Ze 199 přítomných poslanců hlasovalo pro návrh vyslovit vládě nedůvěru osmadevadesát, 101 zákonodárců bylo proti.
. Topolánkova vláda přežila hlasování o nedůvěřeo výsledcích hlasování a reakcích čtěte více zde |
Mimořádná schůze Sněmovny začala pár minut po deváté hodině. Slova se hned ujal předseda sociální demokracie Jiří Paroubek.
"Práci Mirka Topolánka neuznává 65 procent voličů napříč politickým centrem. S poplatky ve zdravotnictví souhlasí pouze čtyři procenta voličů," vysvětloval, proč je třeba kabinet svrhnout.
"Tak to bychom měli," řekl pro Paroubkově projevu Mirek Topolánek. "Já nevím, jestli platí, že koalice má takovou opozici, jakou si zaslouží," poznamenal. Ve své řeči pak obhajoval práci své vlády a její úspěchy.
Táhněte do háje, hřímal Škromach
Předsedy dvou nejsilnějších stran vystřídali další řečníci. Lubomír Zaorálek například argumentoval článkem zahraničních novin, který se pozastavuje nad premiérovým hrubým chováním. "Tahle vláda si zvolila prostředník pro svoji prezentaci," uvedl Zaorálek v narážce na Topolánkovo známé gesto.
"Pouze pitomý řečník dokáže navodit pitomou atmosféru," reagoval na Zaorálka občanský demokrat Jan Morava za nesouhlasného bručení opozice. "Je škoda, že jste nepřinesl noviny, kde se píše o Stanislavu Grossovi, to by bylo také zajímavé čtení," trval na svém Morava.
. On-line reportáž zdedění ve Sněmovně minutu po minutě |
Místopředseda ČSSD David Rath se v dlouhém proslovu pustil do zdravotní reformy. "Pane premiére Topolánku a ministře Julínku, přijďte sem a omluvte se lidem za to, že jim ztrpčujete život," řečnil Rath. Bohuslav Sobotka zase kritizoval reformu daní: "Vaši daňovou reformu platí rodiny s dětmi, důchodci a lidé s nižšími příjmy."
Další místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach podstatně přitvrdil. Vládu mají koaliční poslanci "poslat do kytek". "Skončím slovy klasika - táhněte do háje," rozvášněně vzkázal vládě.
ČSSD jde do předem prohrané bitvy
Ke svržení vlády ČSSD potřebovala nejméně 101 hlasů. Tři jí ale chyběly a nepomohlo, že proti kabinetu zvedl ruku bývalý sociální demokrat Evžen Snítilý. Od prezidentské volby, kdy nečekaně podpořil Václava Klause, hlasuje opět v souladu se svým někdejším politickým klubem.
ČSSD zřejmě nevyšla ani její taktika s načasováním hlasování na druhý den po projednávání církevních restitucí. Špičky nejsilnější opoziční strany počítaly s tím, že pokud Sněmovna 270 miliard pro církve neschválí, někteří lidovečtí poslanci by mohli z protestu opozici potřebné hlasy dodat. To se ale nestalo.- čtěte Vládní návrh na vyrovnání s církví ve Sněmovně narazil
chat s poslancem ODS po skončení hlasování |