Jaromír Honzák

Jaromír Honzák | foto: Animal Music

Tady je desítka nejlepších českých jazzových alb za rok 2009

  • 0
Tady je desítka nejlepších českých jazzových alb za rok 2009 Česká jazzová společnost oznámila výsledky své ankety o nejlepší nahrávku českého jazzu za rok 2009. Pro hlasování oslovila zhruba stovku lidí: převážně známé jazzové hudebníky, ale také publicisty a kritiky, kteří se jazzem soustavně zabývají, jakož i představitele organizační sféry, šéfy a dramaturgy jazzklubů a rozhlasové redaktory, do jejichž kompetence spadají jazzové pořady. Ti vybírali z pětadvaceti alb.

Šlo tedy o jakousi střední cestu mezi anketami fanoušků, jaké u nás byly obvyklé zejména ve swingovém období, a značně pozdějšími anketami s porotami, jejichž členové nemuseli být právě jazzovými specialisty.

Ze stovky oslovených jich odpovědělo asi šedesát. Hlasování se zdrželi někteří hudebníci, kteří nechtěli hodnotit práci svých kolegů. Jiní zdůraznili, že všech 25 CD neznají a nemohou se k nim tedy vyjadřovat. Jeden titul vyšel totiž vlastním nákladem, čtyři vydaly velké zahraniční firmy (USA, Japonsko, Německo), z nichž některé nemají u nás pravidelnou distribuci. Finanční možnosti pořadatelů ovšem překračovalo poslat všem dotázaným všech 25 CD: ostatně cílem ankety bylo získat mínění těch, kdo tuto hudbu sledují z vlastního zájmu, a u nich bylo možno očekávat, že se soudobou produkcí budou nějak obeznámeni.

Tomáš Liška Trio

Tomáš Liška Trio

Tomáš Liška: Invisible World (obal CD)

Tomáš Liška: Invisible World (obal CD)

V první desítce ankety skončil z produkce zahraničních společnosti jediný titul, šest alb našich firem však prezentuje zahraniční hosty, tři desky byly nahrány v zahraničních studiích, většinou v USA. I to je novum svědčící o vzrůstajícím navazování kontaktů našeho jazzu se světovým děním. Netroufám si to srovnat, ale zdá se mi, že ono tempo pronikání je v tomto "menšinovém" žánru rychlejší než v jiných.

České jazzové desky roku 2009

Anketa České jazzové společnosti
1. Jaromír Honzák Quintet: Little Things (Animal Music)
2. Tomáš Liška: Invisible World (Animal Music)
3. Infinite Quintet: Speak Slowly (Animal Music)
4. Beata Hlavenková: Joy for Joel (Animal Music)
5. Miroslav Vitouš: Remembering W.R. (EMC)
6. Lanugo (Animal Music)
7. Matej Benko Quintet: Time Against Us (ARTA)
8. Martin Brunner Trio: Behind the Clouds (ARTA)
9. Najponk-Šulc-Mráz: Night Lights (CzechArt)
10. Svatopluk Košvanec: Unforgettable (CzechArt)

z oslavy narozenin Jaromíra Honzáka (zleva David Dorůžka, Iva Bittová, Marek Eben, Jaromír Honzák)z oslavy narozenin Jaromíra Honzáka (zleva Iva Bittová, Petr Ostrouchov, Marek Eben, Jaromír Honzák)z oslavy narozenin Jaromíra Honzáka (Quartet East, zleva Kuba Stankiewicz, Piotr Baron, Jaromír Honzák)Jaromír HonzákJaromír Honzák Quintet: Little Things (obal CD)

Jaromír Honzák, jeho album i jeho padesátiny

… a tempo neustává

Česká jazzová společnost na svém webu zveřejnila vyjádření všech, kteří se ankety zúčastnili, i reflexe těch, kteří k ní něco chtěli říct. Je to zajímavé čtení, dokumentující soudržnost dnešní zhruba třicátnické generace, k níž patří i většina hudebníků nejen z první desítky, ale i z celé loňské albové čtvrtstovky. Pochopitelně, odráží to solidaritu s vlastní produkční skupinou: ukazuje to už i mohutné vítězství vydavatelské firmy Animal Music, jejíž kvality však vesměs uznávají i členové dalších "stájí". Ale úspěšný start nové domácí edice CzechArt (vznikla teprve loni a má na svém kontě teprve dva tituly, z nichž oba zabodovaly v první desítce) svědčí o tom, že pro nové projekty je na této scéně místo.

Infinite Quintet; Miroslav Hloucal – trubka & křídlovka

Infinite Quintet; Miroslav Hloucal – trubka & křídlovka

Infinite Quintet; Petr Kalfus – alt & soprán saxofon

Infinite Quintet; Petr Kalfus – alt & soprán saxofon

Pozoruhodná je i kvalita vloni vydávané české jazzové hudby. Na rozdíl od dřívějšího post-bopového mainstreamu nyní vykazuje větší důraz na plynulé propojení skladby a improvizace; nad dříve převažujícími standardy dnes výrazně převažují originály, většinou od členů souboru. Starší jednoduché schéma téma-sóla-návrat tématu v nich střídá spíše prokomponovanější koncepce s častějšími mezihrami a vsuvkami a úsilím o jednotnou náladu celé nahrávky. Milosti patří upřednostňování rychlých temp a efektního "vaření" se zdůrazněným a průběžným beatem; do popředí se posunuje spíše zvýraznění barevné a zvukové stránky a někde i občasné dialogy a rozhovory sólových hlasů, připomínající dědictví free jazzu.

Beata Hlavenková, pianistka, aranžérka a skladatelka

Beata Hlavenková, pianistka, aranžérka a skladatelka

Tolik tedy k bilanci loňského roku, který přinesl až překvapující počet nových nahrávek zdejších jazzmanů. A nezdá se, že by tempo klesalo: do poloviny března se objevilo již devět desek s vročením 2010, přičemž ten počet nejde na úkor kvality.

Na přelomu letošního dubna a května uspořádá Česká jazzová společnost třídenní festival v pražské La Fabrice (vystoupí Ondřej Pivec Organic Quartet, Najponk solo, Infinite Quintet a další): možná i trochu provokativní odpověď na řadu festivalů, na nichž hlavní atrakci představují zahraniční hosté. I ti jsou ovšem nezbytní pro rozvoj našeho mladého jazzu. Ale "třicátníci" se mají k světu a mají i své obecenstvo.

Lanugo; obal CD

Lanugo; obal CD

Lanugo

Lanugo



Nejlepší videa na Revue