Taliban chce být v nové vládě

  • 26
Doba vlády radikálního hnutí Taliban nad Afghánistánem je už zřejmě historií. Někteří jeho představitelé se ale odmítají smířit s představou ztráty moci, a tak se podle agentury AFP sešli v Kandaháru se zástupci bývalého krále Záhira Šáha.

Podle nejmenovaného zdroje schůzka vyzněla ve prospěch účasti Talibanců v připravované vládě národního usmíření. "Udržujeme kontakt s Talibanci, a to včetně některých vysokých představitelů," prohlásil v telefonickém rozhovoru paštunský vůdce a někdejší náměstek ministra zahraničí Hámid Karzaj.

S účastí na rozhovorech o nové vládě, kterou bude by měla tvořit široká koalice, souhlasí také Severní aliance. Jednání by měla začít v příštím týdnu, s největší pravděpodobností mimo Afghánistán v některé z evropských zemí.

Postupo bojů o území
Afghánistánu 
sledujeme ZDE.

Prezident se vrátil do metropole
Afghánský prezident Burhánuddín Rabbání podporuje vládu široké koalice. Prohlásil to krátce poté, co se po pětiletém vyhnanství v sobotu vrátil zpět do metropole Kábulu. "Nepřišli jsme proto, abychom usilovali o větší moc. Přišli jsme kvůli nastolení míru," uvedl Rabbání.

Prezident slíbil, že dosud opoziční síly jsou ochotny vyjednávat a dělit se o vládu se všemi, kdo budou usilovat o mír v této válkou zmítané zemi. "Přivítáme vytvoření široké posttalibanské vlády v nejbližší možné době," prohlásil Rabbání. "Jsem připraven respektovat svobodnou volbu hlavy státu občany této země," slíbil prezident.

Dodal, že vše záleží také na čistých úmyslech všech Afghánců a mezinárodního společenství. Organizace spojených národů usiluje o patronát nad jednáními o budoucí afghánské vládě.

Prezident, kterého jako jedinou hlavu země uznává mezinárodní společenství, se vrátil do Kábulu v sobotu dopoledne. Z metropole jej před pěti lety vyhnalo radikální islámské militantní hnutí Taliban, které se pak chopilo vlády. Předchozí zprávy hovořily o tom, že Rabbání se vrátí nejdříve za tři měsíce.

Chtěl totiž počkat až vyprší mandát, který sami sobě ke správě Kábulu dali bojovníci Severní aliance v čele s ministrem obrany Muhammadem Fahímem. Exilový prezident hned po příjezdu do Kábulu zahájil sérii schůzek a bude se podílet na vytvoření nové vlády.

Svůj pětiletý exil strávil Rabbání v Pandžšírském údolí, které Taliban nikdy nedobyl.

Britové jsou alianci trnem v oku
Severní aliance nesouhlasí s přítomnosti asi stovky britských vojáků na letecké základně v Baghrámu. Opozičním bojovníkům vadí, že s nimi Britové svoji přítomnost nijak nekonzultovali.

"Musíme myslet na ducha afghánského lidu a našich sousedů, pokud jde o přílet vojenských sil cizích zemí," prohlásil zástupce velitele alianční rozvědky Árif. Severní aliance požaduje, aby na základně zůstalo jen asi 15 mužů, ostatní mají odjet.

"Pokud by to byli civilní pracovníci, nebyl by to žádný problém, ale způsob, jak přiletěli, je zcela nový. Nikdo to s námi neprojednal, ani to s námi nedohodl," komentoval problém Árif.

Londýn označil páteční přílet svých vojáků na základnu za krok nutný k zajištění přísunu humanitární pomoci do země. O vzniklém nedorozumění už jednal opoziční ministr zahraničí Abdulláh Abdulláh s britským ministrem zahraničí Jackem Strawem. Jednání budou pokračovat.

Příslušníci britských speciálních jednotek hlídkují na letecké základně v Baghrámu. (17. listopadu 2001)

Příslušníci britských speciálních jednotek na letecké základně v Baghrámu. Severní aliance vyzvala Brity, aby základnu opustili. (17. listopadu 2001)

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video