Tajný život Kim Čong-ila

  • 8
Příliš se to neví, ale severokorejského diktátora Kim Čong-ila ženy fascinují. Drobný, paranoidní muž, který je dle mínění mnohých dnes asi největší hrozbou světové bezpečnosti, si prý kdykoli rád zašpásuje se spoře oděnými tanečnicemi na pověstných dýcháncích v některé ze svých rezidencí.

V jeho tajnůstkářském životě se však vyskytlo i několik osudových žen, jež ho výrazně ovlivnily.

Přestože všechno, co jakkoli souvisí s "drahým vůdcem", podléhá v Severní Koreji až chorobnému utajení, podařilo se díky několika opravdu dobře informovaným zdrojům z Kimovy bezprostřední blízkosti poodhalit oponu a nahlédnout do bizarního světa jeho soukromí.

Jaký tedy je obávaný muž doopravdy? Jak se chová doma za zavřenými dveřmi, když z něj spadne maska vševědoucího státníka? O tom se svět hodně dozvěděl z vyprávění Lee Young-kuka, bývalého tělesného strážce Kim Čong-ila, který z KLDR prchl před čtyřmi roky.

Cenné informace poskytla i Zlatá klec, autobiografická kniha vůdcovy adoptivní dcery Lee Nam-ok, kterou vydala na Západě po odchodu ze Severní Koreje. Přímo skokem do Kim Čong-ilovy ložnice pak byla zpověď Sung Hae Rang, matky Lee Nam-ok a ženy, která prožila v bezprostřední blízkosti nevyzpytatelného despoty přes dvacet let. Letos ji zveřejnil časopis Time.

Její sestra Sung Hae Rim, slavná severokorejská herečka, byla dlouhé roky milenkou a snad i manželkou Kim Čong-ila. Pak se oběma ženám podařilo z říše jejich "pána" prchnout do Ruska. Zatímco Rim zemřela v Moskvě a je tam i pochována, její sestra stále žije kdesi na utajovaném místě v západní Evropě, pravděpodobně ve Švýcarsku.

Mnozí Kima považují za nebezpečného šílence, který hrozí světu jadernou pumou. Paní Sung však tvrdí, že je to jen polovina pravdy. "Vykreslíteli ho zjednodušeně jako zlo, pak máte jen půlku obrazu," řekla.

Vzpomínala třeba, že byl pozorným otcem a že ho často litovala. "Sedí na rozjetém vlaku. Každý pokus ho zastavit znamená havárii," řekla. Zmínila i jeho roztěkanost. "Je-li spokojen, jedná s vámi dobře, opravdu dobře. Ale hněvá-li se, rozbije všechna okna v domě. Je to člověk extrémů. Rozběsnil se, zvlášť když si myslel, že ho někdo zradil nebo mu zalhal. Lháře nenáviděl."

Poprvé se paní Sung setkala s podivínským mužem 10. května 1971. To už věděla, že tajně žije s její sestrou a nechce, aby se o tom dozvěděl jeho despotický otec Kim Ir-sen. Situace se však zkomplikovala - milencům se narodil syn Kim Čong-nam. "V té době to bylo nejstřeženější tajemství v Severní Koreji," řekla časopisu Time.

Paní Sung pak žila v Kim Čong-ilově domě a bezprostředně se podílela na výchově jeho prvorozeného syna. "Bylo to luxusní vězení," vzpomínala. Velký vůdce Kim Ir-sen se prý až do své smrti v roce 1994 nedozvěděl o synově prohřešku.

Pokud by mu někdo prozradil, že potají založil novou rodinu, nejmenoval by ho svým nástupcem, je přesvědčena paní Sung. A není prý vyloučeno, že by puritánský otec žádal i jeho život. Toto všechno nynější diktátor riskoval, neboť prý byl krásnou herečkou Sung Hae Rim doslova posedlý.

Postupem času k ní však city přelétavého Kim Čong-ila ochladly, a tak si našel nové avantýry. Byl sice oficiálně ženatý s Kim Jong Suk, kterou mu vybral otec, ale tu nikdy nemiloval. Jeho hlavní favoritkou se stala Ko Jong Hee, v Japonsku narozená etnická Korejka, tanečnice, jež ho doslova pobláznila. Podle některých spekulací se s ní prý nesmírně pověrčivý vládce KLDR také oženil.

Jak vidno, Kim Čong-il je ve vztahu k něžnému pohlaví zvláštní patron. Se žádnou ze svých tří žen se například nikdy neobjevil na veřejnosti. Žádné také nikdy nepřiznal status "první dámy" - tato role náležela jeho politicky velice mocné sestře Kim Kjung-hee.

Kim umožňoval oběma sestrám Sungovým, aby s Kim Čong-namem občas navštívily jeho sídla v Moskvě a v Ženevě. Často také jezdili na nákupy do Helsink. Sung Hae Rim, která se Kim Čong-ila bála čím dál víc, odjela jednoho dne do Moskvy na léčení. V ruské metropoli už zůstala a loni tam zemřela. Její sestra Rang se ze stalinistické říše dostala jiným způsobem.

V roce 1982 prchl její vlastní syn do Jižní Koreje. Její dcera ho následovala o deset let později. Během návštěvy Kim Čong-ilovy vily v Ženevě v roce 1996 utekla i sama Sung Hae Rang. "Ale v prvních letech jsem se opravdu bála o život," svěřila se. Není se moc co divit. Byť se to nezdá, prsty Kim Čong-ila dosáhnou daleko.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video