Taliban pokračuje v procesu

  • 38
Nejvyšší soud afghánského vládního hnutí Taliban zahájil pátý den procesu s osmi zahraničními humanitárními pracovníky obviněnými z šíření křesťanství. Na rozdíl od soboty však obvinění ani novináři nebyli k líčení přizváni. Obžalovaným hrozí trest smrti oběšením.

Osm humanitárních pracovníků, které Taliban obviněnil z šíření křesťanství, stanulo v sobotu před soudem poprvé. Byli také poprvé na veřejnosti od chvíle, kdy je afghánské úřady zatkly. Do soudní síně byli s ožalovanými vpuštěni nejen novináři, ale i zahraniční diplomaté a příbuzní obviněných.

Obžalovaní cizinci, mezi nimiž jsou i dva Němci, dvě Američanky a dva Australané, byli obviněními šokováni. Hrozí jim trest smrti oběšením.

Líčení už probíhá od úterka, kromě soboty však výlučně bez přítomnosti obžalovaných a novinářů.

Georg Taubmann, jeden z osmi souzených cizinců, řekl, že je šokován chováním afghánských úřadů. "Během vyšetřování nás obvinili z mnoha nesmyslných věcí," řekl Taubmann. "Nikdy jsme nikoho neobrátili na křesťanství, ta obvinění nás prostě šokují," řekl před soudem.

Podle soudce se obžalovaní budou smět v průběhu slyšení hájit s pomocí advokátů, ačkoli to není v talibanském soudnictví běžná praxe.

Taliban: Cizí letadla tu nechceme
Afghánistán zvažuje zákaz přeletu cizích letadel nad svým územím. Oznámil to afghánský ministr zahraničí a dodal, že kvůli sankcím OSN země nemá na to, aby udržovala letecké kontrolní systémy. Země také zpřísňuje pravidla pro humanitární organizace, které by chtěly v Afghánistánu působit. Všechna tato opatření přicházejí v době, kdy probíhá soudní proces s osmi cizinci.

Zpřísnění pravidel pro humanitární organizace
"Včera rada ministrů rozhodla, že všechny nevládní organizace a OSN budou muset striktně dodržovat platné zákony," uvedl ministr.

Úřady zavedly i nová pravidla hry. Veškeré zaměstnance zahraničních agentur nyní bude schvalovat ministerstvo zahraničí, a všechny své finanční prostředky budou muset převádět přes Národní banku.

Cizincům hrozí smrt
Zahraniční humanitární pracovníci, s nimiž už třetí den pokračuje v Kábulu soudní proces kvůli obvinění z šíření křesťanství, můžou být i oběšeni. Prohlásil to ve středu ministr spravedlnosti talibanské vlády. Zatím se předpokládalo, že cizincům hrozí buď vězení nebo vyhoštění.

"Potrestáme je podle viny," řekl ministr maulví Núr Muhammad Sakíb. "Pokud porušili zákony a měli by být pověšeni, tak to uděláme," řekl.

Sakíb dále informoval, že zatím se neví, jak dlouho bude proces trvat. Slíbil, že soud bude spravedlivý a že obviněným bude povoleno, aby je hájili jejich právníci. Proces byl v Kábulu zahájen v úterý za zavřenými dveřmi.

Původně Taliban slíbil, že bude veřejný. Západní diplomaty, kteří v úterý ráno čekali půl hodiny před soudní budovou, ale policie dovnitř nevpustila.

Osm cizinců - čtyři Němci, dvě Američanky a dva Australané - jsou společně s šestnácti afghánskými kolegy ve vazbě od 5. srpna.

Nejvyšší představitel Talibanu mulla Umar letos vydal dekret, jenž stanoví trest smrti pro Afghánce, kteří se odkloní od islámu.

Obvinění z šíření křesťanství
Taliban viní zadržené z toho, že se v zemi pod pláštíkem humanitární pomoci snažili šířit křesťanství. Za tento čin je podle islámského práva šaría, které hnutí Taliban prosazuje, až trest smrti pro Afghánce a vězení, či vyhoštění pro cizince. Žádný konkrétní případ prý ale není k dispozici. SNI, jejíž pobočky byly v Afghánistánu zavřeny, obvinění odmítá.

Afghánské úřady tvrdí, že pracovníkům SNI zabavily videokazety, bible a další materiály s křesťanským zaměřením. Materiály prý byly přeloženy do místních jazyků.

Mezinárodní společenství v minulých týdnech ostře kritizovalo Kábul za nerespektování mezinárodních právních norem, když cizincům odpíral kontakt s konzulárními pracovníky jejich zemí.

Až po mnoha marných žádostech se minulý týden nakonec podařilo Mezinárodnímu výboru Červeného kříže, několika příbuzným a západním diplomatům cizince zadržované v Kábulu navštívit. Údajně jsou v dobrém stavu.

Shelter Now International je charitativní organizace pomáhající obětem války, perzekuce či přírodních katastrof. Vznikla jako odezva na sovětskou invazi do Afghánistánu v roce 1979. V roce 1987 založila např. na jihu a východě Afghánistánu malé továrny na výrobu stavebních komponentů z místních materiálů pro výstavbu příbytků pro rodiny, které ve válce přišly o střechu nad hlavou.

Někteří humanitární pracovníci ze spárů Talibanu vyvázli
Vzhledem k současnému vývoji mohou mluvit o štěstí zahraniční pracovníci dvou křesťanských humanitárních organizací - International Assistance Mission (AIM) a Serve, kteří v pondělí odcestovali z Afghánistánu do sousedního Pákistánu. Stalo se tak poté, co Taliban jejich činnost zastavil a nařídil jim opustit zemi. Agentura Reuters uvedla, že v pátek byli čtyři pracovníci AIM propuštěni. Taliban je prý věznil ve městě Herat na západě země. Propuštěno údajně bylo i několik dalších cizinců, kteří byli drženi v Džalal-Abadu na východě země.

Co je Taliban?
Taliban je militantní totalitní hnutí s výraznými nacionalistickými rysy, které po konci občanské války nastolilo islámský režim sunnitského směru.  Příslušníci Talibanu jsou převážně Paštunové z kmenových svazů Duráníů a Ghilzajů z jihu země. Příslušníci hnutí vyznávají ortodoxní směr sunnitského islámu. Na územích, která ovládli, zavedli islámský stát řízený podle zásad práva šaría.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video