Kolem tohoto obrazu kastelán Jaroslav Zezulčík procházel a dlouho marně dumal,

Kolem tohoto obrazu kastelán Jaroslav Zezulčík procházel a dlouho marně dumal, koho neznámý malíř vyobrazil. | foto: Muzeum Novojičínska

Tajemný šlechtic z obrazu dostal jméno. Díky dávnému lidovému malíři

  • 1
Obrovská náhoda pomohla k vyřešení záhady, nad jejímž řešením dlouhá léta historici z Novojičínska rezignovaně krčili rameny. V depozitáři muzea měli obraz s portrétem šlechtice, jenže bezejmenného. Až nyní kastelán kunínského zámku Jaroslav Zezulčík rébus vyřešil. A pomohla mu k tomu kresba lidového malíře.

Když Zezulčík nedávno zavítal do novojičínského muzejního depozitáře a jeho zrak opět padl na obraz s neznámým šlechticem, uvědomil si, že v posledních dnech něco podobného už viděl. Vyfotil si jej a na kunínském zámku pak zjistil, že je stejný jako jedna z kreseb fulneckého malíře Františka Kledenského, jehož výstavu teď zámek hostí.

"Amatérský malíř tento obraz zachytil a naštěstí také popsal. Uvedl, že na portrétu je vyobrazen poslední majitel zámku ve Fulneku z hraběcího rodu Bruntálských z Wrbna, Josef Václav hrabě Bruntálský z Wrbna," líčí nadšeně Jaroslav Zezulčík.

Díky této kresbě Františka Kledenského historici odhalili šlechtice na dlouho záhadném obrazu.

Kledenský byl vášnivý lidový malíř žijící v letech 1766 až 1853. Maloval vše, co ho zajímalo, díky tomu připomíná fotoreportéra, který zachycuje běžný život. Pro historiky je tak vynikajícím zdrojem života v regionu Kravařska na přelomu 18. a 19. století, tedy ještě před příchodem fotografie. A jak se nyní ukázalo, byl v popisech důslednější než profesionální malíř zobrazující stejnou osobnost.

Jak Zezulčík dodal, už tento víkend budou moci návštěvníci zámku v Kuníně vedle sebe spatřit jak kresbu Františka Kledenského, tak portrét hraběte Josefa Václava.

Hospodaření fulneckého hraběte bylo hodně nešťastné

Ten se narodil v roce 1738 jako syn hraběte Václava Michala Bruntálského z Wrbna, příslušníka starobylého moravskoslezského rodu, a jeho manželky Eleonory hraběnky z Mansfeldu. Mladý hrabě Josef Václav se správy statků ujal jen šest let po smrti svého otce, v roce 1761. Někteří věřili, že dokáže fulnecký statek vyvést z dluhů, to se mu ale nepovedlo.

"Jak se posléze ukázalo, hospodaření hraběte Josefa Václava nebylo vůbec šťastné a pokračovalo v tradici jeho předchůdců, kteří zámek neúměrně zadlužovali," vypráví historik.

Připomíná, že v době, kdy fulnecký zámek ovládali Wrbnové, byla jednou z největších atrakcí zámecká zahrada ve francouzském stylu udivující fontánou vystřikující vodu do obrovské výšky. Wrbnové zaměstnávali i řadu sloužících, mimo jiné granátníky, či zámeckého ohňostrůjce.

Vzhledem k postupujícímu úpadku Wrbnovského hospodářství dal císař v roce 1788 pokyn k prodeji panství... Josef Václav se tak stal posledním majitelem fulneckého zámku z rodu Wrbnů.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video