Antivirotikum Tamiflu

Antivirotikum Tamiflu | foto: AP

Tamiflu zmizelo z lékáren, výrobce ho kvůli panice drží ve skladech

  • 258
Devětadvacetiletá Michaela má chronicky oslabenou imunitu. Jakákoliv nemoc má u ní těžší průběh. Lékařka jí předepsala lék na prasečí chřipku Tamiflu, aby jej měla doma v šuplíku pro případ, že onemocní. Aby si ho pak mohla ihned nasadit. Problém je, že lék se nedá sehnat. A to ani s receptem v ruce.

"Někteří lékárníci ještě doprodávají staré zásoby, ale nové nebudou, lék se do lékáren už několik měsíců nerozváží," říká Aleš Krebs z České lékárnické komory.

A není to proto, že by v Česku tamiflu nebylo. Je, jenže ve skladech.

Firma Roche, která lék vyrábí, nabídla ve všech zemích své zásoby vládám. Udělala to už na jaře, když byl celosvětově vyhlášen pátý stupeň pandemického nebezpečí. Stejně postupoval i výrobce druhého léku Relenza. "Je to běžný postup, který má předejít spekulativním nákupům. Léky, které v Česku byly, zůstaly ve skladě firmy. Celkem asi padesát tisíc balení. Dnes je vydáváme jen nemocnicím nebo složkám krajského krizového řízení a všechny výdeje musí nejdřív schválit vláda," řekl mluvčí Roche Jiří Pešina.

Tamiflu bude v nemocnicích

Lékařům ani pacientům se to nelíbí. "K čemu ty léky budou ve skladech? Když je někdo rizikový pacient a nespadá mezi ty, které bude stát chránit očkováním, tak mu lék napíšu. Jenže recept je mu k ničemu," kroutí hlavou dětský lékař Milan Kudyn.

Zdraví lidé, kteří netrpí chronickými zdravotními problémy, by kvůli nedostatku tamiflu nebo relenzy v lékárnách neměli propadat panice. Chřipka u nich nemívá dramatický průběh. Podle lékařů je lidí, kteří zatím potřebovali nemoc zvládat s pomocí tamiflu, jen málo.

"Ty ostatní ochrání stát očkováním a tamiflu bude k dispozici v nemocnicích," říká mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň. Plán očkování a skupiny lidí, kterých se bude týkat, představí ministerstvo dnes.

Hlavní nápor prasečí chřipky teprve přijde – zřejmě koncem měsíce. Přesto už nyní hlásí školy či nemocnice, že se dočasně uzavírají. "Není to zbytečná panika, tím se zpomalí průběh epidemie. Potrvá déle, ale nebude to takový nápor pro celou zemi, jako kdyby onemocněli všichni najednou," vysvětlila epidemioložka Martina Havlíčková.

Starší lidi napadne virus později. Začátkem roku

Většina evropských států už své lidi očkuje proti prasečí chřipce od září. Česko se vakcíny dočkalo až teď. Není už pozdě na ochranu, když epidemie je tady? A nezpůsobí nemocným vakcína v kombinaci s chřipkou jen víc problémů? Přední imunolog Jiří Beran uklidňuje, že rozhodně ne.

Když se v těle setkají dva viry – jeden umrtvený z vakcíny a druhý, kterým se člověk normálně nakazí, laik by si řekl, že chřipka bude mít horší průběh. Je to tak?
Vůbec ne. Je to dáno rozdílným působením viru z vakcíny a viru, který pronikne do těla sám. Virus vakcíny je mrtvý, nezpůsobí žádnou infekci. Slouží v těle k tomu, aby se – jednoduše řečeno – ukázal buňkám, jak vypadá. Je to takové: poznejte nepřítele, abyste jej v budoucnu dokázali zlikvidovat...

Když se člověk nakazí chřipkou, z buněk v těle se uvolní interferon, látka, která znemožní druhou infekci dalším virem. Tento stav trvá čtyři týdny, takže virus nemá jak reagovat s jiným virem. Takže i kdyby byl člověk infikován chřipkou ve stejný den, kdy byl očkován, tělo už se umí bránit proti nákaze. Alespoň zčásti už pozná nepřítele.


A nevadí, že se bude očkovat jen ani ne desetina obyvatel?
Začíná se potvrzovat to, co se nedávno prokázalo v Mexiku a Austrálii. Totiž že lidé, kteří byli očkování pravidelně proti sezonní chřipce, a také každý, kdo prošel dětskou pandemií v roce 1977, má až 40procentní šanci, že nákaze snadno odolá.

Virus teď koluje mezi těmito mladými. Ovšem rychle se tu vybije, a pak se přesune se do vyšších věkových kategorií a mezi oslabené a nemocné. Že máme jen milion dávek vakcíny, nevadí, protože je dáme právě těmto lidem, kteří je potřebují.

Neočkují se pacienti příliš pozdě?
Pro rizikové lidi pozdě určitě není. Virus se mezi ně dostane zhruba
někdy v lednu.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video