Systém tankování za státní peníze selhal

  • 7
Systém čerpání pohonných hmot ze skladu státních hmotných rezerv se neosvědčil. Alespoň to tvrdí ministerstvo zdravotnictví, které tak vysvětluje, proč některé záchranné služby musely během záplav tankovat pouze na své náklady. Řada záchranek v době nouzového stavu totiž o možnosti čerpat benzín nebo naftu za státní peníze vůbec nevěděla. "Bylo to systémové pochybení," odůvodňují selhání zástupci ministerstva.

Bezplatný výdej pohonných hmot ze státních hmotných rezerv schválila vláda 15. srpna kvůli povodním. Ústřední krizový štáb poté rozhodl o konkrétním postupu.

Podle ministerstva vnitra měly jednotlivé složky sdělit, kolik přesně pohonných hmot potřebují. "Požadavky od šéfů policie, hasičů i záchranky se shromáždily na sekretariátu Ústředního krizového štábu, který pak rezervy ze skladu uvolnil," potvrdila mluvčí ministerstva Marie Masaříková.

Jednotlivé krizové složky začaly tedy jezdit do skladu společnosti Čepro, která státní pohonné hmoty uskladňuje. Štáb zároveň rozhodl, že se bude čerpat pouze do cisteren, sudů či kanystrů. "Na jednání krizového štábu bylo sděleno, že se nebude čerpat do nádrží jednotlivých vozidel," upřesnila Masaříková.

Záchranky proto mohly čerpat pouze prostřednictvím hasičů, protože žádné cisterny k dispozici nemají. "Podle našich informací žádná ze záchranných služeb od hasičů nečerpala. Tento systém byl pro nás nevyhovující," řekl vedoucí odboru bezpečnosti a krizového řízení ministerstva zdravotnictví Jaroslav Hora.

To potvrzují i šéfové jednotlivých územních středisek. "Měli jsme možnost čerpat z cisteren Hasičského záchranného sboru. To jsme však nevyužili. Nemohli jsme kvůli zvýšenému provozu přece jezdit s každou sanitkou k hasičům pro plnou nádrž," říká ředitel Územního střediska záchranné služby v Plzni Zdeněk Koutecký.

Záchranáři z ústeckého střediska možnost čerpání od hasičů také nevyužili. "Čerpat jsme mohli, pokud jsme prokazatelně jezdili nad rámec normálních výjezdů. To však bylo kvůli zvýšenému provozu zcela nemožné, protože bychom museli posuzovat každý výjezd zvlášť," tvrdí šéf záchranky z Ústí nad Labem.

Správa státních hmotných rezerv proto vydala karty na bezplatné čerpání pohonných hmot, které by lépe vyhovovaly i záchrankám. "Platební karty s označením Benzina-krize jsme vydali ve snaze zpružnit a zmodernizovat systém výdeje pohonných hmot," upřesnil ředitel sekretariátu Správy státních hmotných rezerv Ferdinand Jacko.

Krizové složky tak dostaly karty, které platí do 15. září. Na ně je možné u čerpacích stanic Benzina čerpat pohonné hmoty zdarma a vše jde ze státních rezerv. "Tento způsob výdeje pohonných hmot je však pouze doplňkový, abychom zefektivnili přístup zasahujících složek Intergrovaného záchranného systému k této formě státní pomoci," dodal.

Některé záchranky však nedostaly ani tyto karty. "Nedostali jsme vůbec nic. Všechny pohonné hmoty, které jsme čerpali během záplav, šly na naše náklady," stěžuje si Josef Pšanský z mělnické záchranky. Stejně mluví i ředitel záchranné služby v Praze-západ. "V srpnu jsme pouze čerpali od hasičů. Karty jsme ale žádné nedostali, ani nás nikdo z ministerstva zdravotnictví nekontaktoval," uvedl Michal Havlíček.

Podle správy rezerv měl informace o výdeji karet Ústřední krizový štáb. "Na něm byl kromě vedoucích představitelů hasičů a armády přítomen i zástupce ministerstva zdravotnictví. Počet a struktura zasahujících jednotek je tak rozsáhlá, že nebylo v silách správy přímo informovat o této možnosti každou složku v každém kraji, okrese, městě či obci," řekl Jacko.

Jisté pochybení ze strany ministertva připouští i šéf odboru krizového řízení Hora. "Udělali jsme chybu. Systémové pochybení jsme se však snažili ihned napravit a o výdeji karet jsme informovali všechna územní střediska," řekl. Podle něj mělo ministerstvo k dispozici celkem 60 karet, které tento týden rozvezli na jednotlivá střediska.

"Na naše spádové území jsme na konci srpna dostali 12 karet. Je to pro nás výhodnější než čerpání od hasičů, které jsme téměř nevyužívali. Máme tak pohonné hmoty dostupné ihned a na jakémkoli místě," uvedl ředitel plzeňského územního střediska Zdeněk Koutecký.

Možnost bezplatně tankovat u benzinových stanic mají nyní i záchranáři na Ústecku. "Před deseti dny jsme obdrželi asi desítku karet, které využíváme," upřesnil ředitel Ilja Deyl.

Karty na bezplatné čerpání tak dostala i pražská záchranka, která o této možnosti ještě ve čtvrtek vůbec nevěděla a nic od ministerstva neobdržela. "Volali nám z ministerstva, ať se zastavíme pro 28 karet, které pro nás mají. Zatím jsme tankovali jen z vlastní kapsy, ale je to lepší než nic," řekl šéf pražské záchranky Zdeněk Schwarz.

Podle mluvčího ministerstva zdravotnictví Maria Böhmeho chyba byla v systému informování mezi jednotlivými středisky. "Nevím proč, ale tato zpráva nebyla po Praze vůbec distribuována, takže pražská záchranka o tom vůbec nevěděla," uvedl.

Josef Hora dodal, že systém distribuce byl příliš složitý, a že se neosvědčil. "Stala se chyba. Pro její napravení jsme udělali maximum, takže by nyní mělo být vše v pořádku," řekl. Podle něj nebylo příliš vhodné, aby v době nouze nemohly ze skladu čerpat samotné vozidla krizových složek.

Podle správy hmotných rezerv však nebylo v jejích silách informovat všechny krizové složky zvlášť. "Je nutné zdůraznit, že naší snahou nebylo tento druh státní pomoci jakýmkoliv způsobem utajit či zamlčet. Ani jsme se nesnažili nikomu stížit přístup k této pomoci," dodal Jacko.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue