Tak, šéfe, kolik vlastně bereš?

  • 8
Devět milionů korun. Zhruba tolik bere šéf firmy Zentiva ročně. Je prvním českým šéfem, který musel zveřejnit svůj plat. Od téhle chvíle to budou podle nového předpisu muset učinit všichni manažeři stojící v čele firem s akciemi na burze.

Proč mají vlastně svoje platy zveřejňovat? Skutečně to akcionáři potřebují vědět? Nebudou cifry jenom pastvou pro závistivé voyeury? A je rovnostářské Česko připravené na bombu v podobě milionových platů nejvyšších šéfů?

Zveřejňování platů špičkových manažerů je trend, který se už několik let tlačí do Evropy přes Atlantik. Přichází ze Spojených států, kde výše platu a bankovního konta je - na rozdíl od Evropy - jediným celospolečensky uznávaným měřítkem úspěchu.

A přichází ve chvíli, kdy se provalilo, že někteří šéfové v Americe i v Evropě si žili daleko lépe, než odpovídalo jejich snažení v ředitelském křesle. Akcionář má plné právo vědět, za kolik peněz pracuje šéf firmy, která mu zčásti patří - vždyť je to i jeho zaměstnanec.

Otázka však je, oč přínosnější bude vědět detaily o platech jednotlivých šéfů oproti dnešnímu stavu, kdy ví, kolik se vyplácí na platy celého vedení dohromady. O mnoho ne.

Jisté však je, že zveřejnění platů ohromně zvýší tlak na výkonnost šéfů. Budou muset veřejně dokazovat a prokazovat, že si milionové měsíční platy zaslouží. A bude také brzdou jejich rychlého růstu. Mimochodem, mezera mezi platy českých manažerů a jejich západních kolegů je mnohem menší než mezera mezi platy řadových pracovníků.

Jisté a pochopitelné také je, že se nejlépe vydělávající čeští manažeři bojí iracionální vlny závisti. Zvládne český soused pomyšlení, že ten chlapík odvedle vydělává  stokrát víc než on? A navíc, když to není žádný fotbalista ani herec, ale obyčejný manažer?

V Česku totiž stále panuje zvláštní atmosféra, která už akceptuje dvacetimilionový plat Karla Poborského, ale těžko chápe stejný plat šéfa největší české firmy. Příští rok se tedy budou vedle platů hokejistů v NHL a fotbalistů v české lize sestavovat oficiální žebříčky nejlépe placených českých manažerů. Přinese to bouřku. Ta však může pročistit v plebejském Česku vzduch.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video