Talentové zkoušky jsou pro uchazeče náročným sítem. Ilustrační foto

Talentové zkoušky jsou pro uchazeče náročným sítem. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Talentové zkoušky na umělecké školy jsou za dveřmi

Pokud se hlásíte na uměleckou střední školu, zbývá vám maximálně pár týdnů na ladění formy. Talentové zkoušky se konají od 15. do 31. ledna. Žáci devátých ročníků základních škol, kteří v nich nebudou úspěšní, mají šanci do konce února podat i přihlášku na jinou školu.

Umělecké obory nabízí několik desítek škol, většinou mohou přijmout jen část uchazečů, rozdíly v poměru přijímaných se výrazně liší na jednotlivých školách i u jednotlivých oborů. Například na Pražskou konzervatoř se podobně jako v uplynulých letech přihlásilo okolo 300 uchazečů.

"Největší zájem je o herectví a zpěv, v těchto oborech poptávka asi desetkrát převyšuje počet přijímaných," řekl ředitel školy Pavel Trojan.

Do oboru dramatické umění škola letos přijme 12 studentů, na zpěv plánuje vzít 20 uchazečů. Hudbu začne od příštího roku studovat 63 mladých lidí. Podle Trojana jsou uchazeči většinou dobře připraveni, o jejich přijetí rozhoduje výhradně talent, škola je z testu všeobecných znalostí nezkouší.

Náročné přijímací řízení čeká zájemce o studium na Střední škole umění a designu v Brně. Každý kandidát musí 15. ledna odevzdat asi 20 domácích prací, až do pozdních odpoledních hodin bude ve škole vypracovávat čtyři úkoly.

Druhý den se dozví, jestli postoupil do dalšího kola. V něm 24. ledna absolvuje všeobecný test z českého jazyka, přehledu o výtvarném umění, prostorové představivosti a logického myšlení.

Na závěr ho čeká motivační pohovor, dobrým žákům budou připočteny body za prospěch. Na šest otvíraných oborů se hlásí 160 uchazečů, škola jich přijme 60.

"Stabilně je největší zájem o dva grafické obory. U ostatních se situace každý rok mění, loni byl například velký zájem o výstavnictví a malý o fotografii, letos se situace otočila," tvrdí ředitel Pavel Luffer.

Na grafiku se letos dostane přibližně každý druhý uchazeč, na fotografii asi každý třetí.

Umělců není mnoho
Na umělecké školy se hlásí jen malá část žáků devátých ročníků. "Letos jsme na podzim psali výstupní hodnocení dvěma žákům, kteří se na tyto školy hlásí," vypočítala ředitelka jedné z pražských základních škol.

Většinou jde o děti, které zájem o obor projevují dlouhodobě a aktivně se mu věnují například v různých kroužcích, proto zpravidla mají realistickou představu
o své šanci uspět.

"V kroužcích se jim dostává i vnějšího objektivnějšího posouzení nadání, fyzických předpokladů, invence a tvořivosti," myslí si Václava Nováková z Pedagogicko-psychologické poradny v Praze.

K posouzení vlastních možností také pomůže informovanost o konkrétních požadavcích školy, zájmu o obor, uchazeči mohou často navštívit přípravný kurz.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video