Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Koláž - iDNES.cz

Tajné služby si brousí zuby na bankovní tajemství, poslanci váhají

  • 92
Tajné služby se pokoušejí u poslanců prosadit novelu zákona, která by jim dovolila dostat se k informacím o bankovních účtech bez vědomí jejích majitelů. Tvrdí, že takové údaje potřebují v boji s terorismem, dobře organizovanými zločineckými bandami a především pro své partnery v zahraničí.

"Informace služby potřebují v případě ohrožení ekonomických zájmů České republiky, při financování terorismu. Tam všude se potřebují peníze, a proto je důležité sledování jejich toku," prohlásil kancléř ředitele BIS Jaromír Kadlec při jednání výboru pro bezpečnost, který má návrh na stole jako první. 

Tajné služby, především BIS, se o změnu snaží už dlouho. Teprve nyní ale věc získala konkrétní podobu v podobě nenápadné novely s nudným názvem návrh změny zákona o bankách.

Vše ohlídá soudce, podle Vidíma je to málo

BIS se zřejmě už předem obávala kritiky z posilování svého vlivu a pravomocí, a proto konkrétní text připravovala s tím, komu by se měl líbit nejméně - Českou národní bankou. Výsledkem je tak například návrh, aby k získání informací potřebovali zpravodajci souhlas předsedy senátu Vrchního soudu v Praze. Ten by mohl "sledování" účtu povolit maximálně na tři měsíce. Pokud by taková doba službě nestačila, musela by podat novou žádost. Stejná pravidla platí už nyní v případech, kdy chtějí zpravodajci například někomu do bytu namontovat odposlech.

Poslanec Jan Vidím ale přesto podrobil novelu ostré kritice. Kontrola soudcem podle něj není zárukou bezpečnosti. "Není to tak dávno, co se psalo o policistovi, který nosil na soud žádosti o výpisy z telefonních hovorů,  například na předsedu ústavního soudu, a soudce mu je podepisoval s argumentem, že si jejich důvodnost nemůže nijak ověřit," hřímal poslanec. Na mysli měl kauzu detektiva cizinecké policie z Varnsdorfu Mariana Hudce, který v letech 2009 a 2010 získal například data o hovorech Pavla Rychetského a odůvodnil to vyšetřováním případu obchodu s bílým masem. (více zde)

Bublan: Všechno se vyžvaní

Člen výboru a sám bývalý šéf tajné služby František Bublan ale tyto obavy mírnil vlastní zkušeností. Podle něj BIS nebude žádosti využívat příliš často ze strachu z úniku informací.

Už nyní se prý totiž stává, že se sledovaná osoba dozví o zájmu tajné služby od telefonního operátora, kterého se služba ptá na telefonní hovory. V případě údajů o financích prý bude situace ještě horší. 

Odůvodnění žádosti zpravodajské služby bude přitom tajné, bude totiž vycházet z utajených zdrojů služby. "Platí, že s každou další osobou, která se s jejich obsahem seznámí, dojde k ohrožení zájmu zpravodajské služby, což je zvlášť závažné vzhledem k ochraně informačních zdrojů," píše se v důvodové zprávě k zákonu. Kompletní informace tak bude mít jenom soudce a ani banka nebude znát argumenty zpravodajské služby. 

Už nyní může bankovní tajemství prolomit několik institucí, pro které ale platí přísná omezení a dostanou se jen k některým údajům. Například policie se k informacím dostane jen v kauzách, kdy bylo zahájeno trestní řízení. Finančně analytický útvar ministerstva financí zase jen v případech legalizace výnosů z trestné činnosti a financování terorismu.

Jednání nakonec poslanci přerušili a na příští si chtějí pozvat zástupce komise, která práci BIS kontroluje.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video