Pražský hotel Savoy

Pražský hotel Savoy | foto: www.savoyhotel.cz

Tajný soud rozdal pokuty v kauze Savoy za únik nahrávky Šloufa s Weiglem

  • 9
Soud potrestal bývalého špiona Petra Bakeše a tajného policistu Jiřího Dvořáka za únik nahrávky ze schůzky kancléře prezidenta Jiřího Weigla a lobbisty Miroslava Šloufa před volbou prezidenta. Dohromady dostali pokutu 140 tisíc korun.

Bakeš dostal pokutu 100 tisíc a zákaz práce v ozbrojených složkách na tři roky, Dvořák 40 tisíc a zákaz na jeden rok. Za zneužití pravomoci veřejného činitele a neoprávněné nakládání s osobními údaji jim hrozilo až pět let vězení.

Podle soudu oba poškodili dobré jméno Weigla i Šloufa, kteří byli vtaženi do politického boje před volbou prezidenta.

Soudní líčení, které začalo už loni v prosinci, bylo tajné. Obhájci museli před jeho začátkem odevzdávat mobilní telefony a novináře čekající na chodbě vyváděla justiční stráž před budovu, aby neviděli přicházející svědky. Ti byli totiž převážně z civilní rozvědky a speciálního policejního útvaru.

ANALÝZA: Za Savoy nebude bručet nikdo, zpráva BIS soud nezajímala

Podle soudu Bakeš nad rámec svých povinností u civilní rozvědky požádal policistu Dvořáka o DVD, na němž byla nahrávka schůzky Šloufa s Weiglem zachycena. Dvořák, který pracoval u speciálního útvaru policie a měl na starosti odposlechy nebo sledování, pak i bez písemné žádosti vyhověl a od vedení hotelu nahrávku získal.

Od Bakeše se pak nahrávka dostala k novinářce Sabině Slonkové. Jak? To soud neví, proto se omezil jen na formulaci "nezjištěným způsobem."

Podle spekulací ale Bakeše o nahrávku požádal bývalý ředitel rozvědky Karel Randák. Nahrávka nakonec skončila u bývalého šéfa PR sociální demokracie Petra Dimuna, který ji údajně předal Slonkové. Dimun i Randák ale takové spekulace rozhodně odmítají.

Utajovaný dokument viděli jen někteří

Záznam byl zveřejněn čtyři dny před prezidentskou volbou a ovlivnil například rozhodnutí Strany zelených, že se přikloní k veřejné volbě.

Soudní líčení, které začalo už loni v prosinci, původně slibovalo velká překvapení. Jako jeden ze svědků měl například vystoupit bývalý premiér Mirek Topolánek nebo exministr vnitra Ivan Langer. Soud ale nakonec jejich výpověď označil za zbytečnou.

Jedním z důkazů měla být i tajná zpráva Bezpečnostní informační služby, která ji zpracovala na žádost vlády. Tento utajovaný dokument popisující vznik i únik nahrávky zatím viděli jen ministři a členové sněmovního výboru pro kontrolu tajné služby. I tento dokument ale nakonec soud nechtěl vidět.

Rok trvající proces ale zřejmě nekončí. S odvoláním podle svých slov počítá například Dvořákův advokát Bronislav Šerák. "V žádném případě nám (rozsudek) nevyhovuje, já se neztotožňuji se závěry soudu prvého stupně," řekl novinářům. "My jsme navrhovali zproštění (obžaloby), neboť se domníváme, že klient se nedopustil trestné činnosti, která je mu kladena za vinu," dodal advokát.

Také ostatní strany si ponechaly lhůtu na možnost podat proti verdiktu odvolání.

Peněžité tresty dostali Bakeš i Dvořák už dříve, rozhodnutí ale padlo takzvaným trestním příkazem, tedy bez veřejného soudního líčení. Oba proti němu podali rozpor a věc tak muselo vyřešit řádné soudní jednání.


Nejlepší videa na Revue