Taliban mohl k antraxu

Kábul - V Kábulu se našly důkazy, že Taliban měl přístup k bakteriím antraxu. Američtí vojáci nyní zkoumají, zda to může mít spojitost s tajemnou epidemií, které už ve Spojených státech padlo za oběť pět lidí. Představitelé Talibanu od samého začátku tvrdili, že s epidemií nemají nic společného a že ani nevědí, co to antrax je. Po pádu Kábulu však byla objevena laboratoř, v níž zaměstnanci ministerstva zemědělství s antraxem pracovali. Představitelé Talibanu se navíc o jejich práci velmi zajímali.

Sněť je na vakcínu, tvrdí vědci
Laboratoř na úpatí jednoho z kopců v Kábulu byla několikrát zasažena americkým bombardováním, i když tamní vědci opakují, že vzorky antraxu, sněti slezinné, používali čistě pro výrobu očkování pro zvířata.

Americký ministr obrany Donald Rumsfeld vyslovil již v minulosti podezření, že Usáma bin Ládin měl pravděpodobně přístup k nějakým biologickým a chemickým zbraním.

ANTRAX - souhrn článků

Americké bomby padaly i na výrobny zbraní
USA též uvedly, že na území Afghánistánu bombardovaly několik objektů, v nichž mohly být tyto zbraně vyráběny. Odmítají však upřesnit, o které objekty se jednalo - laboratoř v Kábulu však mezi ně pravděpodobně patřila.

Experti americké armády odebrali na místech, která mohla být užívána pro výrobu chemických či biologických zbraní, vzorky. Generál Peter Pace, jeden z velitelů operace, dodal, že nyní jsou vyhodnocovány. Výsledky však dosud nejsou k dispozici.

"Trochu vás zaskočí, když jediné anglické slovo, které objevíte v laboratoři na ampuli, je 'antrax'," řekl. "Nyní vše zkoumáme."

Taliban pokusy zajímaly
Vědci v kábulské laboratoři připouštějí, že se o jejich práci Taliban zajímal. "Důstojník Talibanu, který nás měl na starosti, sem chodil pravidelně," uvedl jeden z vědců Mohammed Ali.

Badatelé také novinářům ukázali velký kontejner, který obsahoval vzorky antraxu pro výrobu vakcín pro hospodářská zvířata. Vzorky prý před americkým bombardováním dodávaly do Kábulu firmy z Íránu a Indie. Nyní ale již zásoby docházejí.

Vědci odmítli říci, zda se představitelé Talibanu zajímali přímo o antrax, a také se nechtěli vyjádřit k tomu, zda teroristická organizace Al-Kajda mohla část jejich produkce využít v utajených objektech pro případnou výrobu biologických zbraní.

Pokusy podpořilo i OSN
Experti připouštějí, že přítomnost antraxu není sama o sobě ničím výjimečným. Podobnými projekty se zabývá množství laboratoří po celém světě. Ta kábulská se navíc svým programem nijak netajila. Její práci dokonce podporoval Mezinárodní výbor Červeného kříže a Organizace spojených národů.

Důkazy zatím chybějí
Přes tato zjištění vyvolala podezření. V opuštěných objektech Al-Kajdy byly totiž nalezeny materiály dokumentující velký zájem teroristů o chemické a biologické zbraně.

Také Usáma bin Ládin varoval, že má k dispozici jadernou zbraň. V prohlášení se prý nechal slyšet, že je možné ji koupit na území bývalého SSSR. Odborníci ovšem tato prohlášení zpochybňují a tvrdí, že je velmi nepravděpodobné, že by opravdu mohl disponovat nukleární zbraní.

V případě chemických a biologických zbraní si však tak jistí být nemohou, neboť jejich výroba či případně nákup v zahraničí je mnohem snazší. Vojenskou laboratoř na výrobu těchto typů zbraní je snadné dobře ukrýt a nevyžaduje žádné náročné technické vybavení. Jasné důkazy o tom, že by teroristé v Afghánistánu tím typem zbraní opravdu disponovali, však chybějí.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video