Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Taliban hlásí 20 mrtvých civilistů

  22:04
Za teroristický čin a urážku islámského světa označil velvyslanec afghánského hnutí Taliban v Pákistánu Abdas Salám Zaíf americký vzdušný útok na Afghánistán. Tvrdil, že Taliban nikdy nebyl zapojen do jakéhokoli teroristického útoku. Zároveň potvrdil, že v Kábulu přišlo o život asi 20 lidí, většinou prý ženy, děti a staří lidé.

h

Diplomat prohlásil, že bylo sestřeleno jedno letadlo, a zmínil se o informacích, že byly zasaženy další dva letouny. Spojené státy ale po útoku ztrátu žádného stroje nepotvrdily.

Zaíf na tiskové konferenci uvedl, že během nedělního útoku nebyl zasažen dům talibanského vůdce Muhamada Umara, ale jeho okolí. S Usámou bin Ládinem prý není Taliban v kontaktu, ale tento údajný strůjce atentátů v USA 11. září je stále v Afghánistánu.

Podle Zaífa americké útoky nikdy nepřinutí Afghánistán padnout na kolena. „Afghánci nikdy nepřijmou ohrožení svého náboženství a cti,“ prohlásil doslova.

„Pokud si USA myslí, že útoky budou mít výsledky a přinesou své ovoce, je to chybný předpoklad. Nebude mít úspěch,“ zdůraznil. Podle něho Afghánci se nepoddají strachu, nezaprodají svou víru a čest za peníze a budou ochotni přinést oběti.

Zaíf zároveň řekl, že se Afghánci a všichni muslimové musejí proti americkému útoku bránit.

Rumsfeld: Neztratili jsme žádné letadlo
Americký ministr obrany Donald Rumsfeld zdůraznil, že všechny údery spojeneckých sil v Afghánistánu směřovaly proti vojenským cílům. Současně odmítl spekulace, že USA přišly během útoků o nějaké letadlo, a dodal, že je naprosto jasné, že Usáma bin Ládin se nadále zdržuje na afghánském území.

„Je naprosto jasné, že se pohybuje někde na území Afghánistánu,“ prohlásil Rumsfeld v rozhovoru pro televizní stanici NBC.

V odpovědi na dotazy televizní stanice CBS odmítl tvrzení Talibanu, že spojenecké útoky si vyžádaly oběti mezi afghánskými civilisty. „Prohlášení, které Taliban vydal, obsahuje typické lži... Tvrdí, že sestřelili nějaká letadla, což není pravda, a prohlašují, že došlo k vedlejším škodám, což také není pravda,“ zdůraznil.

Pro všechny tři americké televizní stanice potvrdil, že všechny stroje amerického letectva se vrátily bezpečně zpět na základny. Výjimku tvoří pouze dvě velká nákladní letadla, která zajišťují potravinovou pomoc pro afghánské uprchlíky. „Tyto stroje ještě pokračují v plnění své mise,“ konstatoval.

Při útoku byli prý zabiti dva talibanští velitelé
Dva vojenští velitelé afghánského vládního hnutí Taliban údajně zahynuli v severoafghánském Mazáre Šarífu při vzdušných útocích Spojených států a Velké Británie na talibanské cíle. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na svědectví místních obyvatel.

Talibanské úřady prý zorganizovaly ráno protestní manifestaci v centru města, kde zněla především hesla „Smrt Americe“. Demonstrace, do níž byli lidé verbováni násilím, se ale podle agentury zúčastnilo jen několik málo lidí.

AFP také uvádí, že protitalibanské opoziční síly stále čekají na rozkaz zahájit ofenzívu proti pozicím Talibanu na bojových frontách. Zatím se opozice po prvních vlnách amerických úderů omezila na ostřelování talibanských pozic.

Pákistánský prezident Parvíz Mušaraf varoval opozici, aby nevyužívala americko-talibanského konfliktu k vlastnímu prospěchu v boji s Talibanem. Opoziční politikové shodně zareagovali výzvou, aby se Pákistán nemíchal do vnitřních afghánských záležitostí a obvinili ho, že jeho podpora Talibanu v předchozích letech zapříčinila současnou kritickou situaci v zemi.

Taliban bude vzdorovat
Vedení afghánského vládního hnutí Taliban se rozhodlo, že bude nadále vzdorovat americkým a britským útokům a že nezmění svůj postoj v otázce vydání radikála Usámy bin Ládina. Informovala o tom nezávislá afghánská islámská agentura (AIP) s odvoláním na mluvčího Talibanu.

Talibanská vláda se na mimořádné schůzi v Kábulu dohodla, že posílí vojenská postavení proti dalším očekávaným útokům. Ministři prý hovořili o vojenské a politické strategii a přijali významná rozhodnutí ve vojenských otázkách.

Mluvčí dodal, že Taliban bude vzdorovat Spojeným státům, stejně jako když Afghánci bojovali proti sovětské invazní armádě.

V případě bin Ládina řekl, že Taliban stále věří ve vyjednávání.

Spojenci shazovali jídlo
Devět hodin po začátku bombardování začali spojenci nad Afghánistánem shazovat také jídlo. Z letadel Američané svrhli celkem 37,5 tuny potravin, které mají pomoci tisícům uprchlíků. Shazovala je letadla C-17.

Potraviny jsou upravené do kilogramových balíčků. Vojáci je shazovali z velké výšky bez padáků. Každý balíček je zabalen do tvrdé žluté umělé hmoty, která má na obou koncích výčnělky. Díky nim balíček při pádu rotuje a nepadá přímo k zemi.

Kilogramový paket neobsahuje maso ani žádné jídlo problematické z náboženského hlediska. Naopak v ní je lístek s poselstvím, že jde o dar lidu USA.

V prvních hodinách přes 200 bomb
Pentagon podle CNN uvažuje o několikadenním bombardování, útočil by i za světla.

Zástupci afghánské protitalibanské opozice v Íránu oznámili, že na Afghánistán dopadlo za první hodiny útoku více než dvě stě raket a bomb. Opoziční vůdce Touriali Ghiassi řekl, že útoky zničily talibanská opevnění v Kandaháru, Kábulu a Mazar-e-Sharif.

Americké a britské ozbrojené síly zahájily útok na Afghánistán v neděli v 18:25 SELČ. Nejprve z ponorek a vojenských lodí odpálily 50 raket s plochou dráhou letu Tomahawk. Po nich ovládly vzdušný prostor bombardéry a stíhací letouny.

Cílem jejich úderů jsou letiště, pozice protivzdušné obrany, ministerstva a místa spojená s Talibanem či organizací teroristy Usámy bin Ládina Al-Káida. Spojenci zatím nehlásí žádné škody.

Co se stalo v noci

- Spojenci začali v neděli v 18:25 SELČ bombardovat Afghánistán; úder trval několik hodin a zasáhl celkem sedm oblastí

- bin Ládin se poprvé přihlásil k útoku na USA z 11. září, odvetu označil za útok na islám

- Počet obětí není znám, talibanské rádio je popírá; první odhady kolem 20 lidí

- Spojenci dosud nehlásí žádné ztráty

- Pentagon uvažuje o několikadenních náletech, a to i za světla

- Na hranici s Iránem vypuklo protitalibanské povstání

- Údery ze vzduchu podporuje protitalibanská opozice pozemní ofenzivou

Ve vlnách nalétaly bombardéry na letiště v Kábulu, Kandaháru, Dželálábádu, Heratu a dalších městech po celé zemi.

První vlna útoků zasáhla především Kábul a okolí, Dželálábád na východě země a jihoafghánský Kandahár.

Po několika desítkách minut následovala druhá vlna úderů, která byla výrazně silnější a drtivější. Silné exploze a následující rozsáhlé požáry hlásili svědci v oblasti letiště u města Mazáre Šaríf na severu země. Útoku musel opět čelit Dželálábád na východě, nově Faráh na západě a Kunduz na severu poblíž hranic s Tádžikistánem.

V Kábulu bomby zničily prezidentský palác, budovu státní televize, ministerstvo obrany a letiště. Devadesát minut po zahájení úderů se podařilo obnovit dodávky elektrické energie. Při druhé vlně náletů však metropole opět pohasla. Z Kábulu - především z oblasti kolem letiště - prchají tisíce lidí.

V jihoafghánském městě Kandahár nálet rozbil velitelství sil Talibanu a letištní budovy. Ranvej však spojenci nechali netknutou.

PROFIL VŮDCŮ
PROFIL VŮDCŮ
Bush, muž, který chce vyhrát Bin Ládin, terorista číslo 1

Podle svědků jsou údery přesné
Podle nejmenovaného talibanského zdroje citovaného agenturou AP přišlo bombardování Kábulu nejméně ve třech vlnách. První směřovala proti letišti, druhá proti vojenskému velitelství a rezidenci talibanského vůdce Muhammada Umara. Ačkoli není známo, zda byl Umar během útoku ve svém paláci, nálety se mu podařilo přežít.

Slunečné ráno odkrylo šok

Obyvatelé Kábulu začali ve slunečném ránu vycházet ven po noci strávené ve strachu z bombardování. I když jsou zvyklí na ozbrojené konflikty během dvaceti let válek a Kábul je zřejmě válkou nejponičenější hlavní město světa, nedělní noc byla jedna z nejhorších v jejich životě.

Vzhledem k zákazu nočního vycházení, které vládnoucí hnutí Taliban nelítostně prosazuje, obyvatelé neměli kam utéci a kde se schovat.

„Celou noc jsme nemohli spát. Bylo to nejhorší za mnoho let,“ řekl nosič na kábulském trhu. „Moje děti se ještě nemohou zotavit z prožitého traumatu.“ Nechceme, aby to dál pokračovalo, řekněte Američanům, ať to zastaví, řekl vyděšený prodavač. „Byli jsme úplně vyděšení. Byla to šokující noc,“ řekl další muž.

Podle talibanského zdroje byl vzdušný útok velmi přesný. Zasažené vojenské velitelství stojí přímo v centru Kandaháru. Křehké domy z hliněných cihel, které stojí v téže ulici, vyvázly bez jakékoli újmy.

Talibanský velvyslanec v Islámábádu prohlásil, že bin Ládin a hlava vládního hnutí Taliban mulla Umar po prvních hodinách bombardování žijí. „Jsou díky Bohu naživu,“ řekl doslova. „Útok Ameriky je teroristický čin. Jsme obětí amerického expansionismu a arogance,“ řekl velvyslanec

Útočit začala i opozice, na západě vypuklo povstání
Afghánská protitalibanská opozice, takzvaná Severní aliance, využila spojeneckých vzdušných útoků na Kábul a zahájila ofenzivu. Přibližně 40 až 50 kilometrů severně od afghánského hlavního města se rozhořely těžké boje. Na pozice Talibanu dopadaly rakety a svědci hlásili pohyb několika talibanských konvojů s vojenskou technikou. Nebylo ovšem zřejmé, zda Taliban přisunuje na bojiště posily, či zda ustupuje.

ŘEKLI O ODVETĚ

USA (prezident George Bush):
Nezaváháme, neumdlíme, neztratíme odvahu a neselžeme. Mír a svoboda zvítězí. Děkuji vám. Ať Bůh dál žehná Americe.

Izrael (ministr zahraničních věcí Šimon Perez):
Usáma bin Ládin je ďábel a toto je válka proti ďáblovi, který zabil šest tisíc nevinných lidí. Stojíme na vaší straně nikoliv proto, že máte navrch vojensky, ale protože máte navrch morálně.

Velká Británie (premiér Tony Blair):
Nemohu říci, jak dlouho bude operace trvat, budeme jednat s rozumem a rozvahou a budeme se snažit maximálně vyvarovat civilních obětí.

Rusko (ministerstvo zahr. věcí):
Teroristé musí vědět, že spravedlnost je dostihne, ať jsou v Afghánistánu, Čečensku, nebo na Balkáně.

... další reakce ze světa najdete ZDE a z Česka ZDE.

Podle ministra zahraničí Severní aliance Abdullaha Abdullaha může afghánské vládnoucí hnutí odolávat společnému náporu USA a Aliance jen několik dní. „Posílili jsme naše pozice. Taliban nebude schopen odolávat déle než dva dny,“ řekl Abdullah.

V afghánském městě Zarandž vypuklo po spojeneckých útocích protitalibanské povstání. Zhruba 150 Afghánců se rozhodlo obsadit město a vyhnat z něj talibanské jednotky. Zarandž leží v jihozápadním cípu Afghánistánu poblíž hranic s Íránem a Pákistánem. Na místo podle íránské agentury IRNA pospíchá velitel opozičních protitalibanských sil Haji Karim Barahouei, který byl se svými jednotkami v nedalekém íránském městě Zahedan.

Amerika: tato noc je jen úvod
Šéf Pentagonu Rumsfeld uvedl v projevu k americkému národu, že vojenské operace v Afghánistánu se účastní 15 bombardérů a 25 bitevních letounů.

Americká armáda kromě 50 střel Tomahawk, nasadila bombardéry B1-B Lancer, neviditelné B2 a B52. B1 a B52 přilétají z britské vojenské základny Diego Garcia v Indickém oceánu. B2 přiletěly rovnou z vojenské letecké základny v Missouri.

„Jsme v počátečním stádiu operace,“ řekl Rumsfeld s tím, že po dvou hodinách bombardování nebylo sestřeleno ani poškozeno žádné americké letadlo.

Taliban: sestřelili jsme letoun, ale nevíme jaký
“Budeme se bránit všemi prostředky, které máme k dispozici. Zvítězíme nad Američany, jako jsme zvítězili v minulosti nad Sověty,“ prohlásil náměstek talibanského ministra obrany mulla Núr Alí. „Budeme klást odpor všem, kdo zaútočí na náš lid,“ řekl pro katarskou televizní stanici Al-Džazíra.

Uvedl, že Taliban na jihu Afghánistánu sestřelil po zahájení úderů spojenců blíže neurčené letadlo. „Sestřelili jsme letoun,“ prohlásil. „Zatím nemáme informace o tom, co to je za stroj,“ řekl.

Terčem amerického útoku se podle něj stali neozbrojení lidé. Útok spojenců označil za teroristický.

Bin Ládin pochválil útok na mrakodrapy (celý projev najdete ZDE)
Katarská televize Al-Džazíra po zahájení úderů na Afghánistán odvysílala videozáznam s prohlášením Usámy bin Ládina. Stál před skálou, v záběru nebyl žádný identifikační bod.

Ládin řekl, že válka proti Afghánistánu je válkou proti islámu. Pochválil Boha za útoky z 11. září v New Yorku a ve Washingtonu a vysvětlil, že to je trest za politiku Američanů vůči muslimům. Vytkl arabským zemím, že jen nečinně přihlížejí izraelským útokům v Palestině a varoval Spojené státy, že nebudou žít v míru dokud nezavládne mír na palestinských územích.

„Amerika byla naplněna hrůzou od severu k jihu a od východu k západu... Ale to, co Amerika nyní okusila, je jen odvar toho, co jsme okusili my,“ prohlásil bin Ládin v narážce na útoky, po nichž je ve Spojených státech pohřešováno šest tisíc lidí. K odpovědnosti za útoky se ale výslovně nepřihlásil.

Mluvčí bin Ládinovy organizace Al-Káida ve stejné videonahrávce zdůraznil, že jeho uskupení je na konfrontaci se Spojenými státy připraveno.

Podle agentury Reuters není jasné, kdy přesně bylo video natočeno. Američtí experti z odvysílaných záběrů usuzují, že to bylo určitě ještě před začátkem odvetného úderu.

Bush před odvetou: Ať Bůh dál žehná Americe (celý projev najdete ZDE)
Americký prezident George Bush pronesl několik desítek minut po zahájení útoku několik slov k národu. Ohlásil začátek ozbrojené odvety. Upozornil, že americká armáda bude ničit výcvikové tábory a vojenská zařízení teroristické organizace Al-Káida a budovy Talibanu. „Taliban zaplatí za krytí teroristů,“ řekl Bush.

Prezident vysvětlil, že s vedením Talibanu probíhalo týdny jednání, ale žádný z amerických požadavků nebyl splněn. „Nyní musí nést Taliban následky,“ řekl.

Současnou vojenskou akci označil jako začátek cesty pro dlouhodobé nastolení spravedlnosti. „V tomto konfliktu neexistuje neutrální území. Ve světě teroru nemůže být míru. Nechtěli jsme tuto akci, ale naplníme jí,“ řekl Bush ve svém projevu.

Americký prezident George W. Bush v Bílém domě, krátce poté, co oznámil, že americké a britské jednotky začaly bombardovat Afghánistán. Americký prezident George W. Bush v Bílém domě, krátce poté, co oznámil, že americké a britské jednotky začaly bombardovat Afghánistán. Raketa Tomahawk. Americké a britské jednotky začaly 7. října bombardovat vojenské cíle Talibanu v Afghánistánu. Na fotografii je zachyceno odpálení rakety Tomahawk. Britský premiér Blair po zahájení útoku na Afghánistán. Francouzský prezident Jacques Chirac oznamuje, že francouzské jednotky se zúčastní společně s americkými a britskými jednotkami operací proti cílům v Afghánistánu. Absolutní podporu odvetě USA za teroristické útoky v New Yorku a ve Washingtonu vyjádřil 7. října na mimořádné tiskové konferenci na Pražském hradě prezident Václav Havel. Islámský radikál Usáma bin Ládin na videozáznamu, který 7. října odvysílala katarská satelitní televizní stanice Al-Džazíra. Německý kancléř Gerhard Schroeder (vpravo) a ministr Joschka Fischer na tiskové konferenci v Berlíně. Pákistánci sledují projev prezidenta Bushe, krátce po zahájení útoku na Afghánistán. Archivní snímek britské jaderné ponorky Splendid z listopadu roku 1998, kdy úspěšně provedla cvičné vypuštění rakety s plochou dráhou letu. USA a Velká Británie zahájily 7. října vojenskou operaci v Afghánistánu a Britové potvrdili, že odpálili proti cílům v Kábulu rakety ze svých ponorek. Obyvatelé Pákistánu sledují přímý přenos projevu amerického prezidenta Bushe, krátce po zahájení útoku na Afghánistán. Snímek pořízený 7. října na palubě americké letadlové lodi Enterprise operující v Indickém oceánu, kdy se její posádka připravovala na zahájení vojenské operace v Afghánistánu. Záchranáři v New Yorku drží chvilku ticha krátce po ohlášení útoku na Afghánistán. Cíle v Afghánistánu. Záblesk světla vychází z právě odpálené rakety Tomahawk z americké lodě v Arabském moři 7. října 2001. Záblesk světla vychází z právě odpálené rakety Tomahawk z americké lodě v Arabském moři 7. října 2001. Letadla z americké lodi USS Enterprise operující v Indickém oceáně se v noci na 8. října 2001 zapojila do útoků na Afghánistán. Archivní snímek českého letounu Tu-154. Ilustrační foto. Šestnáctiletý afghánský mladík, který přišel o nohu při americkém útoku na Afghánistán z noci na 8. října 2001, odpočívá v nemocnici v pákistánském Péšávaru. Hořící budova banky při demonstraci proti americkým vzdušným útokům na afghánské cíle, která se konala 8. října 2001 v pákistánském městě Kvéta. Americký prezident George Bush uvedl 8.října 2001 v Bílém domě ve Washingtonu do čela nově vytvořeného úřadu pro vnitřní bezpečnost USA bývalého pensylvánského guvernéra Toma Ridgeho. Emblém nově vytvořeného úřadu pro vnitřní bezpečnost USA. Afghánci, kteří prchají ze své země před americkými útoky, čekali 8. října 2001 na hranicích u města Čaman na povolení vstupu do Pákistánu. Britský premiér Tony Blair (vlevo) jmenoval 8. října 2001 v Londýně válečný kabinet, který se má pravidelně scházet po dobu válečných operací. Palestinská policie se střetla 8. října 2001 v Gaze se studenty Islámské univerzity, kteří protestovali proti americkým útokům na Afghánistán. Policisté použili k rozehnání demonstrantů slzný plyn a ostrou munici. Zásah si vyžádal dva mrtvé a 25 zraněných. S portrétem Usámy bin Ládina protestovali radikální muslimové 8. října 2001 v pákistánském Karáčí proti odvetné vojenské akci USA a Británie v Afghánistánu. Obyvatelé Kábulu odklízeli 8. října trosky domu, který byl zničen první vlnou raketových útoků při odvetné vojenské akci USA a Británie v Afghánistánu. Pravděpodobně nejstřeženější civilní objekt v České republice, budovu Rádia Svobodná Evropa/Radia Svoboda (RFE/RL) v Praze, navštívil 8. října 2001 český prezident Václav Havel. Major Tim Blair ukazuje balíček „Humanitární denní dávky“, kterou shazují Spojené státy hladovějícím obyvatelům Afghánistánu. Záběry Afghánců, kteří obhlížejí následky nočního bombardování metropole Kábulu, odvysílala katarská televize Al-Džazíra. Pákistánci, protestující ve městě Lahore proti nočnímu vojenskému úderu na sousední Afghánistán, pálí vlajku Spojených států. Přívrženci radikálního islámského hnutí skandují v pákistánském městě Karáčí protiamerická hesla a den po spojeneckém úderu na Afghánistán vyjadřují podporu Usámu bin Ládinovi. Jednomístné špionážní letadlo U-2 je schopno letět až 21 kilometrů nad hladinou moře, díky čemuž je chráněno před nepřátelskými letadly i před většinou protiletadlových střel. Pozemní letecký personál americké letadlové lodi Enterprise připravuje bojový stíhací letoun F-14, který z Indického oceánu zamíří k cílům v Afghánistánu. Pozemní letecký personál připravuje zbraně na palubě letadlové lodi Enterprise v Indickém oceánu, odkud startovaly americké letouny k cílům v Afghánistánu. Raketu Tomahawk právě vystřelili vojáci z paluby letadlové lodi Philippine Sea ve Filipínském moři na cíl v Afghánistánu. Bojový stíhací letoun F-18 startuje z paluby americké letadlové lodi Enterprise v Indickém oceánu k cílům v Afghánistánu. Pákistánský student hrozí kamenem na protiamerické demonstraci, která se konala v Islámábádu den po vojenské operaci Spojených států a Británie proti sousednímu Afghánistánu. Letouny AWACS se systémem včasné výstrahy se na letecké základně NATO v německém Geilenkirchenu připravují na akci. Protest studentů kalifornské univerzity v Berkley proti odvetným útokům USA. Roberta Stevense původně hospitalizovali pro podezření na meningitidu. Testy ale prokázaly smrtelné onemocnění plic snětí slezinnou. Pacientovi nasadili antibiotika, ale v pátek zemřel. Afghánská žena přebývá spolu s osmi tisíci krajany v uprchlickém táboře v íránském městě Torbat-e-Jam, asi 50 kilometrů od hranic s Afghánistánem. Letka F/A-18 Hornets je připravena na americké letadlové lodi Enterprise, která brázdí Indický oceán. Posádka americké letadlové lodi Carl Vinson vyzbrojuje stíhačky bezmála pětisetkilovými bombami, které svrhnou na vojenské a teroristické cíle v Afghánistánu. AWACS je Boeing 707 vybavený radary a radiotechnikou. Umí sledovat cíle ve vzduchu, navádět na ně protivzdušnou obranu, řídit letecké souboje a odposlouchávat nepřátelské spoje. Indonéští muslimové pálí před americkou ambasádou v Jakartě vlajky Spojených států a Velké Británie. Americké letadlová loď Carl Vinson pluje Arabským mořem. Premiér Velké Británie Tony Blair (vpravo) poobědval 10. října na pouštní základně v Ománu s britskými vojáky, kteří jsou v zemi na společném britsko-ománském cvičení. Pilot F-14 gestikuloval 10. října na kolegy před startem svého letounu z americké letadlové lodi Enterprise na cíl v Afghánistánu. Český ministr vnitra Stanislav Gross na tiskové konferenci v Gödöllö nedaleko Budapešti, kde se sešel 10. října s dalšími kolegy ze středoevropských zemí k jednání o posílení spolupráce v oblasti boje proti terorismu a ilegální migrace. Palestinský vůdce Jásir Arafat (vlevo) hovoří s katarským emírem šajchem Hamadem bin Chalífem v katarském Dauhá, kde 10. října druhým dnem pokračovalo zasedání ministrů zahraničí členských zemí Organizace islámské konference. Ministři prohlásili, že jsou proti rozšiřování protiteroristické kampaně na jakoukoli další muslimskou či arabskou zem. Děti se schovávají při bombardování do krytu ve sklepení domu v afghánském Kábulu. Americký Federální úřad pro vyšetřování zveřejnil seznam 22 nejhledanějších teroristů světa. Obyvatelé afghánské vesnice Deh Sabz severně od Kábulu si prohlíželi 10. října škody, které způsobil americký letecký útok. Muslimka oplakává oběti útoků USA na Afghánistán u budovy amerického velvyslanectví v Jakartě, kde pokračovaly 11. října 2001 protesty proti násilnému způsobu vedení americké protiteroristické kampaně. Německý letoun včasného varování a kontroly AWACS startuje z letecké základny NATO v Geilenkirchenu na snímku pořízeném 8. října 2001. Pět letounů AWACS včetně posádek byly přemístěny na základnu Tinker v americkém státě O klahoma k protiteroristickým operacím ve Spojených státech. Obyvatelé Kábulu sedí v ruinách budov, které byly zasaženy 11. října 2001 při největším vzdušnému útoku amerických bombardérů od zahájení odvetných úderů na Afghánistán. Nápis „S láskou“ byl napsán na střele, která byla použita 11. října 2001 na americké letadlové lodi Enterprise při největšímu vzdušnému útoku od zahájení odvetných úderů na Afghánistán. Afghánští uprchlíci žijící v bědných podmínkách v pákistánském Karáčí třídí odpadky na jedné ze zdejších skládek. Po odvetných úderech USA na Afghánistán prchají ze země tisíce obyvatel. Voják opoziční afghánské aliance Severní spojenectví poslouchal 11. října 2001 rozhlasové vysílání v táboře u obce Dašte Kala vzdálené asi 10 kilometrů od afghánsko-tádžické hranice. Němečtí hasiči v ochranných oblecích prohledávali 11. října 2001 okolí čerpací stanice ve Wiesbadenu, kde byla nalezena podezřelá obálka. Německým úřadům se dosud nepodařilo vyvrátit možnost přítomnosti bakterií antraxu v obálkách, kterých bylo ve městě nalezeno celkem osm. Technik provádí poslední přípravy víceúčelového stíhacího letounu F/A-18 Hornet na palubě americké letadlové lodi Enterprise, odkud 11. října 2001 startovala americká letadla k největšímu vzdušnému útoku od zahájení odvetných úderů na Afghánistán. Technik popisuje leteckou pumu opatřenou osobním peprným vzkazem na palubě americké letadlové lodi Enterprise, odkud 11. října 2001 startovaly americké stíhací bombardéry k největšímu vzdušnému útoku od zahájení odvetných úderů na Afgh ánistán. Technici přivážejí leteckou pumu na vzletové palubě americké letadlové lodi Enterprise, odkud 11. října 2001 startovaly americké stíhací bombardéry k největšímu vzdušnému útoku od zahájení odvetných úderů na Afghánistán. Demostrace s požadavkem zastavit odvetné útoky USA na Afghánistán se konala 11. října 2001 u amerického velvyslanectví v Bangkoku. Čtyřicetitunové ocelové dveře jsou schopné neprodyšně uzavřít během tří minut pražský Strahovský tunel a proměnit jej ve válečný kryt pro téměř 1500 lidí. O jeho funkci se 10. října 2001 v noci přesvědčili zástupci médií a pracovníci krizové ho štábu hl. města Prahy. Mezinárodně uznávaný afghánský prezident Burhánuddín Rabbání řekl 11. října 2001 na tiskové konferenci v Dušanbe, že opoziční protitalibanské síly jsou klíčové pro porážku Talibanu. Hasiči v Boca Raton plní pytle předměty, které budou specialisté zkoumat v laboratořích. FBI případ šířeni antraxu v tomto městě šetří jako trestný čin, 11. října 2001. Start z letadlové lodi Enterprise v noci 10. října 2001. Start z letadlové lodi Enterprise v noci 10. října 2001. Asi deset tisíc indických muslimů protestovalo v Dillí před Velkou mešitou proti americkým útokům na Afghánistán. „Pozitivní na antrax“ hlásí světelná tabule na budově televizní stanice NBC v New Yorku. Jedna z pracovnic televize se stala čtvrtým člověkem na americké půdě, u kterého se objevila nákaza snětní slezinnou. (12. října 2001) Vojáci Severní aliance připravují bojovou techniku několik kilometrů od frontové linie v provinci Tachár v severním Afghánistánu. (12. října 2001) Afghánské dívky si prohlížejí trosky domu v Kábulu, který byl 13. října 2001 zasažen při bombardování města americkými letouny. Afghánci si prohlížejí trosky budov v Kábulu po leteckém úderu 13. října 2001. Afghánská rodina spěšně opouští bombardovaný Kábul (13. října 2001). Rodina spěšně opouští bombardovaný Afghánistán a míří do relativně bezpečného Pákistánu (13. října 2001). Afghánské dítě leží v komatu po leteckém útoku 13. října 2001. Afghánec Mahmoud leží v kábulské nemocnici se zlomenou nohou a zraněným obličejem po leteckých úderech 13. října 2001. Američtí vojáci projíždějí 13. října 2001 brzy ráno na palubě křižníku USS Leyte Gulf Suzským průplavem. Americká letadlová loď Theodore Roosesevelt projíždí 13. října 2001 brzy ráno Suezským průplavem. Tři afghánské ženy se procházejí po uprchlickém táboře u města Khoja Bahawudin (14. října 2001). Agent FBI (vpravo) přebírá vybavení od průzkumníka, který pátral 13. října 2001 v budově American Media Inc. v Boca Raton na Floridě. Dalších pět amerických občanů, kteří zde pracovali, mělo pozitivní test na antrax. Trojice taktických přepadových strojů F-14 Tomcat přelétají nad letadlovou lodí Enterprise, odkud byly 14. října 2001 vedeny další odvetné útoky na cíle v Afghánistánu. Asi 400 lidí se 13. října 2001 v New Yorku zúčastnilo demonstrace na protest proti bombardování Afghánistánu americkými letadly. Uprchlický tábor v severoafghánském městě Khoja Bahawudin (14. října 2001). Bojovníci protitalibanské Severní aliance se v zákopech připravují na boj. Experti prohlížejí podezřelý balíček na mezinárodním letišti v Sydney (14. října 2001). Bojovníci proti Talibanu kontrolují nedaleko frontové linie technický stav svých tanků (14. října 2001). Skupina obyvatel vesnice Karam v Afghánistánu stojí u nevybuchlé bomby. Vojáci afghánské opozice Severní Aliance stojí poblíž frontové linie poblíž města Charatoy na severu země. Tři afghánské ženy stojí poblíž uprchlického tábora poblíž města Khoja Bahawudin. Afghánský chlapec studuje poblíž otcova obchodu ve čtvrti Smugglers Bazaar u pákistánského Péšávaru. Afghánská dívka chrání svého malého bratra poblíž čtvrti Smugglers Bazaar nedaleko pákistánského Péšávaru. Roční Azizullah leží se svým otcem Ahmanzaiem v dželálábádské nemocnici. Oba byli zraněni při útoku na vesnici Karam. Zraněná Jan Bibi leží v dželálábádské nemocnici, kde se léčí z následků útoku na vesnici Karam. Tank talibanských jednotek hlídkující 30 kilometrů severně od Kábulu u hranic s územím kontrolovaným opoziční aliancí Severní spojenectví. (16. října 2001) Pákistánci, afghánští uprchlíci a příslušníci hnutí Taliban protestovali v pákistánském Čamanu proti pokračujícím americkým útokům na Afghánistán. (16. října 2001) Obyvatelé Kábulu sledují škody po náletech amerických letadel na afghánskou metropoli. (16. října 2001) Americký ministr zahraničí Colin Powell a pákistánský prezident Parvíz Mušaraf (vpravo) na tiskové konferenci, která se konala po jejich jednání v Islámábádu. (16. října 2001)

Autoři: ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Írán v noci zaútočil na Izrael raketami a drony

  • Nejčtenější

Írán zaútočil na Izrael. Armáda zachytila většinu střel, pomohli spojenci

13. dubna 2024  20:38,  aktualizováno  14.4 8:54

Sledujeme online Írán vyslal na Izrael desítky bezpilotních letounů a také rakety. Je to odveta za útok na íránský...

Ženu soudí za sex se psem i zneužívání syna a vnuka. Byla to terapie, hájí se

15. dubna 2024  12:28,  aktualizováno  13:33

U Krajského soudu v Ústí nad Labem začalo projednávání případu dlouhodobého sexuálního zneužívání,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rusové zničili Ukrajině elektrárnu, Polsko kvůli útokům vyslalo stíhačky

11. dubna 2024  8:15,  aktualizováno  12:37

Sledujeme online Rusko v noci na čtvrtek podniklo rozsáhlý útok na energetickou infrastrukturu ve čtyřech...

Z léta opět do mrazů. V příštím týdnu bude i sněžit, varují meteorologové

11. dubna 2024  16:11

Léto se ještě zdaleka neblíží. Upozorňují na to meteorologové a dodávají, že podle všech modelů do...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ozbrojenci vtrhli do domu a svázali podnikatele s rodinou, zřejmě šlo o mstu

12. dubna 2024  9:44,  aktualizováno  15:08

Policisté z Česka i Německa pátrají na Domažlicku po ozbrojencích, kteří v noci na dnešek přepadli...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

Osvětimská selekce v režii Facebooku: Snímky obětí označila za nahotu i násilí

18. dubna 2024

Premium Pokud jste si někdy lámali hlavu, jak se stalo, že vaše příspěvky na Facebooku byly zablokované,...

Sociální sítě jsou nepřítelem hospody, říká šéf obchodu z Prazdroje

18. dubna 2024

Premium Dříve se v hospodě vypilo na jedno posezení více piv, ale byly to spíše desítky. Dneska naopak...

Kansas láká migranty z New Yorku na práci. Zaměstnáme každého, slibuje

18. dubna 2024

„Chcete práci? Přijďte k nám!“ S takovým vzkazem se obrátil starosta Kansas City Quinton Lucas na...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...