Princ Harry s kolegou u helikoptéry Apache na základně Bastion v afghánské...

Princ Harry s kolegou u helikoptéry Apache na základně Bastion v afghánské provincii Hílmánd (7. září 2012) | foto: Reuters

Pro zabití prince Harryho uděláme maximum, oznámil Taliban

  • 383
Bojovníci hnutí Taliban mají v plánu udělat vše pro to, aby se princ Harry nevrátil ze své afghánské mise živý, oznámil mluvčí hnutí. Třetí následník britského trůnu se do země vrátil minulý týden, aby sloužil jako pilot bojového vrtulníku Apache.

Taliban již prý má připravený plán útoku, jehož cílem je zneškodnit 27letého vojáka, který je třetí v pořadí následníků britského trůnu.

Harry odjel bojovat do Afghánistánu

Britský princ se po skandálu vrátil do služby

Princ Harry s kolegou u helikoptéry Apache na základně Bastion v afghánské...

Harry působí na hlavní britské základně Camp Bastion v jihoafghánské provincii Hílmand, která je považována za jednu z bašt Talibanu. Strávit zde má čtyři měsíce, během nichž by se měl účastnit bojových akcí proti povstalcům z řad Talibanu.

"Učiníme, co bude v našich silách, abychom připravili o život prince Harryho a další příslušníky britských sil působící na základně v Hílmandu," řekl agentuře AFP mluvčí povstalců Zabiulláh Mudžáhid.

Žádný únos, rovnou zabít

"Nebudeme se ho pokoušet unést, chceme ho zabít," zdůraznil v telefonickém rozhovoru mluvčí. Při svém prvním nasazení v letech 2007 až 2008 strávil Harry v provincii Hílmand deset týdnů. Ze země naváděl vojenská letadla na stanovené cíle.

Britské úřady tehdy Harryho misi tajily, a když byla v médiích prozrazena, byl princ předčasně stažen z bojové linie z obavy, aby jeho přítomnost neohrozila bezpečnost celé jednotky. Tentokrát Londýn o Harryho nasazení veřejně informoval.

Británie má v Mezinárodních silách pro podporu bezpečnosti Afghánistánu (ISAF) 9 500 vojáků, což představuje druhý největší kontingent po Spojených státech. Od začátku konfliktu v roce 2001 ztratila Británie v Afghánistánu 425 vojáků. Stáhnout své bojové jednotky z afghánského území chce Londýn do konce roku 2014.

Brožurka o smrkání a mrkání jako prevence proti útokům

Síly ISAF letos řeší prudký nárůst útoků na své vojáky přímo z řad afghánských rekrutů (více čtěte zde). Za tím stojí jednak Taliban, ale často i pouhé kulturní nedorozumění. Rostoucí počet incidentů vedl ke chvatnému sepsání a vytištění pěti tisíc kopií brožurky o 28 stranách, která by měla čerstvým afghánským vojákům vysvětlit základní rozdíly.

NATO připisuje 75 procent těchto takzvaných vnitřních útoků nevraživostem, nedorozuměním a kulturním rozdílům, a proto vzalo afghánské ministerstvo obrany věci do vlastních rukou a vytvořilo pro vojáky průvodce chováním jejich západních kolegů.

Příměří na dosah?

Britský think thank Royal United Service Institute přišel s analýzou, podle které se Taliban hodlá oprostit od vlivu al-Káidy a začít spolupracovat na obnově země. Institut vyzpovídal čtyři současné i bývalé nejmenované vůdce náboženského hnutí. Podle nich se Taliban připravuje na vyhlášení příměří. Nečekaný krok prý hodlá učinit hlavně pro to, aby znovu získal politické uznání a mohl se zapojit do struktur obnovovaného Afghánistánu. Podle překvapivé zprávy prý Taliban hluboce lituje spojení s teroristickou organizací al-Káidou, které před jedenácti lety zavedlo zemi do války, popisuje britský deník The Times. Hnutí nicméně oznámilo, že nehodlá spolupracovat s vládou současného afghánského prezidenta Hamída Karzáího, kterou považuje za slabou. Umírněné křídlo islamistického hnutí prý dále plánuje revizi některých názorů hnutí, hlavně vztahu k ženám, píše deník.

-ts-

"Dokonce i malé kulturní rozdíly mohou způsobit napětí a nedorozumění," uvádí Brožura pro pochopení kultury koaličních sil. A poté vyjmenovává všechna tabu afghánské kultury, která jsou na Západě považována za naprosto normální.

"Koaliční voják může přejít před někým, kdo se modlí, aniž by si to uvědomil, anebo položit nohy na stůl tak, že podrážkami míří na osoby v místnosti - neberte to jako urážku."

Dalším rozdílně vnímaným "prohřeškem" je smrkání na veřejnosti. "Tato praktika je velmi běžná v členských zemích koalice. Pokud si některý z příslušníků koaličních sil před vámi čistí nos, neurážejte se."

Dotaz na manželku není prohřeškem

Dalším mezikulturním minovým polem je povídání si o příbuzných a ukazování fotek manželek či dcer. "Koaliční vojáci se vás mohou ptát na ženy ve vaší rodině. Neberte to jako urážku nebo zostuzování, jen chtějí být přátelští. Můžete jim říct, že Afghánci o rodině a ženách s jinými lidmi nemluví," radí spisek.

Na rozdíl od Afghánců vojáci NATO také mohou pomrkávat, zvedat prostředníček nebo vycházet ze sprchy nazí, ovšem ani to by si Afghánci neměli brát osobně. "Pamatujte si, všechna nedorozumění jsou neúmyslná," dodává brožurka.

A tak i více než deset let poté, co vojáci NATO přišli do Afghánistánu, je třeba vysvětlovat i takové západní zvyky, jako je klení či zvednutí prostředníčku, aby se jimi afghánští vojáci v hluboce věřící zemi necítili uraženi. Většina ze 195 000 příslušníků afghánské armády ovšem neumí číst, poznamenala agentura AFP.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Britská královská rodina

Video