Američané a jejich spojenci se snaží najít důstojný způsob, jak konflikt v Afghánistánu ukončit. Ilustrační foto

Američané a jejich spojenci se snaží najít důstojný způsob, jak konflikt v Afghánistánu ukončit. Ilustrační foto | foto: AP

Taliban si otevře kancelář v Kataru, aby mohl jednat se Západem

  • 53
Afghánské radikální hnutí Taliban oznámilo, že si otevře politickou kancelář v Kataru. Islamisté už údajně se státečkem v Perském zálivu uzavřeli předběžnou dohodu. Zřízení mise by mohlo sehrát klíčovou úlohu v jednání o ukončení bojů v Afghánistánu.

Mluvčí Talibanu Zabiulláh Mudžáhid v úterý oznámil, že hnutí jednalo o zprovoznění kanceláře s katarskou vládou a dalšími "relevantními stranami". Neupřesnil ale, kdy by mělo politické zastoupení radikálních islamistů začít fungovat.

Proč Katar?

Drobná země v Perském zálivu se v posledních letech profiluje jako dravá štika blízkovýchodní politiky. Emír Hamád Ibn Chalífa al-Sání si buduje pozici na mezinárodní scéně díky nezměrným zásobám zemního plynu. Katar se například aktivně zapojil do spojeneckých operací v Libyi nebo prosadil sankce Ligy arabských států proti syrskému režimu. Z Kataru rovněž vysílá televize al-Džazíra, která sehrála významnou úlohu během tzv. arabského jara. Pokud by se v Dauhá vedla jednání mezi Západem a Talibanem, emírovu prestiž by to dále posílilo.

Taliban bude podle Mudžáhida skrze svoje politické zastoupení v katarské metropoli Dauhá vyjednávat s mezinárodním společenstvím. Ve svém prohlášení také vyzval Američany k propuštění vězňů zadržovaných na základně Guantánamo. Agentura AP uvedla, že zřízení kanceláře Talibanu v Kataru je klíčovým krokem v plánech Západu, jak dostat afghánské povstalce k jednacímu stolu.

Společná iniciativa Spojených států a Německa získala před týdnem podporu afghánského prezidenta Hamída Karzáího, který do té doby odmítal jakékoliv vměšování Západu do jednání s povstalci. Washington, Berlín a vlády dalších zemí, jejichž vojáci už deset let válčí s povstalci v zemi pod Hindúkušem, se ze všech sil snaží najít politické řešení konfliktu.

Taliban bude mít konečně stálou adresu

Dosavadní pokusy o mírové rozhovory vyšly naprázdno. V září zahynul při sebevražedném atentátu hlavní vyjednavač Burhánuddín Rabbání. Taliban sice popřel, že by měl ve vraždě afghánského exprezidenta prsty, mírové rozhovory ale uvázly v slepé uličce vzájemné nedůvěry.

Podle BBC je zřízení politické kanceláře klíčovým krokem už proto, že představitelé Západu budou vědět, s kým hovoří. V minulosti se několikrát stalo, že na druhé straně jednacího stolu zasedl někdo, kdo se za představitele islamistů jen vydával.

Jestli ale zřízení kanceláře v Kataru skutečně přiblíží konec vleklého konfliktu, není vůbec jisté. Washington a Kábul trvají na tom, že jednání se musí zúčastnit i Pákistán, na jehož území se vedení Talibanu zřejmě skrývá.

Katar

Katar


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue