Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Reuters

Tádžikistán zakázal školákům Vánoce, na silvestra se lidé nesmí veselit

  • 350
Zdobené stromečky, slavnostní jídla i dárky jsou ve školách středoasijského Tádžikistánu pro letošek zakázány. Vláda převážně muslimské země bezprecedentně omezila oslavy Nového roku, tradiční od sovětských dob. Pod hrozbou trestu až pěti let za mřížemi nesmí slavit Vánoce lidé ani v Bruneji.

Ministerstvo školství podle agentury AFP rovněž zakázalo ohňostroje, slavnostní pokrmy a vybírání peněz ve školních zařízeních, jakož i instalaci ozdobených stromků, přírodních i umělých ve školách a na univerzitách.

Jde o nejpřísnější zákazy v Tádžikistánu, jehož vedení už v roce 2013 zakázalo silvestrovské zábavy, včetně postav Dědy Mráze nebo Santa Clause v televizních pořadech.

V Sovětském svazu býval Nový rok hlavním svátkem a v rodinách se často slavil na způsob evropských Vánoc. Zatímco v jiných postsovětských městech bývá tradicí veliký strom (novoroční ruská jolka), v tádžické metropoli Dušanbe má být vztyčen krátce před Novým rokem a vzápětí má zmizet.

Vzpomínky na občanskou válku

O silvestrovské noci před čtyřmi lety tři muži v Dušanbe ubodali člověka v převleku za Dědu Mráze. Zatímco pozůstalí byli přesvědčeni, že jde o vraždu spáchanou z náboženské záště, policie tvrdila, že pachatelé zabíjeli pod vlivem drog. V předvečer vraždy duchovní vůdce země vyzval muslimy, aby příchod Nového roku neslavili.

Tádžikistán v roce 2007 přijal zákon, který zakazuje oslavovat narozeniny na veřejnosti a omezuje počet hostů na svatbách a pohřbech.

Letos v září zahynulo v Dušanbe a okolí několik policistů při zatýkání přívrženců náměstka ministra obrany, který za krvavé občanské války v 90. letech patřil k velitelům sil islamistické opozice. Vzbouřený generál a řada jeho přívrženců byla později zabita. Zátah následoval po zákazu jediné povolené opoziční islamistické strany v zemi. Ještě dříve, už na jaře, zběhl velitel speciálních policejních jednotek, který se přidal k radikální organizaci Islámský stát.

Vánoce nebudou ani v Bruneji

O vánoční atmosféru přijde i další asijský stát. Brunejský sultán Hassanal Bolkiah uvedl, že je to proti muslimské víře. Sultán loni zavedl v zemi islámské právo šaría, které prohřešky proti islámu trestá ukamenováním, amputacemi končetin či bičováním.

Brunejský ropný sen končí. Černé zlato dochází, sultán zavádí šaríu

Za porušení zákazu slavit Vánoce čekají obyvatele tvrdé tresty. „Používání náboženských symbolů jako jsou kříže, svíčky, vánoční stromky, zpívání náboženských písní, posílání vánočních pozdravů...je proti islámské víře,“ vyhlásili místní imámové. Trestem za porušení je až pětiletý trest odnětí svobody. Zločinem je už jen nasazení čapky Santy Clause.

Problémem je, že v Bruneji kromě muslimů žijí početné náboženské menšiny, pro které by zákaz neměl platit. Například křesťanům tak jsou Vánoce povoleny, ale nesmí je slavit „přehnaně a otevřeně.“

Většina obyvatel si přitom pamatuje časy, kdy Vánoce slavili naprosto svobodně. „Všechno je to jen pro to, co sultán chce. V roce 2013 jsem viděl mnoho muslimů spolu s křesťany, jak se bavili na večírcích. Všechno bylo normální,“ řekl agentuře AFP malajsijský imigrant.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video