Afghánské islamistické hnutí Taliban

Afghánské islamistické hnutí Taliban | foto: iDNES.cz

Taliban příliš démonizujeme. Je třeba ho více chápat, míní anglikánský biskup

  • 33
K míru v Afghánistánu nedospějeme, pokud budeme Taliban démonizovat, míní nový anglikánský biskup britských vojenských sil Stephen Venner a vyzývá k chápavějšímu přístupu k radikálnímu hnutí. Talibanci mohou být obdivováni pro svou víru a smysl pro vzájemnou věrnost, řekl podle deníku The Daily Telegraph.

"V našem přístupu k Talibanu (věci) příliš zjednodušujeme. Talibanci říkají a podporují mnoho věcí, které nemůžeme schvalovat. Ale říci, že dělají špatně vše, situaci nepomáhá. Protože to není ve skutečnosti spravedlivé," prohlásil Venner, kterého arcibiskup z Canterburry jmenoval do nové role teprve nedávno.

Taliban

Hnutí vládlo v Afghánistánu od roku 1996, v roce 2001 ho svrhli spojenečtí vojáci, kteří do země vtrhli pod vedením USA po útocích z 11. září. V současné době ale Taliban spojence poráží, USA a NATO tam proto vysílají obrovské posily. - více čtěte zde
Za vlády Talibanu platil v Afghánistánu přísný výklad islámského práva šaría. Veřejné bičování a popravy byly běžné. Dívky nesměly z domu bez doprovodu mužských příbuzných a nemohly chodit do školy.

Talibanci mohou být podle něj obdivováni pro svou víru a smysl pro vzájemnou věrnost. Zároveň dodal, že některé metody boje nejsou čestné ani přijatelné, nicméně démonizování militantního hnutí prý ničemu nepomáhá.

"Musíme si připomínat, že hodně lidí je pod jejich vlivem z mnoha různých důvodů a my nemůžeme jen tak dávat všechny do jednoho pytle," míní duchovní, který věří, že je třeba jednat i s Talibanem, aby mohla válka v Afghánistánu skončit. "Je to trvalý mír, který ospravedlní oběti, jež podstoupili naši vojáci."

Někdejší britský velitel v Afghánistánu plukovník Richard Kemp si však myslí, že je biskup naivní. "Samozřejmě musíme rozumět našemu nepříteli. Ale tohle je více vojenský než náboženský problém (...) V mnoha směrech je chybou srovnávat jejich víru v extrémní boží válku s náboženstvím míru a porozumění, které následuje biskup. Oni by dozajista neprokázali porozumění jeho víře."

Biskup Venner ale není první, kdo nachází na afghánském militantním hnutí pozitiva. Například starosta britského Doncasteru Peter Davies letos prohlásil, že by se britská společnost mohla učit z rodinných hodnot Talibanu.

Britský ministr zahraničí David Miliband minulý měsíc nabídl Talibancům "alternativu k boji", připomněl The Daily Telegraph. Bojovníci by měli být podle Milibanda podporování v tom, aby zasedli v afghánském parlamentu.

Možnost zapojit Taliban do politiky údajně zvažovaly i Spojené státy, prezident Barack Obama však při oznamování své nové strategie tuto možnost nezmínil. Oproti tomu afghánský prezident Hamíd Karzáí na začátku prosince uvedl, že kvůli dosažení míru se setká i s vůdcem ozbrojenců mullou Muhammadem Umarem.

Talibanci vedou v Afghánistánu válku se spojeneckými vojsky a stojí za popravami, mučením a také za bombovými útoky na civilisty. V oblastech, které ovládli, usilují o uplatnění islámského práva šaría.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video