Taneční kurzy: dívek přebývá a platí více

Praha - Doslova několik posledních míst zbývá pro dívky, které se v Praze chystají do tanečních kursů. Většina adeptek společenského tance se přihlásila již na konci předešlé sezóny. Dívčí zájem o taneční výuku v klasickém rakousko-uherském stylu, ve světě téměř ojedinělém, je vykoupen horentními cenami za výuku v exkluzivním prostředí, zatímco jejich pánští vrstevníci - tradičně - mohou vyčkávat do září a platí až třikrát méně. A jako každý rok - kursy budou nabité.

"Zbývá nám naplnit šest míst pro dívky a asi dvanáct pro chlapce," vypočítává Karel Oplt, provozující taneční kursy v Obecním domě.

Rovněž taneční škola Unger hlásí minimum volných míst pro dívky. "Pro chlapce místa zatím jsou, děvčatům radíme přihlásit se v páru s partnerem. Tak mají větší šanci vybrat si z termínů," upozorňuje Petr Unger.

Více míst pro samostatná děvčata neslibuje ani Taneční škola Národního domu na Vinohradech a palác Žofín. "Pro dívky tu máme jen pár zbývajících termínů," potvrzuje ředitelka školy Růžena Chladová. "

Chlapci zpravidla odkládají přihlášky do kursů až na začátek či polovinu září. Taneční školy se je proto snaží nalákat na slevy nebo doufají přitáhnout je drobnými dárky. "Pro skupinu čtyř a více chlapců nabízíme patnáctiprocentní slevu. Přijde-li skupina osmi a více pánů, získají polovinu tanečních zdarma," ujišťuje Václav Brouček, jehož taneční škola sídlí ve Velkém sále Kulturního domu Vltavská. "Kluci se prostě neodmítají," dodává.

Taneční škola Národního domu na Vinohradech a paláce Žofín zase zapsaným adeptům poskytuje z kursovného dárek. "V ceně kursu je u nás motýlek a rukavičky pro chlapce, dívka obdrží kosmetický balíček v ceně tři sta korun," slibuje ředitelka Chladová.

NÁJEMNÉ SÁLŮ PLATÍ HLAVNĚ DÍVKY

Počet dívek vždy převyšuje zájem chlapců. Aby taneční mistři zachovali vyrovnaný poměr párů, snaží se chlapce zaujmout nízkou cenou. Dívčí zápisné tak činí v průměru trojnásobek ceny vypsané pro chlapce.

 "Je to otázka trhu," vysvětluje Jiří Plamínek, jenž své žáky vyučuje v Národním domě na Smíchově a v sálu Muzea hlavního města Prahy. "Cena vždy odpovídá nájemnému exkluzivních prostor, kde školy vyučují, a nabídka dívek prostě převyšuje poptávku. Nepoměr mezi cenami pro dámy a pány ovšem existoval již za první republiky," dodává taneční mistr.

KURSY DOSPĚLÝCH A MODERNÍHO TANCE: ČASU DOST

Zcela opačná situace je u kursů v českých zemích méně tradičních. Dospělé páry s přihláškami spěchat vůbec nemusí. Hlavní nápor zájemců očekávají taneční mistři teprve koncem září.

Volných míst je tedy u všech škol, pořádajících tento typ kursu, dostatek. Taneční škola Vyskočil, specializující se právě na kursy pro dospělé páry, to potvrzuje: "Naše kursy začínají v polovině října. Devadesát procent uchazečů se přihlásí teprve týden před tím. Spěchat není třeba."

Pospíchat se zápisem nemusí ani uchazeči o moderní nebo diskotékové tance. Zápisy do těchto kursů začínají teprve se začátkem září. "Centrální zápis do kursů moderních tanců, muzikálových a diskotékových tanců jsme vypsali na 20. září," ujišťuje Dana Marhodlová z Tanečního studia Echo Praha.

Stejně tak i Centrum tance studio DAG pořádá zápis do kursů flamenca, stepu a historických tanců 8. září. "Kromě tohoto dne zapisujeme uchazeče v dalších pěti termínech, a to až do poloviny září," říká ředitelka Lucie Pečená.

HLAVNÍ SLOVO JIŽ NEPATŘÍ MAMINCE

Klasická taneční zůstávají, motivace mladých lidí je ovšem proměnlivá. Chodit do tanečních patřilo - alespoň ještě před takovými patnácti lety - k obvyklým součástem společenské výchovy. Nyní se situace podle mínění tanečních mistrů změnila.

"Nová generace rodičů je jiná. O tom, zda potomek do tanečních půjde, nebo ne, nerozhoduje maminka, ale dítě samo. Myslím, že v posledních letech také doprovází dívky do tanečních stále méně maminek," uvažuje taneční mistr Václav Brouček.

Svobodě v rozhodování pak podle něj odpovídá i chuť do kursů chodit. "Dříve přišlo mnoho chlapců i dívek z donucení. V polovině kursu pak přestali chodit," vzpomíná Brouček.

Taneční mistr Ivan Martin s ním souhlasí: "Potřeba umět se společensky chovat, neboť kromě tance je součástí výuky i společenské vystupování, dříve vycházela od rodičů," potvrzuje Martin. "Nyní pociťujeme, že to chtějí chlapci a dívky sami," dodává.

HROMADNÉ TANEČNÍ - SVĚTOVÁ RARITA

Taneční kursy, v českých a moravských zemích pořádané od konce minulého století, jsou ve světě ojedinělou zvláštností. Podobně jako u nás se tanec vyučuje jen v Rakousku. I tam je však spíše obvyklým místem tanečníků tělocvična a společenský oděv není přísně vyžadován.

V ostatních západoevropských zemích i v Severní Americe je pravidlem individuální výuka. Taneční kursy tak stále zůstávají výraznou kapitolou ve společenském vzdělávání mladých lidí. Na rozdíl od minulých let si ji však dívky a chlapci "nalistují" sami od sebe. Za exkluzivní způsob výuky však musí zaplatit i do jisté míry exkluzivní cenu. Chodit do tanečních tak znamená pro budoucí pány a dámy zaplatit více než pět tisíc korun.

Kolik zaplatíte za oblečení

Dívky

- šaty taneční od 1500 korun
- šaty plesové od 3000 korun
- body od 900 korun
- rukavičky od 120 korun

Chlapci

- oblek: od 3500 korun, motýlek: od 89 korun
- košile od 800 korun
- boty od 1100 korun
- rukavičky od 120 korun

Ceny v půjčovnách (bylo osloveno 15 půjčoven, odpovědělo 13)

- dívčí šaty taneční od 250 korun
- dívčí šaty plesové od 350 korun
- pánský oblek od 300 korun

(všechny údaje vycházejí z informací získaných z dvacítky pražských obchodů, butiků a obchodních domů)

 

Tipy na taneční školy nabízející volná místa v kursech v sezoně 2000/ 2001

(slevy poskytované u některých škol pro páry nebo skupiny neuvádíme, ceny jsou vždy za dvacet lekcí)

Plamínek Production

Muzeum hl. m. Prahy, Národní dům na Smíchově

chlapci - 995 korun                                                                                                

dívky - 3400 korun

dospělí - 2200 korun/pár

Opltova taneční škola

Obecní dům

chlapci - 1600 korun                                                                                              

dívky - 4990 korun                                                                                              

dospělí - 3000 korun/pár

Hotel Legie

chlapci - 800 korun                                                                                                 

dívky - 2990 korun

Taneční škola Brouček

Vltavská (velký sál)

chlapci - 690 korun                                                                                                

dívky - 2490 korun                                                                                                       

dospělí - 2300 korun/pár

                               

Taneční škola národního domu na Vinohradech a paláce Žofín

Národní dům na Vinohradech a palác Žofín

chlapci - 1250 korun (v ceně rukavičky a motýlek)

dívky - 3900 korun (včetně kosmetického balíčku za cca 300 Kč)

dospělí - 2200 korun/pár

Soukromá taneční škola Unger

Palác Charita (Karlovo náměstí)

chlapci - 750 korun

dívky - 3090 korun (za 22 lekcí)

dospělí - 1790 korun/pár

Taneční škola Janouškových

Vltavská (sál Elektra)

chlapci - 800 korun

dívky - 2400 korun                                                                                              

dospělí - 2200 korun/osoba

individuální kurzy 98 korun/hodina

Taneční škola Martin -Maříková

Vltavská

chlapci - 800 korun

dívky - 2500 korun

dospělí - 800 korun/osoba

Centrum tance studio Dag

Pod Terebkou

3000 korun pro pár a 10 lekcí

Dance studio

Střední odborné učiliště Spojovací

2500 korun pro dospělý pár



Tanec? Krásná, ale dnes již spíše sportovní disciplína

 

Před dvaceti lety začala Eva Bartuňková tak jako většina jejích vrstevníků chodit do tanečních. Loni společně s manželem Petrem získala titul seniorských mistrů světa v latinskoamerických tancích. V říjnu tohoto roku se s partnerem chystá titul obhájit.

Není zvláštní, že titul mistra světa v latinskoamerických tancích nyní patří Če chům?

Posledních pět let se v mezinárodních soutěžích začínají opravdu prosazovat vedle tradičně nejlepších Angličanů a Italů slovanské páry. Tedy v soutěžích amatérů, kam jezdíme my.

Je to dáno samozřejmě tím, že v devadesátých letech se nám všem otevřely dveře do světa. Ale stejně si myslím, že Slované mají opravdu k latině blízko - svým hudebním cítěním, pověstnou šikovností a pohybovou nadaností.

Mění se nějak v poslední době přístup k tanci?

Soutěžní tanec prochází obrovským vývojem. Začíná se víc a víc prosazovat sportovní přístup. Vlastně to dokazuje i to, že se již neříká společenský tanec, ale sportovní tanec. Tanečníci musí zvládnout nejen kroky, ale tvrdě posilovat celé tělo.

Dnešní talentovaní již nezačínají ve čtrnácti letech, ale přímo v předškolním věku. A to si pak vemte, že spolu před porotou a publikem začne soupeřit pětadvacetiletý a patnáctiletý pár a přitom oba tancují již deset let! Naše kategorie - seniorská, to znamená nad pětatřicet let, je naštěstí v tomto ohledu klidnější.

Vzpomínáte na svoje první taneční?

Taneční jsme absolvovali na konci sedmdesátých let v paláci Metro. Sice každý zvlášť a rok po sobě, ale shodou okolností u stejné taneční školy. Je opravdu celosvětově unikátní, že u nás mladí lidé v tak masovém měřítku procházejí tanečními kursy a potom také hodně lidí skutečně umí tančit a chodí na plesy.

My máme zkušenost například z Ameriky, kde ten, kdo se chce naučit tančit, chodí pouze individuálně a partnera mu třeba dělá jeho učitel.

Čeho si na tanci nejvíce vážíte?

Tanec je krásná sportovní disciplína. Koníček na celý život, který jak někdo okusí, těžko se od něj odloučí. Jednou jsme s manželem chtěli přestat a věnovat se jiným věcem, ale nedokázali jsme to. Mám radost, že to dokonce vypadá, že sportovní tanec bude zařazen na olympijské hry v roce 2008.

 

Historie společenského tance v českých a moravských zemích

Sahá do první poloviny devatenáctého století. Na Královéhradecku tehdy vznikl nejpopulárnější z českých tanců - polka.

Pražský taneční mistr Jan Raab polku propagoval po celé Evropě - zvláštní úspěch si vydobyla především ve Francii. Na konci minulého století se začaly pořádat hromadné taneční kursy, jež se zvláště za první republiky staly doslova masovou záležitostí.

Jejich největší rozmach spadá do období mezi dvěma světovými válkami. Zejména oblíbenými se staly v době protektorátu. Protože byly zařazeny do oblasti výuky, a nikoli zábavy, nebyly Němci - tak jako plesy - zakázány, a tančit se tak chodilo do tanečních.

 Zapsat se hromadně do tanečních a do kursů chodit ve společenských šatech s motýlkem či rukavičkami, tak jak je u nás zvykem, je celosvětově ojedinělým způsobem společenské výuky.

Podobně se tanec vyučuje jen v Rakousku. I tady je však obvyklý počet zapsaných párů maximálně deset, tanečníci se scházejí třeba odpoledne, v tělocvičně a základy tanga nebo waltzu se učí často jen v pohodlných tričkách.


Taneční kurzy se blíží, mladá dívka si proto vybírá večerní šaty.(17. srpna 2000)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video