Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský

Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský | foto: Igor Šefr, ČTK

Tak jezděte vlakem, zchladili poslanci Rychetského touhu po majáčku

  • 223
Snaha šéfa Ústavního soudu Pavla Rychetského získat právo používat modrý majáček pro přednostní jízdu narazil nejen u ministra dopravy Antonína Prachaře, ale originální doporučení dostal i ze Sněmovny. „Tam je jedna jednoduchá rada. Jezdit vlakem,“ řekl Roman Váňa, šéf bezpečnostního výboru Sněmovny, který se ve středu majáčky zabýval.

Právě proto, že Rychetský požádal také o majáček, se ministerstvo dopravy začalo zabývat tím, kdo má mít na něj vlastně nárok. Prachař tím pověřil své podřízené, i když žádost šéfa Ústavního soudu o majáček odmítl. iDNES.cz to ve středu potvrdily dva zdroje, jeden z ministerstva dopravy, druhý ze Sněmovny.

Na to, že Rychetský o majáček stál, upozornily jako první Lidové noviny. „Jezdím na jednání za prezidentem nebo do parlamentu. Musím vyjíždět až o dvě hodiny dříve. A když náhodou dálnice jede, pak mám v Praze zbytečné prostoje. To pak někde stojíme na nábřeží a lelkujeme,“ citovaly z jeho komunikace s ministerstvem dopravy.

Prachařovi podřízení připravili novelu vládního nařízení o majáčcích, které se ale netýká ústavních činitelů, nýbrž například hasičů či záchranářů. Návrh, který ministerstvo dopravy poslalo do připomínkového řízení, dostal na stůl i bezpečnostní výbor Sněmovny, který ho ve středu „rozcupoval“. Tak, jak byl návrh napsán, by znamenal, že o majáčky by přišli dobrovolní hasiči či Horská služba.

Výbor proto doporučil ministerstvu dopravy, ať na změnu vládního nařízení, které by seškrtalo majáčky, rezignuje a případně připravilo novelu zákona o provozu na pozemních komunikací. Tento krok by paradoxně dostal do hry to, kdo z ústavních činitelů má na majáček nárok. Pak by se mohlo dostat i na Rychetského, který neuspěl u ministerstva dopravy. „Pokud se na seznam dostane na základě diskuse, tak tam bude,“ řekl iDNES.cz poslanec ČSSD Václav Klučka, který se výrazně přimlouval za to, aby ministerstvo dopravy připravilo změnu zákona.

Šéf bezpečnostního výboru upozornil při jednání ve Sněmovně na úskalí novely nařízení, se kterou přišel Prachařův úřad. „Kdyby to prošlo, jak to bylo navrženo, ohrozilo by to fungování integrovaného záchranného systému. Zbavit dobrovolné hasiče práva přednosti v jízdě je věcně nesmyslné,“ řekl Váňa.

„Složky integrovaného záchranného systému, které se podílejí na ochraně zdraví, života, majetku by rozhodně právo přednostní jízdy měly mít. Dále by se to mělo týkat vybraných osob, které se podílejí na řízení státu, jako je prezident, předseda vlády, ministři. Dále nevidíme důvod, proč by měl někdo na politické scéně toto právo mít,“ uvedl šéf bezpečnostního výboru.

„Já to nehodnotím, že jsme neuspěli. Účelem bylo otevřít diskusi,“ hodnotil výsledek jednání s poslanci náměstek ministra dopravy Milan Feranec. Doporučení poslanců podle něj neznamená, že se vláda seznamem toho, kdo má na majáček právo nebude zabývat. „Dostali jsme připomínky a teď je budeme vypořádávat. Nespěcháme na to, není třeba to přijmout za každou cenu rychle,“ řekl iDNES.cz Prachařův náměstek.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video