Nejvyšší odchodné dostane místopředsedkyně Sněmovny, Topolánkova partnerka Lucie Talmanová.

Nejvyšší odchodné dostane místopředsedkyně Sněmovny, Topolánkova partnerka Lucie Talmanová. | foto: Lukáš Bíba, MF DNES

Talmanová dostane na cestu ze Sněmovny 469 tisíc, Jacques 346 tisíc

  • 65
Poslanci, kteří se chystají politiku opustit úplně, nepřijdou ani při rozpuštění Sněmovny zkrátka. Zákon na ně totiž nezapomíná a slibuje jim odchodné. Někteří si tak mohou odnést až půl milionu korun, spočítalo Právo.

Pokud totiž nezískají žádnou ústavní funkci do tří měsíců po opuštění Sněmovny, mají končící poslanci nárok na jeden plat, který brali, plus plat vynásobený počtem ukončených let ve Sněmovně.

Při normálním průběhu volebního období by tak odchodné bylo pět platů. Při předčasném rozpuštění Sněmovny dostanou poslanci jen čtyři platy.

Nejvíce si na účet připíše Lucie Talmanová. Protože už nekandiduje, místopředsedkyně Sněmovny dostane 468 800 korun hrubého. Stěžovat si nemůže ani zelená poslankyně Kateřina Jacques. Její kolegové ji na poslední chvíli prosadili do křesla předsedkyně výboru pro evropské záležitosti. Bude tak mít nárok na 346 tisíc korun.

Ani řadový poslanec neodejde s prázdnou. Například partner Jacques, Martin Bursík, obdrží 254 600 korun hrubého. Kdyby byl ministrem do poslední chvíle, mohl přitom dostat dvojnásobek.

Ve stejné situaci se ocitl také exministr dopravy Aleš Řebíček (ODS), nebo rebel Vlastimil Tlustý, který dlouhá léta působil v nejlépe placených funkcích předsedy klubu či výboru.

Na odchodné ve výši 296 tisíc korun se může těšit i Miloš Melčák, pomůže mu k němu funkce předsedy podvýboru pro dopravu.

Celkem si odchodné bude moci nárokovat padesátka poslanců, tedy celá čtvrtina Poslanecké sněmovny, spočítalo Právo.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video