Také delfíni už mají své advokáty

  • 1
Profesor Steven Wise zastupoval před soudem delfína, vysekal zlé psy, kteří byli určeni k utracení, a stal se prvním člověkem, který učí o právech zvířat na právnické škole. Uvědomil si však, že nestačí pouze zachraňovat zvířecí životy. Vytyčil si náročný úkol pokusit se změnit zákony, aby celým živočišným druhům, zejména delfínům, šimpanzům a gorilám, byla poskytnuta základní zákonná práva.

Wise není pošetilý liberál se zvěřincem šimpanzů, koček a kuřat zachráněných před osudem horším než smrt v drůbežárně, zoologické zahradě nebo laboratoři, i když tato místa označuje za mučírny.

Považuje za naprosto hloupé široce publikované rozhodnutí washingtonské zoo neuvolnit lékařské záznamy o smrti žirafy s odůvodněním, že by tím bylo porušeno její soukromí. Steven Wise nadto není jen "pán hodný na zvířátka", ale harvardský profesor, jehož tvrzení se opírají o zásady spravedlnosti a respektu.

"Mým cílem je převzít hodnoty a principy, které jsou centrem našeho systému spravedlnosti, a poukázat na to, že se vztahují nejen na lidi, ale také na jiné tvory," řekl Wise.

Profesor Wise žádá osvobodit od otroctví a mučení šimpanzy, orangutany, gorily a atlantické delfíny. Své výzkumy opírá o dobře podložené studie jejich mentální kapacity, citových svazků, společenské dovednosti, jazyka a uvědomění si sebe.

Domnívá se, že ve věku, kdy je nemyslitelné, aby lidská novorozeňata, výrazně senilní jedinci nebo šílenci byli používáni pro biomedicínský výzkum nebo veřejnou zábavu, nepřichází v úvahu, aby delfíni, šimpanzi nebo sloni museli snášet takovéto nedůstojné zacházení.

"Některá zvířata mají složitější myšlení a tak silnou osobnost, že jsou vlastně jako naše děti. Zaslouží si, aby s nimi bylo zacházeno s úctou," říká harvardský profesor Wise, který má čtyřletá dvojčata.

Podle velké části západního práva se nahlíží na zvířata jako na majetek. Poskytnutí práv osobnosti těmto druhům by znamenalo, že se nemohou zneužívat, tak jako se nesmí zneužívat čtyřleté dítě. Nesmíte je sníst, dát do klece, provádět na nich lékařský výzkum nebo je vystavovat pro zisk v zoologické zahradě.

"Otroctví lidí bylo možné podle pravidla, že na lidi je možné se dívat jako na věci, což je koncepce, která nám dnes připadá špatná. Kdysi byla přitom vetkána hluboko do společností své doby. Dnes se se zvířaty nakládá jako kdysi s otroky."

Právník Wise odmítá tvrzení, že v jeho ideálním světě by byly soudy zaplaveny žalobami podávanými osamělými slony, cvičenými delfíny a mučenými opicemi.

"Řekněme, že by to bylo sto žalob, dvě na každý stát. Kolik lidských trestních stíhání probíhá pro nesrovnatelně nepatrnější kauzy," dodává advokát zvířat.

Americký právník připouští, že je připraven přijmout využití šimpanzů v lékařském výzkumu, protože jsou tak podobní lidem a pomohlo by to v boji proti lidským chorobám.

"Ale k většímu pokroku by vedlo, kdybychom chytili na ulici sto lidí a předali je k biomedicínskému výzkumu. Je jasné, že cíl nesvětí prostředky." "Je mnoho odpovědí na otázku, proč to neděláme. Ale nakonec by výmluvy lidí plně platily na šimpanze, snad s tou výjimkou, že my jsme lidé, a oni ne. Proč tedy neříkat, že jsme bílí, a oni ne, muži, a oni ne, křesťané, a oni ne."

Steven Wise vyučoval práva zvířat v právnickém kurzu ve Vermontu, na Harvardu a na chicagské právnické fakultě Johna Marshalla. Přednáší rovněž na Tufsově vysoké škole veterinární medicíny.

"V roce 1995 jsem byl jediný, a teď je v USA pětadvacet právnických škol s výzkumem práv zvířat. Vím o jedné ve Skotsku, v Nizozemsku a ve Vídni. Všechny tyto věci mi říkají, že myšlenka, že alespoň některá zvířata by měla mít základní práva, postupuje rychleji, než bych si byl pomyslel."


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video