Rebelové zveřejnili video, ve kterém říkají, že pozorovatele OSN propustí, když se syrské vládní jednotky stáhnou z vesnice al-Džamla. Jinak prý s nimi budou zacházet jako s vězni. | foto: Reuters

Rebelové zveřejnili video, ve kterém říkají, že pozorovatele OSN propustí, když se syrské vládní jednotky stáhnou z vesnice al-Džamla. Jinak prý s nimi budou zacházet jako s vězni. | foto: Reuters | foto: Reuters

Syrští ozbrojenci zajali u Golanských výšin dvacet pozorovatelů OSN

  • 23
Ozbrojení muži, kteří zajali u Golanských výšin dvacet pozorovatelů OSN, požadují, aby se jednotky syrského prezidenta Bašára Asada stáhly z provincie Dará na jihu Sýrie. Pak prý pozorovatele OSN propustí. Únos svých lidí potvrdila i OSN, pozorovatelé byli v oblasti na pravidelné kontrolní misi.

Pozorovatelé měli za úkol u Golan monitorovat dodržování příměří mezi Izraelem a Sýrií. Asi třicet bojovníků konvoj OSN zastavilo poblíž pozorovatelského stanoviště číslo 58, které utrpělo o víkendu v důsledku těžkého střetu u nedaleké osady al-Džamla výrazné poškození a bylo evakuováno.

O něco později se na internetu objevilo video, ve kterém figuruje muž, který tvrdí, že je syrský rebel, a stojí poblíž automobilů s nápisem OSN. Mluvčí OSN Eduardo del Buey pouze potvrdil, že k únosu došlo, nicméně neposkytl žádné další detaily. Podle některých zpráv pocházeli pozorovatelé z Filipín. Jde o největší útok proti OSN od začátku války v Sýrii.

Na videu rebelů jeden z nich říká, že patří ke skupině Mučedníci z Jarmúku. Okolo něj postávají další ozbrojení muži. "Jednotka Mučedníků z Jarmúku bude držet pozorovatele OSN do té doby, než se síly režimu Bašára Asada stáhnou z vesnice al-Džamla," říká rebel, který má na sobě civilní oblečení.

Na záběrech je vidět, jak v autech OSN sedí několik osob, které mají na hlavách modré helmy OSN a neprůstřelné vesty. "Jestliže ke stažení nedojde do 24 hodin, budeme s nimi zacházet jako s vězni," dodává muž na videu. Pozorovatele zároveň obviňuje ze spolupráce s Asadovými jednotkami. 

Izrael obsadil Golany za války v roce 1967 a část jich pak anektoval. Nárazníkové pásmo se táhne od hory Hermon po jordánskou hranici a v některých místech je široké až šest kilometrů. Kontrolují ho Pozorovatelské síly OSN pro odpoutání (UNDOF).

Izrael je se Sýrií oficiálně ve válečném stavu. Od válečného konfliktu v roce 1973 spolu ale země nebojovaly. Sýrie vždy případné mírové rozhovory s Izraelem podmiňovala návratem Golan. Za válek v letech 1967 a 1973 z výšin odešlo na 150 tisíc původních obyvatel. Teď tam žije pod izraelskou okupací 18 tisíc syrských drúzů, ale většina z nich odmítla nabídku získat izraelské občanství.

Kromě nich Golany obývá asi 20 tisíc izraelských osadníků. Izrael zatím zdrženlivě reaguje na občasné dopady syrských raket nebo granátů na Golanské výšiny. V pondělí ale varoval Radu bezpečnosti OSN, že nelze očekávat, že "bude nečinně přihlížet" rozšiřování syrské občanské války přes hranici na své území.

, , Lidové noviny

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue