Afghánští talibanci. Ilustrační foto

Afghánští talibanci. Ilustrační foto | foto: Reuters

Taliban by případné mírové hovory rád vedl ze třetí země, uvažuje i o Německu

  • 34
Talibanští lídři podmiňují smysluplné mírové rozhovory tím, že přesunou svoji základnu z Afghánistánu do třetí země. Jednání o příměří by nejraději vedli z některého ze států Perského zálivu, Turecka a uvažují i o Japonsku nebo Německu.

Někdejší velvyslanec Talibanu v Pákistánu Abdas Salám Zaíf britskému listu The Daily Telegraph řekl, že bez bezpečného útočiště rozhovory nejsou možné.

"Taliban odsuzuje celý svět. Nemá vlastní adresu," vysvětlil Zaíf ve svém útočišti v Kábulu. "Kdybych byl Talibancem, vybral bych zemi blízko Afghánistánu, ale zároveň neutrální jako jsou Spojené arabské emiráty," doplnil.

Zároveň naznačil, že by bašta Talibanu neměla být v zemích jako je Čína nebo Pákistán, které se chtějí v zemi angažovat. Nové sídlo by také podle Zaífa pomohlo přerodu bojovníků Talibanu v politiky.

Taliban by chtěl kancelář i v Japonsku nebo Německu

Zaíf byl zatčený těsně po 11. září 2001 a strávil téměř čtyři roky na Guantánamu. V současnosti sice prohlašuje, že nemá s Talibanem žádné kontakty, ale odborníci soudí, že je se svými bývalými přáteli stále ve spojení a v budoucnu by mohl sloužit jako prostředník mírových rozhovorů.

Zaíf každopádně disponuje velmi přesnými informacemi. Uznávaný znalec Talibanu Ahmed Rašíd totiž na základě rozhovorů s pěti bývalými vysoce postavenými členy povstalců dospěl k tomu samému.

Podle něj si rebelové chtějí otevřít kancelář v neutrální zemi jako je Německo, Japonsko, Turecko nebo v některém ze států Perského zálivu. Taliban o nové základně uvažuje po ztrátě svých bašt v Kandaháru a Hílmandu.

"Chtějí vyjednávat bez vměšování Pákistánu nebo pravidel, které by Pákistán stanovil," prozradil Rašíd. Pákistánská tajná služba se přitom podílela na samotném vzniku Talibanu a dosud s ním udržuje styky, aby měla vliv na konečnou mírovou dohodu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video