Taliban si porážku nepřipouští

  • 29
Impérium Talibanu v Afghánistánu se hroutí. Vládní hnutí ztrácí jedno území za druhým. Podle amerických vojenských analytiků jsou dny Talibanu sečteny. Afghánské vládní hnutí si ale zatím jakoukoli porážku nepřiznává. "Ztráta území nás neznepokojuje. Máme totiž velký cíl - zničit Spojené státy," prohlásil ve čtvrtek vůdce Talibanu mulla Muhammad Umar.

"Stále máme pod kontrolou čtyři nebo pět provincií. Ale na tom opravdu nezáleží, jestli ovládáme jenom jednu nebo jich je dvacet. Kdysi jsme měli dokonce jedinou provincii, později jsme ale obsadili všechny. Teď jsme o ně přišli, ale to vůbec není podstatné," řekl Umar v rozhovoru pro britskou rozhlasovou stanici BBC.

"Možná jsme udělali nějaké chyby, ale nyní se naše síly přeskupují a budou pokračovat v boji," prohlásil Umar.

Taliban brání Kandahár

Svoji pevnost Taliban jen tak nevzdá
Podle protitalibanské opozice Severního spojenectví Taliban ve středu ovládal už jen pětinu země. Nyní se boje přesunuly až do Kandaháru, hlavní bašty Talibanu na jihu země. Situace v oblasti je značně nepřehledná. Bojů ve městě a v jeho okolí se účastní několik paštúnských kmenů. Podle amerických vládních zdrojů talibanci houfně prchají, píše CNN.

Místní kmenový velitel ale sdělil, že Taliban kolem této svojí poslední bašty vytvořil obranné linie. Bývalý vůdce odboje proti sovětské okupaci z 80. let Gulbuddín Hekmatjár, talibanský spojenec, tvrdí, že Taliban se rozhodl město bránit.

Katarská satelitní televize Al-Džazíra přináší záběry stoupenců Talibanu v černých turbanech, kteří v ulicích Kandaháru skandují: "Zemřeme pro bin Ládina! Zemřeme pro našeho nejvyššího vůdce mullu Umara! Zemřeme pro džihád!"

Taliban ztrácí podporu v zemi
Ve středu Taliban tvrdil, že ústup z řady měst je pouze taktickou součástí plánu. Zatím to ale vypadá, že vládní hnutí rapidně ztrácí podporu po celé zemi. V řadě provincií se začaly bouřit místní kmeny.

Provincie Laghmán, Lógar, Kunar, Paktíja a Nangarhár vyhlásily na Talibanu nezávislost. Co lidé cítí, symbolicky ukazují oholené tváře mužů v Kábulu a hudba hřímající na tamních trzích.

"Nestahují se, neustupují, ale bezhlavě prochají, jsou v panice," komentuje situaci poradce Bill Taylor z Centra pro strategická a mezinárodní studia.

Od neděle překročilo pákistánské hranice na 3000 prchajících bojovníků Talibanu a Al-Kajdy, napsal The New York Times s odvoláním na pákistánskou rozvědku.

Analytici upozorňují, že současná situace je odlišná než v 80. letech, kdy afghánští bojovníci po desetiletí partyzánské války porazili sovětské okupanty. "Sověti byli okupující armádou, ale tohle jsou sami Afghánci, kteří vpodstatě osvobozují sami sebe," říká americký politolog Michael Vickers.

Odhodlání Talibanu k boji a jejich přesvědčení o nemožnosti porážky je bezmezné. Podle analytiků je ale Taliban nyní natolik zatlačen do kouta, že ho nezachrání ani útěk do hor. Bez dodávek potravin, vody, munice a zbraní nemůžou talibanci ani členové Al-Kajdy v jeskynních horských úkrytech přežít dlouho. V momentě, kdy vládní hnutí ztratí hlavní města, bude od dodávek a zásob odříznut.

Smyčka kolem Usámy se stahuje

USA: Válka ještě neskončila
Oproti analytikům je ale Pentagon ve výrocích, že je válka u konce, mnohem opatrnější. "Je příliš brzy. Zatím nemáme dostatek faktických informací, abychom mohli předpokládat, že válka v Afghánistánu se chýlí ke konci," domnívá se kontraadmirál John Stufflebeem.

Američané zničili dům Al-Kajdy

"Stále chceme dopadnout Al-Kajdu, a chceme si být naprosto jisti, že Afghánistán už není bezpečným přístavem pro aktivity teroristů," prohlásil americký prezident George Bush.

Taliban zůstává i nadále bin Ládinovým mluvčím. "Amerika nikdy nedostane Usámu bin Ládina živého," řekl ve čtvrtek mluvčí Talibanu. "Usáma už se rozhodl, že dá přednost smrti před zajetím Američany," řekl.

Nejtěžší přijde
Porážkou Talibanu ale události v Afghánistánu neskončí. Nejdůležitější bude vytvoření nové vlády, která mocenské vakuum vyplní.

Analytici se shodují, že to nebude snadné. Na podílu ve vládě mají zájem různé kmeny, skupiny, jednotlivci. Jisté je zatím pouze to, že Taliban jakoukoli spolupráci při vytváření kabinetu široké koalice v Afghánistánu důrazně odmítl.

"Dáme přednost smrti před vládou fašistů," prohlásil vůdce Talibanu Umar.

Děti u tanku vojáků opozičního Severního spojenectví, kteří před dvěma dny dobyli afghánskou metropoli Kábul z područí vládního hnutí Taliban (15. listopadu 2001).

Na stadionu v Kábulu, který Taliban používal k popravám, hrají Afghánci fotbal. (15. listopadu 2001)

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video