Američtí vojáci na noční hlídce v Afghánistánu. Ilustrační foto

Američtí vojáci na noční hlídce v Afghánistánu. Ilustrační foto | foto: Reuters

Kábul se naštval na Američany kvůli mírovým rozhovorům s Talibanem

  • 3
Tentýž den, kdy Spojené státy oznámily, že hodlají zahájit mírové rozhovory s Talibanem, přišli o život v Afghánistánu čtyři američtí vojáci. K útoku se přihlásili právě radikální islamisté. Afghánský prezident se kvůli jednání USA s islamisty v Dauhá na Washington hodně zlobí.

Čtyři američtí vojáci zahynuli při úterním minometném či raketovém útoku na leteckou základnu Bagrám v provincii Parván. K útoku se ve středu oficiálně přihlásilo afghánské radikální hnutí Taliban, které už dvanáct let v zemi pod Hindúkušem bojuje proti západním okupačním armádám..

Útok se odehrál tentýž den, jako afghánská vláda a Spojené státy oznámily, že se chystají obnovit s Talibanem mírový dialog. Rozhovory o ukončení dvanáctileté války by se měly uskutečnit v katarském Dauhá, kde radikální hnutí otevřelo svůj politický úřad. Jednání měla započít již příští týden.

Letecká základna Bagrám ležící asi 40 kilometrů severně od Kábulu představuje jedno z největších amerických vojenských zařízení v Afghánistánu. Dominuje mu letiště se dvěma dráhami, které umožňují přistání i těch největších letadel. Od začátku listopadu se do ostrahy základny v Bagrámu zapojí i čeští vojáci (více o nasazení českých vojáků v Bagrámu zde).

Karzáí zastavil rozhovory s USA

Afghánský prezident Hamíd Karzáí ve středu oznámil, že pozastavil vyjednávání se Spojenými státy o bezpečnostní dohodě. Učinil tak na protest proti tomu, že Američané zahájí vlastní, přímé mírové rozhovory s Talibanem (více o zahájení mírových rozhovorů s Talibanem zde).

Předmětem bilaterální dohody mezi USA a Afghánistánem je, zdali v zemi zůstanou američtí vojáci i po roce 2014, kdy mají být oficiálně staženy zahraniční složky, a případně za jakých okolností.

Karzáího popudilo, že záhy poté, co v úterý oznámil vyslání své delegace do Kataru k mírovým rozhovorům s Talibanem, učinil totéž i Washington. Spojené státy a Taliban ovšem následně oznámily, že zahájí rozhovory o možnosti ukončení téměř dvanáct let trvající války v Afghánistánu nejprve společně, než k nim přiberou afghánskou vládu. Americký tým vyjednávačů již ve středu proto dorazil do Kataru.

"Afghánská mírová rada se nezúčastní mírových jednání s Talibanem, dokud nebude mírový proces zcela v rukou Afghánců," uvedl Karzáí ve svém středečním prohlášení. Mírový proces podle jeho slov taktéž nemůže začít uprostřed "bojů a krveprolití".

"Karzáí se obává, že by tento krok mohl podkopat afghánskou suverenitu a ohrozit jeho vlastní postavení po zbytek výkonu úřadu," komentoval aktuální dění zpravodaj BBC.

Americký prezident Barack Obama v reakci na to prohlásil, že jej neshody při počátečních snahách o zahájení dialogu mezi znepřátelenými afghánskými stranami nepřekvapují, protože Taliban a afghánská vláda si po letech bojů nedůvěřují. Věří prý ale, že se rozhovory nakonec uskuteční.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video