Taliban brání Kandahár

  • 35
Opozice vyhání Taliban z Kandaháru, jeho hlavní bašty na jihu země. Podle amerického ministra obrany Donalda Rumsfelda zuří ve městě i okolí urputné boje. Velvyslanec protitalibanského Severního spojenectví v Tádžikistánu předtím tvrdil, že síly spojenectví už město dobyly. Vítězné tažení opozice zatím pokračuje po celém Afghánistánu.

"Myslím si a doufám, že kmeny z jihu, které Taliban nepodporovaly, se zaktivizují a budou se cítit povzbuzené, aby ovládly situaci," řekl šéf Pentagonu k situaci v Kandaháru.

Ministr zahraničí opozičního Severního spojectví Abdulláh uvedl, že ve městě vládne chaos.

Bin Ládin a Umar jsou v pořádku, tvrdí Taliban
Usáma bin Ládin a vůdce Talibanu Muhammad Umar jsou stále v Afghánistánu a těší se dobrému zdraví. Katarské televizi Al-Džazíra to sdělil Tájib Agha, který byl představen jako mluvčí Talibanu. Zároveň označil výroky ministra zahraničí afghánské opoziční Severní aliance Abdulláha Abdulláha, že bin Ládin a Umar budou postaveni před tamní soud, pokud budou zadrženi, za nepřátelské.

Taliban dále oznámil, že postoj k vydání bin Ládina se nemění a nepřistoupí na žádný kompromis.

Starobylý Kandahár byl v polovině 18. století první metropolí moderního Afghánistánu. Se svými 250 tisíci obyvateli je dnes druhým největším afghánským městem a hlavním obchodním centrem. Více ZDE

Taliban ustupuje z hlavních měst
Den poté, co opozice obsadila Kábul, dostaly události v Afghánistánu překotný spád.

Nedlouho před boji o Kandahár se Taliban stáhl z centrální provincie Uruzgán a ztratil i čtyři další provincie na severovýchodě země - Laghmán, Lógar, Kunar a Nangarhár. Tyto provincie, které se vzbouřily, obývají zejména většinoví Paštuni, kteří jsou hlavní oporou Talibanu.

Dželálábád, správní středisko provincie Nangarhár, se dostal do rukou bývalých mudžáhidů vedených Júnusem Chálisem.

Která města ztratil Taliban

Kábul
Mazáre Šaríf
Herát
Dželálábád 
Už ve středu ráno Severní spojenectví hlásilo, že Taliban ovládá pouhou pětinu afghánského území. Vládní hnutí nicméně vzápětí přispěchalo s prohlášením, že ústup z hlavních měst byl pouze součástí taktického plánu. Nyní prý připravuje novou strategii.

Podle ministra zahraničí opozice Abdulláha Taliban ještě vzdoruje na několika místech kolem severoafghánského Mazáre Šarífu, kde pokračují přestřelky.

Opozice chce postavit Umara a bin Ládina před soud
Abdulláh také prohlásil, že když jeho jednotky zajmou vůdce Talibanu mullu Muhammada Umara a bin Ládina, postaví je před soud jako válečné zločince.

Bin Ládinovi nastávají těžké časy

Afghánská opozice drtí Taliban

"Samozřejmě, oba spáchali zločiny na afghánském lidu. Bylo zabito mnoho nevinných civilistů," řekl Abdulláh v rozhovoru pro televizní stanici Spojených arabských emirátů. "Proto je považujeme za válečné zajatce a musí být postaveni před soud," dodal.

Zdroje blízké pákistánské tajné službě informovaly, že řada čelných představitelů Talibanu poslala své rodiny pod ochranu paštunských kmenů do Pákistánu. Umar se prý snaží srotit kolem sebe zbytky nejvěrnějších. Také se údajně pohybuje nebo přinejmenším zůstává v těsném kontaktu s bin Ládinem.

USA pokračují v bombardování
Vedle opozice čelí Taliban i soustředěnému útoku Spojených států. Americké letectvo v noci intenzivně bombardovalo východoafghánská města Dželálábád a Chóst, ovládaná Talibanem. Americká letadla zaútočila na vojenské základny v Dželálábádu, správním středisku provincie Nangarhár, a na kanál západně od města.

Kábul zažil klidnou noc
Afghánská metropole zažila první mírovou noc. Americké letectvo skončilo s nočním bombardováním, Taliban a jejich spojenci z Al-Kajdy uprchli a město střeží afghánská opozice.

"Jsme tak unaveni válkou. Každého jenom prosíme, dejte nám mír," vyjádřil svoje pocity strážce, který hlídá opuštěný dům bývalého talibanského vůdce. 

Všechny trhy se od rána hemžily lidmi. Všude hlasitě vyhrávala hudba, která byla po pět let vlády Talibanu zakázána. Stále více mužů se v ulicích objevuje bez vousů a další stojí ve frontách na holení.

Velmi zřídka se ale zatím objevují ženy bez burky, tradičního závoje, který Taliban nařizoval. "Je příliš brzy. Situace je zatím nejistá," řekla Afghánka Šasia. "Ale už počítáme s tím, že ji odložíme," dodala.

Městem procházejí uniformované hlídky Severního spojenectví. Jsou na všech hlavních křižovatkách, před úřady a budovami humanitárních organizací.

Na vládních úřadech a vojenských objektech visí plakáty bývalého afghánského prezidenta Rabbáního, často po boku se zavražděným šáhem Masúdem.

Před nevytopenou čtyřpatrovou budovou ministerstva zahraničí čekají úředníci, kteří pracovali pro Taliban a kdysi i pro Rabbáního, na instrukce. Zatím to vypadá, že zde začne úřadovat ministr zahraničí exilové vlády Abdulláh. Objevují se i spekulace, že ve městě se ještě ve středu objeví Rabbání.

Ať dopadnou jednání o další afghánské vládě jakkoli, obyvatelé Kábulu se shodují, že přítomnost OSN bude nutná.

Německá vláda požádá o důvěru

Jednání o přechodné vládě
Mezinárodní společenství mezitím intenzivně jedná o vytvoření nové přechodné vlády, která by vyplnila v Afghánistánu mocenské vakuum. Do jednání je kromě OSN zapojeno i šest států sousedících s Afghánistánem.

Británie zatím uvedla do pohotovosti tisíce vojáků, kteří budou v případě nutnosti rozmístěni v afghánských městech Mazáre Šaríf a Kábul, kde budou dohlížet na udržování míru.

Tito vojáci mohou odjet do 48 hodin, avšak žádné konkrétní rozhodnutí o jejich nasazení na určitém místě ještě nebylo přijato, sdělil mluvčí ministerstva obrany.

Afghánská žena s odhalenou tváří jde po ulicích Kábulu. Taliban striktně vyžadoval, aby žena byla od hlavy až k patě zahalená v burce, povolená byla pouze mřížka pro oči.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video