Taneční droga se v Praze rychle šíří

P r a h a - Nikdy nebyla česká taneční scéna silnější, než minulý víkend. Během páteční a sobotní noci hráli dýdžejové na rekordních šestašedesáti akcích po celé republice. Čtvrtina z nich se odehrála v hlavním městě. Jenže nenarůstá pouze počet fanoušků elektronické taneční hudby. Přibývá i zdravotních kolapsů a výjezdů sanitek ke klubům. K větší párty totiž nepatří jen gramofony, světelné stroboskopy a videoprojekce, ale také případy dehydratace, vyčerpání a epileptických záchvatů. A za nimi stojí ve většině případů taneční droga zvaná ecstasy.

Často jsou sice vyvyšovány její kladné účinky - sebepoznání, osvobození osobnosti a duchovní souznění se všemi okolo - ale přesto je to droga, která si vybírá svou daň.

Hysterie propukla před týdnem po velké house party Orion Hall v Brně, kde muselo být ošetřeno čtyřicet šest tanečníků. Ale obdobná situace se odehrává na každé větší akci. "O víkendu tu občas někoho ošetřujeme," potvrzuje Stanislav Růžek, produkční klubu Karlovy lázně.

"Víte, ta tabletka vypadá nevinně a má spoustu skvělých vlastností, dokonce ani nezpůsobuje fyzickou závislost," tvrdí Kamila Zagotová, terapeutka Občanského sdružení Sananim. "Ale z toho, že jejích uživatelů na tanečních parketech přibývá rozhodně radost nemáme... Ecstasy dává organismu matoucí informace, takže tělo nepozná nebezpečí kolapsu. A taky je mostem k tvrdším drogám, třeba pervitinu," říká Zagotová.

V čem je malá pilulka tak nebezpečná? Na párty chodí velmi mladí lidé, výjimkou nejsou ani patnáctileté děti. Vždy je to pro ně svátek, na který se připravují dlouho dopředu a chtějí si ho maximálně užít. A tak spolykají dva tři prášky, které je mají dostat do taneční extáze.

"Jenže například nevědí, že se v takové situaci mají svléknout," popisuje šéfredaktor hudebního serveru techno.cz Daniel Kafka. "Šatna je plná, před ní jsou fronty, a tak se po vydýchaném klubu pohybují ve svetrech a bundách. Někdy ani nemají peníze, aby mohli nakoupit dostatek nealkoholických nápojů a ochranka je často nepustí dovnitř s jejich vlastní lahví vody." S úlevou ale dodává, že se konečně objevuje pozitivní trend a například na některých akcích bývají k dispozici bezplatné osvěžovny.

Kupříkladu v Karlových lázních se z domova přinesené lahve s vodou netolerují. Klub se ale o nevolností postižené návštěvníky postarat umí: "Všichni členové ochranky mají kurzy první pomoci, neustále chodí mezi lidmi a jsou schopní zasáhnout. Všichni diskžokejové mají navíc u svého pultu tlačítko, kterým mohou přivolat okamžitě ochranku do svého patra," říká Růžek.

O svém prvním klubovém zážitku s tabletkou ecstasy vypráví mladík s přezdívkou SicBoy: "Cítil jsem se skvěle, jakoby mě někdo polil od hlavy až k patě neuvěřitelným štěstím. Díval jsem se na své prsty, které byly strašně lehké. Čas utíkal rychle a já se mu podřídil a plynul na jeho vlnách. Uvědomoval jsem si jak je na světě krásně, své dva kámoše jsem miloval jako nikdy. Cítil jsem, že ze mě vyzařuje teplo a bezpečí, pod které se každý může schovat. Díval jsem se do blikajícího světla a obdivoval ho. Bylo krásné - vyrovnalo se to orgasmu."

O podobně skvělém zážitku rozhodně nehovoří půlstovka ošetřovaných "clubberů" v Brně. S jejich problémy si často neumělo okolí poradit, a proto nabízí vedoucí Mobilního K-centra Jura Valnoha několik zásadních rad: "Ať už je příčina kolapsu jakákoliv, je potřeba co nejdříve dotyčného odnést z davu na vzduch," upozorňuje.

V žádném z pražských klubů není k dispozici lékař, a tak je postižený často závislý na svých přátelích, kteří by mu měli zkontrolovat dech a tep. Pokud je v pořádku, je třeba postiženého probrat, a vnutit mu vodu k pití. Naopak v případě komplikací je nutné zavolat doktora a začít s umělým dýcháním a masáží srdce.

Valnoha chápe, že si mladí lidé svoji drogu zakázat nenechají, ale přesto radí užívat jí co nejméně. "Párty sama poskytuje přehršli podnětů nervové soustavě a proto stačí minimální množství drogy, i čtvrtina jinak obvyklé dávky. Skutečně životu nebezpečné může být kombinování různých látek," varuje. Každý, kdo tancuje v klubu celou noc, by měl vypít okolo dvou litrů tekutin, pravidelně odpočívat a občas se vydýchat na čerstvém vzduchu. 

Velikou neznámou je nejistá kvalita ecstasy. Proto se v českých klubech objevují poslední dobou užitečné atrakce - minilaboratoře, které zdarma prokáží, zda není v prášku například čistý heroin.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video