Nejhledanější teroristé světa

Nejhledanější teroristé světa | foto: natoaktual.cz

Tak jim zabili Usámu. Šéf globálního teroru ale nebyl sám

  • 0
Likvidace nejhledanějšího muže planety Usámy bin Ládina je pro teroristickou síť tvrdým úderem. Neznamená však automatické ukončení už deset let trvající války proti teroru, míní experti. Bin Ládin byl sice vůdcem a ideologickým mozkem, nebyl však sám.

"Pro Al-Káidu je to tvrdý morální a psychologický úder," uvedl bezpečnostní expert a publicista Lukáš Visingr. Američané podle něj šéfům teroru srozumitelně vzkázali: "schovávejte se, kde chcete, my po vás půjdeme třeba deset let, až do úplného konce".

Pro spojence v boji proti teroru to však zdaleka neznamená vítězství. Bylo by naivní si myslet, že všichni teroristé světa okamžitě složí zbraně. "Al-Káida přišla o ideového vůdce. Část jeho přívrženců bude hledat způsob odvety," varoval bývalý náčelník generálního štábu Jiří Šedivý.

Al-Káida nikdy nebyla centrálně řízenou organizací a pokud se najde v jejích řadách další silný vůdce, může to vést minimálně na lokální úrovni k dalším krvavým útokům. Al-Káida především sloužila jako společný deštník nejrůznějších islamistických teroristických skupin a hnutí v různých oblastech světa.

Taliban jako mstitel?

Smrt bin Ládina bude mít také zřejmě dopad i na situaci v Afghánistánu, kde deset let trvající epizoda honu na jednoho ze strůjců útoků z 11. září v New Yorku a Washingtonu v roce 2001 začala. Al-Káida sice na území svého velkého ochránce Talibanu už asi dávno ztratila dřívější "lesk a slávu", stále tam ale prokazatelně operuje.

"Terorismus stále představuje přímou hrozbu pro naši bezpečnost a mezinárodní stabilitu," prohlásil v reakci generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen. NATO a partneři "budou pokračovat ve svém poslání, aby zajistily, že Afghánistán se nikdy znovu nestane bezpečným útočištěm pro extrémismus," dodal.

Právě Taliban se může pasovat do role mstitele svého chráněnce a učitele v jedné osobě. "To by mohlo vést ke krátkodobému zvýšení počtu útoků na zahraniční jednotky v oblasti," konstatoval Šedivý. Velké riziko by pak podle něj představovala možnost, že by Taliban chtěl postupně převzít úlohu Al-Káidy ve světovém měřítku.

Otázkou bude, kdo zaujme po bin Ládinovi uvolněné místo. Teoreticky by to mohla být dosavadní dvojka Al-Káidy Ajmán Zaváhrí. "Zaváhrí je sice výborný plánovač a manažer, ale nemá takové charisma a autoritu, jakou měl bin Ládin. Myslím, že nedokáže vyburcovat přívržence," uvedl Visingr.

, natoaktual.cz

Video