Tady hasiči Zlín, uslyšíte ve sluchátku

Zlínský kraj - Mezinárodní tísňová linka 112, která zatím fungovala jen z mobilních telefonů, je od letošního 1. ledna dostupná v celé republice i z pevné telefonní sítě. Bude garantovat i hovory v angličtině nebo němčině. Ať už vytočíte číslo 112 na území Zlínského kraje z kteréhokoli mobilního telefonu nebo pevné linky, vždycky se dovoláte přímo do operačního střediska Hasičského záchranného sboru Zlínského kraje ve Zlíně.

„Tísňová linka hasiči Zlín“ - ozve se vám ve sluchátku. Volající však zde nenajde jen pomoc v případě požáru, ale operátor zprostředkuje i spojení s policisty nebo zdravotnickou záchrannou službou. Tedy vše, pro co by dosud musel vytáčet zvlášť tísňové linky 150, 158 nebo 155.

„Jedno číslo si lidé zapamatují snáze než tři,“ shrnuje výhody mezinárodní tísňové linky, která platí v celé Evropě, mluvčí krajských hasičů Roman Vaněk. Číslo 112 lze volat z mobilních telefonů dokonce bez ohledu na dostupnost sítě vlastního operátora. Tedy i ten, kdo má mobil sítě T-mobile, se na stodvanáctku dovolá i v místech, kde existuje pokrytí signálem pouze Eurotelu nebo sítě Oskar, a naopak. Dokonce i když není v mobilním telefonu vložena žádná SIM karta.

Z mobilních sítí u nás už číslo 112 několik let fungovalo, ale hovor byl směrován do operačních středisek krajských policejních správ. Nyní už toto číslo patří hasičům v sídle každého ze čtrnácti nových krajů.

„Nejde však jenom o samotné číslo 112, ale o celý systém. Například operátoři na čísle 112 budou muset být schopni odbavit volajícího i v cizím jazyce,“ doplňuje Vaněk. Zlínští hasiči zřídili pro tento účel sedm pracovních míst, na která přijímali nové pracovníky. Podmínkou byla znalost angličtiny nebo němčiny na úrovni státní zkoušky nebo zvláštního certifikátu.

Zatím ve Zlíně tísňová volání přicházejí na standardní operační středisko hasičů. Do půl roku by pro tento účel mělo vzniknout zcela nové pracoviště. Po dobudování celostátního systému z něj bude možno přesměrovat hovor i do jiných krajských středisek, kde budou mít po ruce například operátory hovořící v některých méně rozšířených jazycích.

Hasiči v sídle kraje předají v případě potřeby tísňové volání z čísla 112 i policistům nebo záchrance v příslušném obvodu. Jsou schopni vyžádat i pomoc městské policie. To však neznamená, že by lidé v případě potřeby neměli používat - zejména z pevných linek - dosavadní tísňová čísla pro hasiče 150, pro státní policii 158, pro městskou policii 156 a pro záchranku 155. Je totiž výhodné, že na těchto původních a nadále platných tísňových číslech volaných z pevné sítě totiž dostanou spojení přímo na svůj okresní dispečink dané služby, odkud bude pomoc pravděpodobně vyjíždět.

Z mobilních sítí je volání na starší tísňové linky složitější v tom, že se lidé ze Zlínského kraje dovolají například na policejní operační středisko v Brně nebo v Ostravě (z okresu Vsetín). Pouze městská policie má i z mobilů na čísle 156 už od loňského roku podrobnější členění podle nejbližší nepřetržité služby strážníků.

„Asi bych dnes doporučil, zejména v případech, kdy se zásah týká více složek integrovaného záchranného systému, volat v kraji z mobilů spíše na linku 112. Ale i když volající vytočí 158, z Brna nám hovor po přímých linkách předají téměř bez časového zpoždění,“ uvedl mluvčí zlínských policistů Ivo Mitáček.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video