Dva hlavní organizátoři bratři Kirschnerové (vlevo a vpravo) se proti trestu 3,5 roku odvolali.

Dva hlavní organizátoři bratři Kirschnerové (vlevo a vpravo) se proti trestu 3,5 roku odvolali. | foto: Jiří Bervida, MF DNES

Tachovský soud poslal kuplíře do vězení z jeviště

  • 1
Jeden z největších případů kuplířství se v Tachově soudil v kulturním středisku. Obžalovaní, obhájci a diváci by se do žádné soudní místnosti nevešli. Dva hlavní organizátoři půjdou na tři a půl roku do vězení a každý musí zaplatit pokutu dva miliony korun.

Soudci stojí na pódiu, kde jindy předvádějí své umění herci. Státní zástupce sedí ve školní lavici, nad hlavou má obrázek se dvěma hereckými maskami. Obžalovaní s advokáty se usadili na židlích v hledišti sálu, někteří sedí až v úplně poslední řadě u okna.

V takovém prostředí v pondělí končila tachovská soudkyně Michaela Řezníčková jeden z největších případů kuplířství odhalený na Tachovsku. Téměř hodinový verdikt nevynášela v tachovském justičním paláci, ale na druhé straně tamního náměstí, v sále městského kulturního střediska.

Obžalovaní, jejich obhájci a veřejnost by se do žádné z jednacích síní okresního soudu nevešli. Obžalováno bylo 15 lidí. 

Sál, kde se jindy pořádají třeba koncerty vážné hudby, zaplnili kuplíři už potřetí. První dvě jednání tam byla minulý týden. "Vyšli jsme vstříc soudu. Pro nás to žádný problém nebyl," tvrdí ředitelka městského kulturního střediska Milada Kačírková.

"Snad jen když někteří z nich začali kouřit na chodbě. V celé budově se kouřit nesmí, tak jsem je poslala ven," prozradila ředitelka.

Soudkyně potrestala všechny obžalované
Žalobce postavil před soud patnáct lidí propojených s nočními kluby Octavia a Mephisto v Rozvadově na Tachovsku. Na lavici obžalovaných usedli nejen majitelé budov, kde podniky fungovaly, ale také účetní, provozní z klubů a barmani.

Ti všichni podle soudců žili z peněz, které vydělaly prostitutky. Policisté údajné bosse i lidi z klubů sledovali od ledna roku 2004. Odposlouchávali jim telefony. A to byl pro obžalobu i soud rozhodující důkaz.

Z telefonátů policisté zjistili, jakým způsobem se dívky do nočních klubů dostávaly, kolik z vydělaných peněz musely odevzdávat, kdo jim vydával kondomy před odchodem se zákazníky na pokoj i to, kdo od nich inkasoval peníze.

Policisté se také dostali na stopu dvou dívek, které se v klubech nabízely, přestože jim ještě nebylo osmnáct let.

V říjnu 2004 speciální policejní jednotka kluby obsadila a zatkla deset lidí. Později se počet obviněných rozšířil na patnáct. Soudkyně vynesla tresty nad všemi. Nejnižší tresty dostaly barmanky, podmíněné tresty od čtyř do šesti měsíců.

Nejvyšší tresty si pak odnesli bratři Jiří a Ladislav Kirschnerové. Oba mají jít do vězení na tři a půl roku a každý musí zaplatit pokutu po dvou milionech korun. "Dopustili se kuplířství, ohrožování mravní výchovy mládeže a byli zakladateli zločinného spolčení,“ odůvodňovala rozsudek soudkyně Michaela Řezníčková.

Hlavní organizátoři se na místě odvolali
Když Jiří Kirschner slyšel verdikt, nejdříve schoval obličej do dlaní. Potom odmítavě kroutil hlavou. "Nic jsem neudělal, jen jsem založil firmu, která provozuje i stanici technické kontroly. Pak by ale měl být ze zločinného spolčení obžalován každý, kdo založí nějakou firmu," namítal.

"V Rozvadově je šestnáct nočních podniků. Proč se policisté zaměřili jenom na tyhle? Navíc z odposlechů proti nám použili jenom části, které se hodily. Je tam třeba: Dáš mi sto tisíc, a pak poznámka, že dál je to nezajímavé," tvrdil Kirschner.

Z hovoru podle jeho tvrzení dále vyplynulo, že jsou peníze určeny na energie. "Všechny důkazy, které jsem navrhoval, mi byly zamítnuté," stěžoval si odsouzený podnikatel.

"Není náhodou také ponížení žen, když policisté při zásahu fotografovali nahé dívky, které si před břichem musely držet občanky?" dodal Jiří Kirschner.

Ještě v sále kulturního střediska se proti verdiktu odvolal. Stejný postup zvolil i jeho bratr Ladislav, i on si podal okamžitě odvolání.

Podle soudkyně Řezníčkové získali obžalovaní Kirschnerové za půl roku z každého klubu kolem dvou a půl milionu korun. Proto bratrům nařídila, aby část takto získaných peněz zaplatili jako pokutu.


Video