Mohutný sesuv půdy podle mluvčí národního krizového centra Cindy Sui pohřbil celou vesnici Šao Lin, ve které zřejmě zemřelo téměř 400 lidí. Podle BBC je to poprvé, kdy vláda vydala přesnější odhad počtu lidí, kteří zemřeli po víkendovém úderu Morakotu.
Dosud se hovořilo o 117 obětech neštěstí. I prezident Ma Jing-ťiou ale připustil, že se číslo může vyšplhat až k pětistovce.
Tchaj-wan potřebuje těžkou techniku
Tchaj-wan už požádal svět o pomoc a okamžitě ji nabídlo 35 zemí. Největšími dárci jsou Spojené státy, Singapur a Čína. Tchajwanci ale upozorňují, že potřebují zejména velké nákladní vrtulníky, které jsou schopné přepravit buldozery a další těžké stroje.

Tchajwanští záchranáři evakuují tisíce lidí, které tajfun Morakot odřízl od okolního světa (14. srpna 2009)
Zapotřebí je také letadlo, z jehož paluby by mohl být na zem spuštěn bagr, který prorazí cestu do izolovaných horských osad. Příbuzní obyvatel těchto vesnic na vládu tlačí, aby urychlila záchranné práce a pomohla živým do bezpečí. Stále častěji je slyšet kritika, že jsou záchranné práce příliš pomalé. - více si přečtěte zde.
Navzdory kritice však pátrací týmy slaví i úspěchy. Jen během včerejška zachránily z oblastí zničených tajfunem 1 700 lidí. Záchranné práce však komplikuje silný déšť, hustá mlha a rozbahněná půda.
Tajfun postihl především jih země a do bezpečí se prozatím podařilo evakuovat téměř 16 tisíc lidí. Výše škod, které způsobil, se odhaduje v přepočtu skoro na pět miliard korun. Živel zanechal desítky tisíc domů bez elektřiny a vody. Spadlo také mnoho mostů a zničeny jsou kilometry silnic.