Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Taliban chce Američany vláčet ulicemi

  21:24aktualizováno  21:24
Americká letadla nepřestanou bombardovat vojenské cíle u afghánských měst i přesto, že při takových náletech mohou umírat civilisté. V rozhovoru pro CNN to řekl americký ministr obrany Donald Rumsfeld. Mluvčí Talibanu ve videoinetrview z neznámého místa pro katarskou televizi Al-Džazíra tvrdil, že od zahájení odvetného úderu bylo zabito nebo se pohřešuje 600 až 900 Afghánců.
Kráter po pumě v Kábulu

Kráter po pumě v Kábulu - Afghánci zkoumají kráter, který způsobila americká bomba v Kábulu. Podle svědků puma zabila jedno dítě a čtyři další lidi zranila. (18. října 2001) | foto: Reuters

„A neptejte se mě, kolik je zraněných, protože těch jsou tisíce. To se nedá spočítat,“ dodal. Jeho informace však nelze ověřit z nezávislých zdrojů.

„Poražené americké vojáky budeme vláčet ulicemi,“ varoval vojenský velitel teroristické sítě Al-Kajda. „Amerika si může být jistá svými mylnými kalkulacemi až poté, co její vojáci budou vláčeni v Afghánistánu, tak jako v Somálsku,“ řekl Abú Hafás v narážce na zapojení Washingtonu do mírových sil OSN v Somálsku v roce 1993. Při jedné z akcí somálských ozbrojenců byly sestřeleny dva vrtulníky a dav vláčel těla 18 členů posádek včetně několika vojáků ulicemi Mogadiša.

Američané zasáhli muniční sklad
Americké letouny, které od úsvitu bombardují Kábul, zasáhly sklad munice. Výbuch zabil sedm kolemjdoucích, hlásí svědek. Pumy padaly do centra metropole kolem prezidentského paláce, kde sídlí talibanská vojenská jednotka, ale i do oblasti letiště ve východoafghánském Dželálábádu. Speciální americké jednotky zatím čekají na letadlové lodi Kitty Hawk v Indickém oceánu na rozkaz k zahájení pozemních operací.

Talibanské ministerstvo informací v Kábulu sdělilo, že USA bombardují čtvrť, kde je kromě talibanských tanků i ministerstvo obrany a pevnost Talibanu.

Taliban zároveň přiznal, že ztratil kontrolu nad některými oblastmi kolem Mazar Šarífu, trvá ale na tom, že nakonec se mu podařilo opozici zatlačit směrem na jih.

Pákistán má armádu v pohotovosti

Pákistán oznámil, že po podezřelých přesunech indické armády uvedl ozbrojené síly do stavu vysoké pohotovosti. Indie vzápětí tvrzení o pohybech vojsk popřela. „Jde pouze o rutinní a předzimní přeskupování sil v Kašmíru, aniž by byly jednotky v oblasti posilovány,“ prohlásila v reakci na výroky Pákistánu mluvčí indické armády.

Slovní přestřelky mezi oběma státy přicházejí po návštěvě amerického ministra zahraničí Colina Powella v obou zemích, která přitom měla za cíl zmírnit napětí mezi oběma nukleárními mocnostmi. Indické a pákistánské jednotky se v pondělí a v úterý časně ráno ve sporném Kašmíru vzájemně ostřelovaly přes společnou hranici.

Zabili jste přes 400 lidí, vzkazuje Taliban Americe
“Pod rouškou boje proti terorismu se Amerika dopouští státního terorismu,“ uvedl velvyslanec Talibanu v Pákistánu Abdas Salám Zaíf s tím, že americké útoky na Afghánistán si dosud vyžádaly nejméně 400 mrtvých.

Zároveň upozornil, že v jeho zemi docházejí zásoby potravin a léků a vyzval nevládní organizace k zaslání mimořádné pomoci. „Každý den kvůli nedostatku vyhasínají drahocenné životy,“ podotkl.

Agentura AFP s odvoláním na svědky napsala, že americké pumy, které dopadly na několik obytných čtvrtí Kábulu, usmrtily nejméně šest civilistů, včetně žen a dětí. Agentura AIP uvedla osm mrtvcých.

Taliban vrátil potraviny OSN určené pro děti
Taliban vrátil jeden ze dvou potravinových skladů OSN, které v úterý zabral. Sklad s 5300 tunami pšenice v Kábulu jsme dostali zpět nedotčený, uvedl mluvčí Světového potravinového programu v pákistánském Péšaváru. Osud druhého skladu v Kandaháru s 1600 tunami pšenice je zatím nejasný.

Noční peklo v Kandaháru
Útoky amerických vzdušných sil se v noci soustředily hlavně na jihoafghánský Kandahár, který je hlavní baštou Talibanu. Zpravodaj katarské televize Al-Džazíra Júsuf aš-Šuli před půlnocí sdělil CNN, že bomby vybuchují ve městě každých několik minut. Krátce nato podniklo americké letectvo několik náletů na afghánskou metropoli Kábul.

Poslední noční nálet na Kábul se uskutečnil už za rozbřesku. Městem zaznělo osm výbuchů. Po druhém ze tří náletů vznikl v blízkosti tamního letiště požár. Třetí nálet směřoval proti kasárnám v jihovýchodní části města.

Protiletecké baterie Talibanu odpovídaly na nálet prudkou palbou ze svého postavení v kopcovité oblasti Marandžan na jih od města.

Výsadkáři čekají už jen na rozkaz
Pozemní operace spojeneckých jednotek v Afghánistánu je s největší pravděpodobností na spadnutí. Americké výsadkové jednotky s vrtulníky jsou již připraveny na palubě letadlové lodi Kitty Hawk v Indickém oceánu, řekl činitel amerického ministerstva obrany.

Potvrdil tak informaci zveřejněnou americkým listem The New York Times, že Kitty Hawk má na palubě místo letadel vrtulníky a komanda zvláštních jednotek.

V Indickém oceánu plují čtyři letadlové lodě, z nichž startují stíhačky typu F-14, F-18 a rakety s plochou dráhou letu typu Tomahawk.

V oblasti se podle Pentagonu objevil také tucet stíhacích letounů typu F-15E, které startují z pozemních leteckých základen, což ještě zvyšuje palebnou sílu vzdušných jednotek. Útoku se účastní i letadla AC-130 útočící na pohyblivé cíle z nízké výšky, bombardéry B-1, B-52 a B-2.

STŘEDA
Bombardéry připravují výsadkářům půdu

Již třetí den pokračují USA v Afghánistánu v intenzivních útocích na pozemní síly Talibanu. Ráno americká letadla poprvé bombardovala frontovou linii mezi Talibanem a opoziční Severní aliancí severně od Kábulu.

Sdělil to mluvčí opozice Muhammad Habíl. Letadla útočí i v Kábulu, Kandaháru a Dželálábádu. Taliban tvrdí, že při náletech poblíž Kandaháru byl zasažen autobus s civilisty a 18 lidí přitom zahynulo.

Afghánské vládní hnutí umožnilo reportérům CNN, aby se na místo poblíž Kandaháru podívali. Ti zatím nejsou schopni nezávisle potvrdit počet mrtvých ani to, že šlo skutečně o civilisty.

OSN: Taliban vykradl pomoc pro děti
Milicionáři afghánského vládního hnutí Taliban se v úterý v noci zmocnili potravinových zásob uskladněných ve dvou zásobárnách Světového obchodního programu (WFP) v Kábulu a v Kandaháru.

Ředitelka tohoto projektu OSN Catherine Bertiniová dnes uvedla, že pomoc byla určená pro afghánské děti strádající hladem v důsledku sucha, které v létě postihlo zemi.

Talibanští ozbrojenci vnikli do skladů obou zásobárnách poté, co nařídili pracovníkům WFP, aby budovy opustili. Sebrali 7000 tun pšenice, což představuje více než polovinu potravinové pomoci, která je momentálně v Afghánistánu k dispozici. WFP má v zemi šest skladišť a pomáhá asi 1,7 milionu lidí.

Kábul pod trvalou palbou
Den poté, co byl v Kábulu omylem zasažen sklad Červeného kříže, metropolí opět otřásají exploze. Jižně od města shodily americká letouny asi šet pum, přičemž zasáhly sklad pohonných hmot. Zatímco hasiči se marně pokoušeli zvládnout zuřivý požár, talibanské tanky překotně z místa prchaly. Několik explozí je hlášeno i severně od města.

Američané opět nasadili do akce turbovrtulové letadlo AC-130 s velkou palebnou silou. Znamená to, že USA se již neobávají protivzdušné obrany afghánského vládního hnutí Taliban, protože AC-130 je velmi velké a pomalu letící letadlo.

Reportér agentury Reuters hlásí, že v nemocnicích v Kábulu viděl po středečních útocích deset raněných, z toho dvě děti. V Kandaháru bombardovaly letouny USA zejména letiště. Ve městě byly přerušeny dodávky vody a elektřiny.

Boje na frontě
Na frontě byla podle mluvčího opozice terči amerických pum nebo raket postavení Talibanu v okrese Nidžráb v provincii Kápísá zhruba 65 kilometrů severně od Kábulu a také pozice poblíž letecké základny Baghrám, ležící 50 kilometrů severně od Kábulu.

Naopak Taliban podle opozice zahájil protiofenzivu proti opozičním jednotkám východně od města Mazáre Šaríf na severu země. Opozice již dříve oznámila, že její vojáci jsou pouhých pět kilometrů od města a že jeho dobytí je otázkou dní.

Taliban: Strach ze smrti nemáme
Nejvyšší duchovní vůdce Talibanu mulla Muhammad Umar mezitím požádal své stoupence, aby byli trpěliví, a předpověděl porážku USA. „Jde o svatou válku proti nevěřícím, jako byla ta, kterou jsme vedli proti Sovětům,“ řekl Umar v v projevu přenášeném vnitřním rozhlasovým systémem Talibanu.

„Všichni musí jednou umřít. Nemáme strach ze smrti a měli bychom umřít jako muslimové. Jsem si jist, že z milosti Alláha porazíme velkého nevěřícího,“ prohlásil.

Talibanský ministr zahraničí Mutavakkil USA prostřednictvím Pákistánu požádal, aby odvetné údery v Afghánistánu zmírnily. Údajně chce dát prostor umírněnějšímu křídlu Talibanu, aby mohlo přehodnotit vydání bin Ládina. Oznámil to nejmenovaný diplomatický západní zdroj v Pákistánu. Podle některých zpráv Mutavakkil Afghánistán opustil a kontaktoval zástupce bývalého afghánského krále Záhira šáha žijícího v Římě.

Bombardování chybám navzdory
Navzdory úternímu mylnému zásahu skladu Červeného kříže zaútočila v noci americká letadla na Kábul ve čtyřech vlnách. Metropolí otřáslo nejméně 15 výbuchů. Bombardovány byly i nejméně dvě vojenské základny Talibanu jižně od východoafghánského města Dželálábád. „Celá oblast je zahalena prachem,“ uvedl svědek.

Mezinárodní výbor Červeného kříže útok USA na své skladiště v Kábulu odsoudil. Zdůraznil, že sklad byl jasně označen jako civilní budova. Pentagon již dříve přiznal, že sklad byl nechtěně zasažen. Pumy o hmotnosti asi 500 kilogramů na něj shodil letoun F/A-18 Hornet.

Zastavte útoky, volají humanitární organizace
Šest nevládních humanitárních agentur vyzvalo USA k dočasnému zastavení útoků na Afghánistán, aby tam mohly být před příchodem zimy dopraveny potraviny. Výzvu podepsaly organizace Oxfam International, Christian Aid, Action Aid, Islamic Relief, Katolický fond pro zahraniční rozvoj a Tear Fund.

OSN odhaduje, že během jednoho měsíce je do Afghánistánu třeba před zimou dopravit 50 tisíc tun potravin, v září se tam ale dostalo jen 10 tisíc tun.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Barcelona: Demonstrace proti zásahu španělské policie během referendu o...
Katalánská vláda nesdělí Madridu, zda opravdu vyhlásila samostatnost

Katalánský regionální kabinet ve stanovené lhůtě neupřesní, zda vyhlásil, či nevyhlásil samostatnost autonomního Katalánska, jak požaduje španělská ústřední...  celý článek

(Ilustrační snímek)
Francouzi objasnili záhadné krádeže v autobusu: zloděj se skrýval v kufru

Francouzská policie minulý týden vyřešila sérii záhadných krádeží v autobusech mířících z Paříže na letiště Beauvais. Mizející cennosti měla na svědomí dvojice...  celý článek

Cvičení afghánské armády nedaleko Kábulu (17. října 2017)
Krvavé úterý v Afghánistánu. Válka s Talibanem vstupuje do Trumpovy éry

Nekončící válka v Afghánistánu se dostává do nové fáze. Američané v rámci nové strategie stupňují nálety na Taliban a počet civilních obětí rychle roste....  celý článek

Grafton Recruitment Praha
ASISTENT/KA s AJ!

Grafton Recruitment Praha
Praha
nabízený plat: 22 000 - 25 000 Kč

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.