Taliban ztrácí poslední útočiště

  • 12
Bitva o jihoafghánský Kandahár, poslední baštu Talibanu na jihu země, začala. Na město padají pumy z amerických letadel. Podle agentur jde o nejtěžší bombardování od počátku vojenské kampaně v Afghánistánu. K městu se zároveň blíží protitalibanští bojovníci, zatímco nadále pokračuje intenzivní vyjednávání, aby se talibanské milice vzdaly.

Chaos
Z oblasti zatím přicházejí rozporuplné informace. 

"Vstoupili jsme do Kandaháru," tvrdil z Kábulu Bismilláh Chán, náměstek ministra obrany Severního spojenectví. Neupřesnil však, jaká je ve městě situace. Neřekl, zda se talibanci vzdali nebo se brání. Agentura AP uvedla, že zpráva nemohla být ověřena z nezávislých zdrojů; do města nebyl umožněn vstup západním novinářům.

Muhammad Džalál Chán, velitel protitalibanských kmenových oddílů na jihu Afghánistánu, zase uvedl, že jeho bojovníci stojí pět kilometrů od letiště, a vyjádřil naději, že město padne brzy do jejich rukou.

Podle zdrojů přímo z Kandaháru je situace ve městě velmi napjatá. Taliban odpoledne oběsil na hlavním náměstí Afghánce, kterého obvinil ze špionáže pro USA. Muž měl u sebe satelitní telefon.

Kromě Kandaháru zůstává v rukou Talibanu klíčové pohraniční město Spinbuldak.

Jednání udělalo krok vpřed

Afghánci vyměnili turbany za čepice

Americký dar zabil ženu a dítě

USA chtějí zabít velitele Talibanu
Spojené státy se v posledních dnech soustředí na rozbití velitelských struktur Talibanu a Al-Kajdy. Pokud talibanské milice a bojovníci Al-Kajdy zůstanou bez velení, budou méně efektivní, řekl kontraadmirál John Stufflebeem.

Podle listu Los Angeles Times se Severnímu spojenectví podařilo zajmout Ahmeda Abdela Rahmána, prominentního člena Al-Kajdy. Rahmán má být společně s desítkou dalších podezřelých teroristů z Al-Kajdy přepraven na americkou vojenskou základnu v Pacifiku.

USA posilují speciální jednotky
Pentagon potvrdil, že dvacet jednotek z elitní 10. horské divize se z Uzbekistánu přesunulo do Afghánistánu na letiště v Mazáre Šarífu. Budou fungovat jako oddíl rychlého nasazení na místech, kde se Taliban postaví na odpor.

V italské síti uvízli bin Ládinovi lidé

Na pouštní letiště Dolangi asi 80 kilometrů jižně od Kandaháru mezitím přijíždějí další příslušníci americké námořní pěchoty. Ve středu jich tu operovalo 800, celkem jich bude 1100.

Budují zde předsunutou vojenskou základnu. Jejich posláním bude za pomoci útočných vrtulníků AH-1W Cobra zabránit ustupujícím vojákům Talibanu v útěku do Pákistánu, do Íránu nebo na sever do Kábulu. 

Nepomohl ani korán, popravili jsme je
Paštunští bojovníci na jihu Afghánistánu popravili na 160 talibanců, kteří se odmítli vzdát. Popravě nezabránily ani protesty osmi přítomných amerických vojáků.

"Snažili jsme je přesvědčit, aby se vzdali. Žádali jsme je několikrát, citovali jsme korán a dokonce jsme jim nabídli peníze. Odpověděli nadávkami. Neměli jsme na vybranou. Postavili jsme je do dlouhé řady a šest našich bojovníků je lehkými kulomety postřílelo," řekl paštunský velitel, který si nepřál být jmenován. Mezi popravenými prý byli také Pákistánci.

Opozice souhlasí s vyšetřením vzpoury
Severní spojenectví umožní Amnesty International (AI) vyšetřit smrt několika stovek zajatých zahraničních talibanských bojovníků, kteří se vzbouřili u severoafghánského Mazáre Šarífu. "Nebudeme ve vyšetřování bránit," prohlásil mluvčí spojenectví Muhammad Habíl.

Podle Severního spojenectví bylo pravděpodobně všech 600 zajatců, mezi nimiž byli Pákistánci, Arabové a Čečenci, zabito během třídenních bojů, v nichž alianci podpořily i americké jednotky. Habíl řekl, že spojenectví bylo nuceno zajatce zabít poté, co se zmocnili zbraní a začali útočit na jeho bojovníky uvnitř pevnosti Kaláje Džaundži.

USA hlásí první oběť války

AI požádala o povolení vyšetřit zabití zajatců. Smyslem je podle ní zajistit, aby další kapitulace a zajetí nevedly k podobným nepokojům a ztrátám životů.

Fotograf AP ve středu oznámil, že mezi mrtvými talibanci procházeli členové spojenectví a přeřezávali jim pouta na rukou za zády. Některé zprávy nasvědčují tomu, že zajatci mohli být zmasakrováni.

Afghánští uprchlíci překročili 28. listopadu na nákladním voze řeku u města Chodžaghar při svém návratu do oblasti Kunduz na severovýchodě země, kterou osvobodily od nadvlády Talibanu jednotky Severního spojenectví. (29. listopadu 2001)

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue