Právnická fakulta Západočeské univerzity v Plzni

Právnická fakulta Západočeské univerzity v Plzni | foto: Jiří Bervida, MAFRA

Tajná služba varuje: Zločinci si zavazují policisty a úředníky diplomy

  • 372
Kdyby jeden ze studentů plzeňských práv nenašel v knihovně plagiáty svých učitelů, na místní fakultě by se zřejmě dál čile obchodovalo s právnickými tituly. Tajné služby přitom už několik let varují ministry a vlády, že právě přes vysoké školy, jako je ta plzeňská, pronikají zločinci do státní správy.

Dva roky stará zpráva Bezpečnostní informační služby v sekci o organizovaném zločinu například varuje: "Pro vytváření klientských vazeb je využíváno i prostředí některých vysokých škol, zejména těch, které poskytují možnost zvyšování kvalifikace pracovníkům státní správy nebo příslušníkům bezpečnostních složek." Kontrarozvědka ještě upřesňuje, že mocným lidem usnadňují na těchto školách studium a tím si je zavazují.

Nepřímo se tak potvrzují podezření šéfky ministerské akreditační komise Vladimíry Dvořákové, podle níž práva na Západočeské univerzitě ovládala mafie. Systém podle ní fungoval stejně, jak to popisuje BIS.

Jak upozorňuje zpráva, rozdáváním právnických titulů si někdo vytvářel síť vlivných "přátel". Právnické tituly potřebují lidé ze státní správy – od politiků přes soudce a státní zástupce až po policisty. A právě "diplom zadarmo" je mnohdy cennější než peněžitý úplatek.

A Plzeňská fakulta je zřejmě v hledáčku tajné služby i v současnosti. Podle mluvčího BIS Jana Šuberta nemůže zpravodajská služba mluvit o případech, kterými se zabývá. "Mohu ale ujistit, že pokud někde klientelismus a korupce fungují jako prostředek, jako cesta k ovlivňování a k dysfunkci státní správy, neujde to naší pozornosti. Nejsme nečiní, nesedíme s rukama za zády," řekl Šubert iDNES.cz.

Budování sítě známých nahrál i nový zákon, který v roce 2007 nařídil všem policistům ve vyšších funkcích, aby si doplnili vysokoškolské vzdělání.

Škola se nelíbila i Vesecké

Na plzeňských právech vystudovaly obě děti zavražděného šéfa podsvětí Františka Mrázka. Když v roce 2006 vrcholila kauza konkurzního soudce Jiřího Berky, upozorňovala BIS na to, že se lidé z­jeho gangu přes vysoké školy "snaží vytvářením systému vzájemných závazků budovat síť účelových vztahů v justici, policii a politice".

Nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká uvedla, že již loni měla pochybnosti o zákonnosti uznávání zahraničních vysokoškolských diplomů na plzeňské škole.

Koncem loňského a na začátku letošního roku podala celkem sedm správních žalob proti rozhodnutí Západočeské univerzity v Plzni o uznání zahraničního vysokoškolského vzdělání v oboru právo v České republice. "Krajský soud v Plzni o žalobách dosud nerozhodl," uvedla mluvčí zastupitelství Renata Malinová.

Čtěte v MF DNES

Více o kauze čtěte v sobotní MF DNES.

.
, ,

Video