Jedno z největších tajemství kolem Opencard je rozluštěno.  Majitelem firmy, která Opencard provozuje, je Jaroslav Turek. Ilustrační foto

Jedno z největších tajemství kolem Opencard je rozluštěno. Majitelem firmy, která Opencard provozuje, je Jaroslav Turek. Ilustrační foto | foto: Koláž - iDNES.cz

Tajemství Opencard je rozluštěno. Majitelem Haguessu je akcionář Turek

  • 183
Jedno z největších tajemství kolem Opencard je rozluštěno. Majitelem firmy Haguess, která pro město kartu provozuje, je údajně předseda dozorčí rady Jaroslav Turek. "Žádný tajemný majitel neexistuje. Ano, je to pan Turek," potvrdil MF DNES ředitel Haguessu Petr Stránský.

Turek je většinovým akcionářem společnosti, která vydělala na projektu téměř 300 milionů korun. Turek je však zároveň členem dozorčí rady společnosti Allshare.

Ta dodala městu takzvaný byznysplán, podle kterého byl celý projekt firmou Haguess následně prováděn. Za to dostala údajně zaplaceno 2,4 milionu korun. Právě personální propojení těchto dvou firem vzbuzuje dohady, zda nebyl plán vypracován Haguessu "na míru".

Jak velký podíl Turek má, není známo. Stejně tak to, kdo jsou další akcionáři. V této souvislosti se spekulovalo například o příteli primátora Béma Romanu Janouškovi.

Akcie byly dosud na majitele. To znamená, že společnost tak vlastní ten, kdo je má v danou chvíli v ruce. To není nezákonné, nicméně majitel firmy se může měnit, aniž by o tom někdo věděl, a bez přiznání vlastníků se nedá zjistit, kdo firmu ovládá.

Firma zprůhlední vlastnictví

Podle informací MF DNES už společnost Haguess zažádala, aby její akcie byly zaknihovány. To znamená, že by si je už nikdo nemohl jen tak předávat. "Změna formy akcií je složitější proces a já mohu potvrdit, že jsme zahájili první kroky, abychom předešli všem diskusím," potvrdil Stránský.

Vedení města totiž vyzvalo firmu, aby zveřejnila, kdo je jejím majitelem, což je podle představ města jedna z klíčových věcí, jak se dobrat toho, co se kolem Opencard poslední zhruba čtyři roky dělo. A právě tomu by mělo napomoci zmíněné zaknihování akcií.

Pro město je vlastnická struktura firmy Haguess také důležitá proto, aby se zjistilo, co se na počátku při spouštění Opencard vlastně stalo.

Všechny tři audity totiž poukázaly, že smlouvy se společností Haguess byly špatně nastavené a pro město nevýhodné. "Období vzniku projektu budeme zkoumat, těžko ale nyní říct, zda se něčeho špatného Haguess dopustil a zda vznikla městu škoda," uvedl na úterní tiskové konferenci primátor Pavel Bém.

Miliony za Opencard mají majitele

Zatím jediným, kdo musel kvůli nepovedenému projektu Opencard odstoupit, je dnes již bývalý ředitel informatiky Václav Kraus. Svou rezignaci předal řediteli magistrátu v prosinci, fakticky skončil 15. ledna.

Kraus však popírá, že by to bylo v souvislosti s Opencard. Vlastní pochybení pak odmítal s tím, že nastoupil již do rozjetého projektu.

"Z funkce ředitele neodcházím proto, že bych se cítil vinen. Dostal jsem dvě nabídky ze soukromé sféry, jednu z nich plánuji využít," prohlásil před Vánocemi Kraus.

Zda bude muset kvůli Opencard odejít z magistrátu někdo další, zatím není jasné. "Další personální kroky budou vyvozeny na základě dalšího šetření," řekl primátor Pavel Bém.

Chyby odhalil audit

To, že kolem karty není něco v pořádku, ukázal forenzní audit. V něm auditoři vyjmenovali celou řadu vážných pochybení a vyčíslili, že město už projekt vyšel na 888 milionů korun, přitom funguje zhruba z pětiny oproti původnímu plánu.

Karta navíc měla městu vydělávat desítky milionů korun, nevydělala vůbec nic. Naopak. Audit ukázal na poradenské nebo právní služby, za které údajně město platilo zbytečně.

Zároveň auditoři uvedli, že smlouvy s Haguessem jsou pro město nevýhodné a je třeba je změnit. To potvrdily také další dva audity, které si město nechalo vypracovat. Stejně tak jako to, že projekt čipové karty již od začátku nikdo nehlídal.

"Ukázalo se, že tak složitý projekt si žádá expertní řízení. To, že jsme tým expertů nezřídili, byla chyba, kterou odstraňujeme bohužel až nyní," přiznal na začátku prosince Bém.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video