Zbraně, které srílanská armáda zabavila tamilským povstalcům

Zbraně, které srílanská armáda zabavila tamilským povstalcům | foto: Reuters

Tamilští tygři vyhlásili příměří, srílanská armáda požaduje kapitulaci

  • 1
Separatistická armáda Tamilských tygrů vyhlásila na Srí Lance jednostranné příměří. Chce prý ukončit humanitární katastrofu. Vládní armáda, která tygry zatlačila na severovýchod ostrova, to ale označila za "vtip". Separatisté podle ní utíkají a musí se vzdát. Válka ohrožuje život 50 tisíc civilistů.

"V hrozbě bezprecedentní humanitární krize a v reakci na výzvy OSN, EU, vlád Indie a dalších zemí, Tygři osvobození tamilského Ílamu vyhlašují jednostranné příměří," prohlásila podle agentury Reuters separatistická armáda.

Rebelové vládnou podle BBC už jen 12 čtverečním kilometrům na severovýchodě Srí Lanky.

"To je vtip. Oni s námi nebojují, utíkají před námi. Nepotřebujeme příměří. Musí se vzdát," reagoval na prohlášení Tamilských tygrů srílanský ministr obrany Gotabaya Rajapaksa.

Podle OSN ohrožují útočící vládní jednotky stále asi 50 tisíc civilistů, kteří jsou uvězněni v oblasti. Už 6 500 lidí od ledna v eskalujícím konfliktu zahynulo.

Vláda tvrdí, že Tamilští tygři využívají civilistů jako lidských štítů. V polovině dubna vládní jednotky kvůli mezinárodními tlaku na dva dny vyhlásily příměří a nechaly ze znesvářeného severovýchodu utéct desetitisíce civilistů. - čtěte Vojáci na Srí Lance dočasně odložili zbraně, civilisté mohou do bezpečí

situace na srí lance

Kořeny etnického konfliktu na Srí Lance sahají do 40. let, kdy zemi opustila koloniální britská správa. Od té doby si tamilská menšina (20 %) žijící zejména na pobřeží severní části Srí Lanky stěžuje na nerovnoprávnost a útlak ze strany sinhálské většiny. V roce 1972 vzniklo militantní hnutí Tamilských tygrů, které se časem stalo neoficiální správou tamilského území a zároveň jednou z nejobávanějších světových teroristických organizací..
Roku 1983 konflikt nabyl podobu občanské války. Oficiálně stál od té doby život 70 tisíc lidí. Okolo 800 tisíc jich ze Srí Lanky emigrovalo. Přerušovaně vládne příměří. To poslední sinhálská vláda kvůli údajnému porušování ze strany tygrů ukončila v lednu 2008. Od podzimu 2008 postupně obsazuje tamilské území. Boje podle OSN bezprostředně ohrožovaly až čtvrt milionu civilistů. Amnesty international viní srílanskou armádu, že se nesnaží zabránit civilním obětem a likviduje novináře.

Na Srí Lanku se v posledních dnech vypravil komisař OSN John Holmes. Jedná s vládními představiteli, aby do válečné oblasti pustili humanitární pracovníky a pomohli zabránit katastrofě.

Humanitární pracovníci nemají do znesvářených oblastí přístup od loňského roku. Rebelové vládu obviňují, že záměrně blokuje přísun potravin civilistům. Úřady to ale odmítají. Ministr obrany prý sám vyzýval Červený kříž a další humanitární organizace, aby civilistům zajistily pomoc.

V evropských zemích od ledna probíhají masové demonstrace tamilských emigrantů, kteří válku neinterpretují jako boj proti separatistům a teroristům z organizace Tamilských tygrů, nýbrž jako snahu o genocidu jejich etnika. Naposledy před dvěma týdny demonstrovalo 100 tisíc Tamilů v centru Londýna. - čtěte Zastavte genocidu na Srí Lance, volalo sto tisíc Tamilů v Londýně


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video