Taliban rozjel naplno i válku lží

  • 47
Taliban prudce vystupňoval psychologickou kampaň, která nabírá na tempu za kulisou skutečné války. V této bitvě však místo tomahawků létají přehnaná čísla a místo bomb lži. Výsledkem je například to, že nikdo neví, kolik civilistů dosud zahynulo, a oznámené údaje jsou stále méně věrohodné. Jiným důsledkem je třeba to, že podvyživený afghánský rolník, který najde balíček potravin shozený z amerického letadla, teď neví. Jsou opravdu otrávené? Pokud uvěří, že ano, neví ani, zda je otrávily USA, nebo Taliban.

Je obětí války, v níž zbraní může být stejně dobře manipulace s informacemi jako kameraman přivezený na správné místo. "Určitě, zcela jednoznačně se dá říct, že se vede psychologická válka," řekl ve čtvrtek podplukovník Miroslav Hladík, odborník na tento druh boje.

Příběh s údajně jedovatými potravinami je příkladem taktiky i eskalace této války. Když Američané kromě bomb začali z jiných letadel shazovat jídlo, aby si získali srdce afghánských civilistů i muslimského světa, varoval Taliban příjemce s tím, že jídlo je otrávené.

on-line zpravodajství

USA: bin Ládina možná nelapíme

USA ve čtvrtek došly k závěru, že Taliban by mohl podpořit své varování tím, že by některé balíčky pro větší přesvědčivost skutečně otrávil. OSN okamžitě nad touto představou vyjádřila zděšení. Nemožné je zjistit počet obětí.

Taliban tvrdí, že už dávno přesáhl tisíc, ale toto číslo nelze ověřit z nezávislých zdrojů. Tvrdit lze cokoliv. "V zemi, kde stavby vypadají tak, jak vypadají, lze například ukázat záběry rozbité budovy a tvrdit, že to byla nemocnice," říká podplukovník Hladík.

Taliban využívá toho, že USA přiznaly několik chybných zásahů. Mají pro něj propagandistickou cenu. Tím komplikuje snahy USA udržet muslimské spojence na své straně.

Ale prodrat se houštinou nepravd je možné. Před několika dny Taliban oznámil, že USA zasáhly civilní nemocnici v Herátu a zabily sto lidí. OSN později zjistila, že to byla opravdu nemocnice, leč vojenská a ve vojenském objektu a obětí bylo devět.

"Samozřejmě cíleně lžou a vypouštějí dezinformace," říká Hladík. "Vybírají si fakta i záběry, které pouštějí do světa. Děti, zabití. To je silný faktor. Vědí, že na Západě jsou na to velmi citliví." Hladík řekl, že Taliban občas lže, jako by si nepamatoval, co řekl před třemi dny.

"Na počátku války oznámil, že neví, kde je bin Ládin, pak oznámil, že ví, ale stejně jej nevydá." Mlží však i Američané, takové jsou i zkušenosti z Kosova. Při chybných zásazích se tváří, jako by si nebyli jisti, a omyly přiznávají až po několika dnech, kdy už politický dopad není tak vážný.

Taliban je obviňován, že v posledních dvou dnech se snaží udělat munici pro psychologickou válku i z lidí. Když pozval skupinu zahraničních novinářů, objevila se tvrzení, že je chce vystavit náletům. Když rozptýlil své jednotky ve městech, Pentagon pojal podezření, že se snaží dostat civilisty "na dostřel", aby se zvýšil počet tragických zásahů, a tím i tlak na USA. 

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue