Jazzman Enrico Rava

Jazzman Enrico Rava | foto: © Giuseppe Pino

Tak zní nezaměnitelný trumpetista Enrico Rava, tentokrát v New Yorku

  • 0
Lubomír Dorůžka v Kavárně on-line systematicky sleduje českou jazzovozu produkci. Ale z času na čas, jako jisté referenční měřítko, si vybere některou ze špičkových zahraničních nahrávek. To je i případ alba New York Days z katalogu proslulé nahrávací společnosti ECM Records.

Jedenasedmdesátiletý Ital Enrico Rava patří k nejvýraznějším osobnostem současného jazzu. Posluchači ho spolehlivě poznají už po několika taktech: trubka úzkostlivého tónu, jakoby davisovského ražení, velmi často s dusítkem, střídá plynulé vyprávěcí fráze s náhlými, závratně vzlykavými výlety do vyššího rejstříku, a přitom neustále udržuje základní náladu osobitých skladeb s převahou pomalých temp.

Tuto základní charakteristiku Rava neopouští ani na CD nahraném v New Yorku s hvězdným obsazením: s italským pianistou Stefano Bollanim (1972), americkým tenorsaxofonistou Markem Turnerem (1965) a s rytmikou, která tvoří základ novodobého způsobu doprovodu: basistou Larry Grenadierem (1966) a bubeníkem Paulem Motianem (1931).

K poslechu

Enrica Ravu si můžete poslechnout třeba ZDE anebo TADY.

Mohlo by se zdát, že strukturu devíti nahrávek Ravových skladeb udržuje Bollaniho piano. Nenárokuje si vedoucí úlohu, avšak sleduje proměny Ravových nálad, vyplňuje přechody mezi sóly a občas se pouští do dialogů s dalšími nástroji. Zceluje vývoj, který se často skládá z krátkých, téměř úryvkovitých vstupů jednotlivých nástrojů - jak v pomalém tempu, například v Certi Angoli Segreti, nebo v téměř ojedinělém rychlém Outsiderovi. Kontrabas Larryho Grenadiera se s Bollaniho pianem dokonale prostupuje a Paul Motian si drží pověst bubeníka, kterého téměř není slyšet, ale o jehož přítomnosti a přínosu nemůže být pochyby.

Devět ucelených skladeb doplňují dvě kolektivní improvizace, které se rodí třeba jen z jednotlivých tónů nebo z kratičkých příspěvků jednotlivých nástrojů, na něž jejich kolegové podobným způsobem reagují. Jenže soudržnost souboru je taková, že výsledek okamžité improvizace působí stejně přesvědčivě, jako některé pasáže usazených skladeb. A vyčerpá-li se všechno, co v dané náladě bylo nutné říci, soubor se odmlčí a po více než desetivteřinové pauze začne prostě znovu. Dokonalá ukázka sestavy, mezi jejímiž členy je sice až třicetiletý věkový rozdíl, avšak drží ji pohromadě nadčasová kvalita osobnosti vedoucího.

Obal alba Enrico Ravy New York Days

Obal alba Enrico Ravy New York Days

O albu

Enrico Rava: New York Days

Skladby:
Lulù
Improvisation I
Outsider
Certi Angoli Segreti
Interiors
Thank You, Come Again
Count Dracula
Luna Urbana
Improvisation II
Lady Orlando
Blancasnow

Hrají:
Enrico Rava - trumpet
Stefano Bollani - piano
Mark Turner tenor - saxophone
Larry Grenadier - double-bass
Paul Motian - drums

Vydala firma ECM Records, CD, stopáž 77:48 minut.


Video