Rasistických útoků na Slovensku přibývá. Ilustrační foto

Rasistických útoků na Slovensku přibývá. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

„Táhni! Tady není Afrika,“ řvali v Bratislavě na černocha

  • 301
Jedenatřicetiletý Nigerijec Peter Ch. žije v Bratislavě. O víkendu se vracel v noci domů, když za sebou uslyšel: "Negře, copak tu děláš?, tady není Afrika. Vrať se domů! V ten moment ucítil ránu.

Zaútočila na něj skupinka čtyř mužů. Byl to už třetí případ napadení cizince na Slovensku během posledních dvou týdnů. Poslední oběť navíc nenašla zastání ani u policejní hlídky.

"Věřil bych tomu, že ti lidé, co mě napadli, byli s policisty spolčeni," řekl novinářům zmlácený Nigerijec, který žije na Slovensku už tři roky. Tvrdí totiž, že když policistům ukazoval, kdo ho surově napadl, zbil a povalil na zem, začali na něj strážci zákona anglicky křičet, ať "drží hubu". O útočníky se vůbec nestarali.

Straní policie útočníkům?
Společnost Lidé proti rasizmu, která monitoruje rasové útoky na Slovensku, včera vyjádřila "hluboké znepokojení" nad tím, že se slovenská policie nechová, jak má.
 
"Už jsme sepsali stížnost na postup policie. Chceme si zároveň stěžovat přímo na ministerstvu vnitra," tvrdila Mária Candráková ze společnosti Lidé proti rasizmu. Policie podle ní neselhala poprvé. "Například od smrti jedenadvacetiletého Daniela Tupého, kterého před rokem a půl zavraždili na Tyršově nábřeží v Bratislavě neonacisté, se dosud policii nepodařilo najít pachatele," uvedla.

Ministerstvo vnitra laxní přístup svých podřízených striktně odmítá. "Existuje i jiná verze případu. Podle ní právě Nigerijec napadl slovenského občana, a proto ho policie musela zpacifikovat a použít donucovací prostředky," uvedla Marcela Barusová z Kanceláře ministra vnitra. Policejní hlídka tak nepřímo dostala od ministerstva ještě pochvalu.

"Absolutně odmítáme, že je policie nečinná, naopak v takových případech postupuje velmi razantně. Navíc na ministerstvu vnitra finišují přípravy zákona, který má bojovat proti extremismu a terorismu. Už brzy ho budeme projednávat. Je to náročný zákon a jeho příprava si vyžaduje víc času," hájila ministerstvo i policisty Barusová.

Počet rasových útoků roste
V posledních letech přitom na Slovensku útoků na cizince povážlivě přibývá. "Například předloni jsme měli 122 případů, kdy se cizinci stali terčem násilí, vloni jich už byly téměř dvě stovky," uvedla Candráková s tím, že vychází z policejních statistik.
 
Případů, kdy holé lebky zaútočí na lidi jiné barvy pleti, je však podle odborníků mnohem víc. Mnozí z turistů při své krátké návštěvě Slovenska policii však vůbec nekontaktují. Naposledy skinheadi napadli v Bratislavě minulý víkend Mexičany a Španěla. Vadila jim právě jejich barva pleti. Tito napadení včera prvně vypovídali na policii.

Další případ řeší policisté v Banské Bystrici. "Tři opilí muži, z nichž nejmladšímu bylo patnáct let, vyhrožovali dvěma Vietnamcům smrtí. Drželi jim přitom pistoli u hlavy," popsala případ Candráková. Tentokrát však spravedlnost útočníky dohnala. Policie je obvinila z výtržnictví, podněcování národnostní, rasové a etnické nesnášenlivosti. Hrozí jim, že si za mřížemi odsedí až tři roky.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video