Prezident Bush je přesvědčen, že dovede válku s terorismem k vítěznému konci

Prezident Bush je přesvědčen, že dovede válku s terorismem k vítěznému konci | foto: Reuters

Tajné služby: USA válkou v Iráku posílily terorismus

  • 1284
Americká invaze do Iráku udělala svět nebezpečnějším. Takové je nevyřčené poselství tajné zprávy americké špionáže, která bez politických kliček hodnotí současný stav terorismu ve světě. Je to první taková analýza od začátku války v Iráku. Informoval o ní list The New York Times.

Podle amerických tajných služeb invaze a okupace Iráku pomohly zplodit novou generaci islámského radikalismu. I to je jeden z důvodů, proč autoři materiálu tvrdí, že všeobecná hrozba terorismu od útoků z 11. září stoupla. Zpráva přisuzuje iráckému tažení mnohem přímější roli, než jakou uznává Bílý dům, říkají oficiální činitelé ve Washingtonu, kteří jsou s jejím obsahem obeznámeni.

Dokument nazvaný Trendy globálního terorismu: Dopady pro Spojené státy představuje souhrnný pohled šestnácti různých zpravodajských služeb americké vlády a je prvním formálním zhodnocením globálního terorismu, které vypracovaly špionážní služby od začátku války v Iráku.

Konstatuje, že islámský radikalismus místo toho, aby ustupoval, metastázoval a rozšířil se po celém světě. Hned v úvodní části označuje válku v Iráku za příčinu šíření ideologie džihádu, tedy islámské svaté války.

Materiál upozorňuje na to, že islámský radikalismus získal mnohem uvolněnější strukturu. Zatímco dříve existovala Al-Kajda a na ní napojené teroristické skupiny, nyní samovolně vznikají teroristické buňky, které se bin Ládinovou organizací jen inspirují, ale nemají na ni vazby.

Zpráva říká, že "válka v Iráku celkový problém terorismu zhoršila", potvrdil listu The New York Times příslušník zpravodajské služby. Stejně jako další činitelé mluvil jen pod podmínkou anonymity, protože analýza je označena jako tajná.

Politici zprávu neovlivnili, ujišťují autoři
Souvislost mezi válkou v Iráku a terorismem a otázka, zda jsou Spojené státy bezpečnější, je předmětem neustálé diskuse od roku 2003, kdy začala americká invaze do Iráku. Zprávy špionážních agentur, které schvaluje národní ředitel tajných služeb John Negroponte, jsou nejautoritativnější dokumenty špionáže o otázkách národní bezpečnosti.

Analýza potvrdila některé obavy, které zpravodajské služby vyslovily už před invazí. Tehdy varovaly, že válka může ve světě zvýšit podporu zpolitizovaného islámu i některých teroristických idejí.

Na analýze se začalo pracovat již v roce 2004, ale hotová byla až letos v dubnu. Jedním z důvodů je podle listu to, že někteří představitelé vlády nebyli spokojeni s předchozími verzemi. Lidé, kteří se na vypracování zprávy podíleli, ujišťují, že žádné závěry nebyly změněny ani změkčeny kvůli politickému tlaku. To pochopitelně tvrdí i mluvčí Bílého domu.

Materiál se shodou okolností dostává na veřejnost v době, kdy si Bushova administrativa u příležitosti pátého výročí útoků proti USA pochvaluje úspěchy v boji s terorismem. "Od útoků z 11. září jsou Amerika a její spojenci bezpečnější, ale ještě ne bezpečné," stojí v jednom z dokumentů Bílého domu. "Udělali jsme mnoho při potírání Al-Kajdy a jejích spojenců," říká další. O souvislosti války v Iráku a džihádu se zmiňuje jen velmi okrajově.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video