kterém se zastavil čas. Dostat se dá na něj pouze lodí nebo letadlem. Hrstku návštěvníků, kteří sem každý rok zabloudí v roli zvídavých turistů, vítá pohled na tvrdou prací zocelené lovce krabů. Lidé se zde dopravují převážně na kole nebo golfových vozících. Ostrov je tak malý, že na něm obyčejná auta nejsou potřeba.

Ostrovní ráj mizí pod vodou. Místní se děsí oceánu a prchají do USA

Každým rokem se Tangier zmenšuje, což je dobrá zpráva z pohledu přepravy po ostrově, ale mnohem horší pro život zdejších lidí. Ostrůvek má pouhých 3,1 kilometru čtverečných. Následky změn klimatu z pobřeží každý rok ukrojí takřka 4,5 metru. Do dvaceti let bude tento kus země minulostí. Stoupající hladina odsud vyžene poslední odvážné starousedlíky.

Z Anglie na opuštěný ostrov

Jejich předci sem přitom přišli už v osmnáctém století. Byli vůbec prvními osadníky, kteří přicestovali z anglického Cornwalu a Devonu. Jejich příjmení zde přetrvávají dodnes. Všichni se zde znají. Lidé z pevniny si na zdejší podmínky nikdy nezvykli. Na Tangieru tak postupem desetiletí vyrostla uzavřená komunita. V roce 2014 zde žilo 727 obyvatel. Zdejší jazyk se z čisté angličtiny vyvinul do těžko srozumitelného přízvuku, kterému obtížně rozumí i rodilí Američané (poslechnout si ho můžete zde).

Tvrdý, ale poklidný život v posledních letech narušují projevy změny klimatu. Domy, které ještě nedávno odolávaly náporům přílivu, jsou nyní trvale pod vodou. Severní část ostrova už je dostupná pouze lodí.

„Chesapeakská zátoka nám kdysi dávala obživu, nyní je pro nás největší hrozbou,“ sdělil serveru CNN starosta ostrova James Eskridge. Stále věří, že ostrov ještě může být zachráněn, pomoc však musí přijít co nejdříve. „Během období hurikánů se jen modlíme, aby nás nezasáhla nějaká větší bouře,“ popisuje strasti místních.

Spasitel Trump

Paradoxní je, že navzdory zdejším projevům globálního oteplování hlasovalo 87 procent místních v loňských prezidentských volbách pro Donalda Trumpa. Ten se přitom staví k ochraně životního prostředí zdrženlivě. Vypověděl mimo jiné pařížskou klimatickou dohodu, která má za cíl snížit emise skleníkových plynů (více zde). Obyvatelé Tangieru však tvrdí, že jedině Trump dokáže s jejich problémem něco udělat.

Globální oteplování ničí stáda sobů. Kanadští indiáni bojují o přežití

Málokoho zde zajímá, co klimatické změny způsobuje. „Já souhlasím s vědeckými poznatky o vzestupu hladiny moří a oceánů i globálním oteplováním. Pro nás je to ale v tuhle chvíli irelevantní. Máme strach, že nás voda spláchne pryč,“ popsal agentuře AFP jeden z místních obyvatel Bruce Clark Gordy.

Většina jeho kamarádů si však myslí, že problémem jejich domovského ostrova není globální oteplování, ale eroze. Jako nejlepší řešení problému tak vidí výstavbu velké zdi, která by je ochránila před náporem přílivu a odlivu. Mnozí vidí v Trumpovi naději. Jedině on prý dokáže změnit zákony a regulace a zeď zrealizovat.

Ostrov Tangier se nachází v Chesapeakské zátoce

Ostrov Tangier se nachází v Chesapeakské zátoce

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video