Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Tajemný šek pro ČSSD zprostředkovala Omnia

aktualizováno 
P r a h a - Sociální demokraté rok tajili, jak se před volbami v roce 1998 dostali k šeku na tři miliony korun spojovaných s firmou TIA podnikatele Ivana Lhotského, kterého se kdosi pokusil zavraždit. Teprve nyní - po obvinění bývalého místopředsedy ČSSD odpovědného za financování strany Iva Svobody a jeho poradkyně Barbory Snopkové - vyšlo najevo, že šek do pokladny Lidového domu poslala firma Omnia. Ta patřila právě Svobodovi a Snopkové.

Tím je možné vysvětlit, proč loni v únoru, kdy informace o půjčce a firmě TIA pronikly na veřejnost, Svoboda a Snopková vše zapírali. Teprve na nátlak kolegů v ČSSD se jim Svoboda k existenci půjčky přiznal.

BARBORA SNOPKOVÁ:

"Nechuť věřitelů k tomu, aby jejich jména byla zveřejněna a následně pak byla do omrzení vláčena médii, je pochopitelná."

"Při jednání grémia se prokázalo, že žádná půjčka od firmy Tax & Investment Advisers neexistovala. Firma, která nám poskytla překlenovací úvěr ve výši šesti milionů korun, část tohoto úvěru poskytla šekem, který byl její pohledávkou za firmou TIA," tlumočil Svobodova slova předseda sociální demokracie Miloš Zeman. O jakou společnost šlo, neřekl on ani nikdo jiný s odvoláním na to, že si to samotná firma nepřeje.

Skutečnost, že tajenou firmou byla Omnia, místopředseda strany Karel Kobes nepopírá. Detaily této složité operace popsal člověk, který se na ní přímo podílel a dodnes o ní nechtěl mluvit. I nadále však trvá na anonymitě.

Na základě jeho výpovědi lze transakci zjednodušeně popsat takto: - v květnu 1998, kdy vrcholila předvolební kampaň, ČSSD akutně potřebovala šest milionů korun na objednanou inzerci v novinách, kterou musela okamžitě zaplatit reklamní agentuře MPL, - peníze v pokladně Lidového domu nebyly. Svoboda se Snopkovou oslovili zahraničního mecenáše (je jím člověk, který už ČSSD pomohl v době, kdy měla v roce 1997 kvůli neplacení daní obstavené účty a jehož jméno strana dosud tají).

Ten ovšem poskytl straně jen tři miliony, protože v danou chvíli v hotovosti víc neměl.

- operace spěchala, a tak se Svoboda se Snopkovou obrátili na Lhotského firmu TIA, jejímž společníkem je rovněž advokát a člen ČSSD Miroslav Jansta. TIA měla k dispozici šek na tři miliony korun, které se rovnaly jejímu základnímu jmění, - tři miliony od mecenáše následně prošly firmou TIA, a ta je společně se svým šekem na další tři miliony půjčila firmě Omnia, - Omnia uzavřela půjčku s ČSSD na šest milionů korun, - reklamní agentura MPL tak dostala v hotovosti tři miliony a šek vystavený firmou TIA na další tři miliony.

Nynější místopředseda ČSSD odpovědný za finance Karel Kobes odmítá stejně jako předchůdce Ivo Svoboda potvrdit, že onou tajenou firmou je Omnia.

Odvolává se mimo jiné i na to, že financováním sociální demokracie se nyní zabývá policie.

"Nemám, co bych k tomu řekl.

Jsou to věci, které se týkají mých předchůdců. Snažím se, aby se podobné věci v budoucnu už neděly. Teď se tím zabývají orgány činné v trestním řízení.

Pakliže si oni tyto informace vyžádají, s nimi se bavit musím, ale jinak se k tomu nechci vracet," řekl Kobes.

SNOPKOVÁ: CHRÁNILI JSME VĚŘITELE PŘED NOVINÁŘI

Celá transakce tedy zamaskovala věřitele, který ČSSD půjčil tři miliony v hotovosti, a původně měla zakrýt i firmu TIA. To se ovšem nepodařilo kvůli tomu, že agentura MPL dostala šek s jejím jménem.

Proč vůbec měl Svoboda se Snopkovou zájem tajit skutečný zdroj peněz? Zahraniční mecenáš i firma TIA podle dostupných informací nechtěli být se sociální demokracií spojováni v době voleb, zatímco firmě Omnia to bylo vzhledem k jejímu personálnímu obsazení zřejmě jedno.

Operace se šesti miliony korun přitom nebyla jedinou, v níž se ČSSD snažila maskovat skutečné věřitele či sponzory pomocí prostřednických firem. Kobes už před čtrnácti dny potvrdil, že jeho předchůdci tuto praxi provozovali, vysvětlení pro to však neměl. "Zeptejte se jich," odkazoval na Ivana Havlíčka a Svobodu se Snopkovou.

Havlíček dodnes nic neřekl.

Barbora Snopková však před pár dny z vazby vzkázala, že využití prostřednických firem mělo jediný smysl: uchránit mecenáše před novináři.

"Je pochopitelná nechuť věřitelů k tomu, aby jejich jména byla zveřejněna a následně pak byla do omrzení vláčena médii. Agresivní přístup médií vyvolává protitlak, který ČSSD musela a musí respektovat. Přiznejte, prosím, že argument pro půjčku 'Chtěli jsme pomoci,' byste neakceptovali, i když je pravdivý," prohlásila Snopková.

Ani Snopková neumí vysvětlit, proč se Svobodou neřekli o šestimilionové půjčce hned, když ji uzavřeli, a její existenci zapírali ještě několik týdnů poté, co se o ní začalo psát v médiích. Na otázku, proč to neřekli rovnou, Snopková uvedla: "Odpověděli jsme co nejrychleji. Chápu snahu médií o systém otázka-odpověď v horizontu nejlépe minut. Ale v té době probíhaly práce na zprávách na sjezd a nemohu nyní ověřit a uvést přesně - Ivo Svoboda byl pracovně mimo republiku, já sama tuším na svatbě mimo Prahu."

Autor:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Vrchní část věže je třeba opravit, protože do jejího krovu kvůli poryvům větru...
Plán počítá s dostavbou Staroměstské radnice, křídlo jí chybí od války

Grandiózní i umírněné návrhy se během více než století objevily v souvislosti s novou podobou východního křídla Staroměstské radnice. Místo toho jsou přes 70...  celý článek

Voličský průkaz pro volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR 2017
Nepřišel vám voličský průkaz? Ptejte se na poště, dost možná leží tam

Politické strany nabádají k tomu, aby lidé přišli volit. Někteří by možná chtěli, ale nebudou moci. Zatím jim totiž nepřišly voličské průkazy, o které si...  celý článek

(Ilustrační snímek)
Chce EU zakázat písmeno „Ř“? Dezinformacím na internetu neujdou ani děti

Závislost na internetu, kyberšikana, dezinformace. Těmto rizikům jsou vystaveny všechny děti, které používají internet. Je proto důležité, aby se mediálně...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.